دانستنی های گربه, نگهداری از گربه

راهنمای کامل آموزش اصلاح موی گربه

کوتاه کردن موی گربه

اغلب گربه‌ها موهای پرپشت و بلندی دارند که نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. استحمام، شانه کردن و کوتاه کردن مو از جمله مواردی است که شما به عنوان فردی که از آن‌ها مراقبت می‌کنید؛ باید همواره به آن توجه داشته‌باشید، زیرا در صورت عدم رسیدگی نسبت به این موضوع ممکن است با گره‌خوردگی مو، ریزش مو، نفوذ میکروب و باکتری به پوست و خارش بدن حیوان خانگی‌تان مواجه شوید. از این رو در این مقاله پت شاپ تام و جری سعی داریم تا با بررسی مزایا، نحوه‌ی شانه زدن و اصلاح موی گربه‌ها، شما را در مراقبت بهتر از آن‌ها یاری دهیم.

مزایای اصلاح موی گربه

توجه به نظافت و اصلاح موی گربه‌ها تاثیر به‌سزایی در حفظ سلامت آن‌ها دارد و با توجه به نگهداری از پت در محیط آپارتمانی لازم است که شما بیش از پیش نسبت به رعایت نکات بهداشتی اهتمام داشته‌باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله نکات مهم درباره بهداشت و سلامت گربه را مطالعه بفرمایید. یکی از مهم‌ترین اصول بهداشتی و مراقبتی اصلاح موی گربه‌هاست که در ادامه به بررسی مزایای آن می‌پردازیم:

مزایا اصلاح مو گربه

 • پیشگیری از بیماری‌های پوستی

بلند شدن سریع موهای گربه و عدم رسیدگی به آن موجب کثیف شدن، نفوذ میکروب و آلودگی، خارش و التهاب پوستی می‌گردد و کوتاه کردن به موقع و شانه کردن موی گربه از بروز این عوامل تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد.

 • تنظیم دمای بدن

اصلاح موی گربه تاثیر مهمی در تنظیم دمای بدن آن‌ها داشته و باعث می‌شود که پوشش موی بدن آن‌ها به خوبی در برابر سرما و گرما مقاوم باشد.

 • پیشگیری از ریزش مو

اصلاح مو و شانه کردن نقش مهمی در پیشگیری از ریزش موی گربه‌ها دارد و باعث افزایش گردش خون در بدنشان می‌گردد.

آموزش شانه زدن موی گربه

قبل از شانه زدن موی گربه لازم است که نسبت به مسائل بهداشتی و پیشگیری از انتقال آلودگی احتمالی توجه ویژه‌ای داشته‌ و حتما از دستکش مخصوص لاتکس استفاده نمایید. ممکن است که حیوان خانگی‌تان تمایلی به شانه کردن مو نداشته‌باشد و با رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به انجام این کار امتناع کند که در این حالت بهتر است با استفاده از تشویقی گربه  آن‌ها را متقاعد کنید. شانه زدن باعث حذف مو‌های زائد و اضافی گربه‌ها شده و از گره‎‌خوردگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود برای شانه زدن موی گربه‌تان مراحل زیر را انجام دهید:

شانه زدن موی گربه

 • انتخاب شانه مناسب

انتخاب شانه متناسب با موهای بلند و یا کوتاه حیوان خانگی‎تان از اساسی‌ترین لوازمی است که باید در خرید آن دقت ویژه‌ای داشته‌باشید، زیرا اگر شانه مناسب موی گربه نباشد باعث اذیت شدن آن‌ها می‌شود. بهتر است که از شانه‌های فلزی که دندانه‌های ریزی دارند خریداری کرده و به آرامی موهایشان را شانه بزنید.

 • بررسی وجود زخم در پوست

بهتر است که وضعیت پوست پت خود را بررسی کنید و در صورت وجود زخم احتمالی مانع از آسیب به آن  قسمت شوید و برای درمان به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

 • آرام کردن گربه

سعی کنید پس از بازی کردن با حیوان ‌خانگی‌تان و در مواقعی که انرژی‌ آن‌ها تخلیه شده موهایشان را نوازش کرده و سپس شانه بزنید.

 • نحوه شانه زدن

بهتر است حداقل یک الی دو بار در هفته مو‌های حیوان خانگی‌تان را به آرامی از پشت سر به طرف پایین تمامی قسمت‌های بدن و به ویژه (سینه، زیر شکم، زیر بغل) شانه بزنید و از برخورد شانه با چشم و نقاط حساس بدن گربه‌ها خودداری کنید.

بهترین زمان اصلاح کردن موی گربه

گربه‌ها حیوانات تمیزی هستند و مرتب بدنشان را لیس می‌زنند و این باعث می‌شود که در هر بار تکرار این عمل، موها و پرزهای اضافی بدنشان را ببلعند. تجمع موها در معده آن‌ها منجر به تشکیل هربال (گلوله مو) شده و مشکلات متعددی را در هضم و دفع غذا ایجاد می‌کند، از این رو لازم است که شما به عنوان فردی که از پت‌ها مراقبت می‌کنید توجه ویژه‌ای نسبت به اصلاح مو و حذف پرزهای زائد بدنشان داشته‌باشید. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله گرفتن ناخن گربه را مطالعه نمایید. اما شاید این سوال به ذهنتان برسد که چه زمانی موهای گربه را کوتاه کنیم؟ که در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم:

اصلاح موی گربه

 • افزایش قد و حجم مو

برخی از نژادهای گربه موهای بلندی دارند و نیاز به رسیدگی بیشتری دارند، توصیه می‌شود که به طور روزانه موهایشان را شانه زده و هر ۶ الی ۸ هفته یکبار موهایشان را اصلاح کنید و در نژادهایی که موی کوتاهی دارند بهتر است که هفته‌ای یک الی دو بار موها را شانه کرده و هر ۸ الی ۱۲ هفته موهایشان را کوتاه نمایید.

 • نمدی شدن مو

در صورت مشاهده گره خوردگی و وز شدن موهای گربه که اصطلاحاً به آن نمدی شدن مو نیز گفته می‌شود که ناشی از عدم رسیدگی نسبت به اصلاح به موقع مو می‌باشد و به شدت زیبایی گربه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود که شما با صبر و حوصله و برای جلوگیری از اذیت شدن گربه‌ها از قسمت پایین گره‌خوردگی به آرامی شروع به شانه زدن و باز کردن گره کنید و در صورتی که موها به شدت درهم تنیده باشند می‌توانید آن قسمت با قیچی جدا کنید.

 • افزایش ریزش مو

ریزش مو در گربه‌ها دلایل زیادی داشته و لازم است که در صورت مشاهده علائم آن و مراجعه به کلینیک دامپزشکی نسبت به درمان آن اقدام کنید. یکی از راه‌های کنترل ریزش مو، اصلاح مو بوده و تا حد زیادی از شدت آن می‌کاهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله علل و روش‌های درمان ریزش موی گربه مطالعه بفرمایید.

 • آلرژی

اگر که اعضای خانواده‌تان به کرک و موی حیوانات حساسیت داشته‌باشند؛ بهتر است که برای کنترل آلرژی به صورت روزانه قسمت‌های مختلف بدن گربه‌تان را لایه به لایه شانه زده و هر ماه آن‌ را اصلاح کنید.

ابزار اصلاح موی گربه

با توجه به اهمیت اصلاح موی به موقع و منظم گربه و تاثیری که در حفظ سلامت و تنظیم دمای بدن آن‌ها دارد؛ لازم است که کوتاهی موی حیوان خانگی‌تان را به یک آرایشگر حرفه‌ای که تجربه کافی در این زمینه دارد بسپارید و از انجام آن در منزل بپرهیزید، همچنین شما می‌توانید برای مطالعه بیشتر مقاله راهنمای نگهداری از گربه‌ها را مطالعه بفرمایید. اما شاید این سوال را بپرسید که برای کوتاهی موی گربه چه ابزاری لازم است؟ که در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم:

موزر گربه

 • برس مخصوص

برای شانه کردن موهای گربه‌ها از برس‌های مخصوص (شانه گره بازکن، برس سوزنی، برس صاف کننده مو) استفاده می‌شود.

 • قیچی

برای کوتاهی موی نقاط حساس بدن پت‌ها از قیچی‌هایی مخصوص که سر گردی دارند استفاده می‌شود. قیچی‌های معمولی نوک تیزی دارند و ممکن است باعث آسیب و ایجاد زخم روی پوست گربه‎ها می‌شوند، از این رو به هیچ عنوان نباید از آن‌ها استفاده کرد.

 • موزر

معمولاً برای کوتاهی موی حیوانات از موزر استفاده می‌شود، دستگاه اصلاح موی حیوانات خانگی دارای تیغ‌های تیز و بی‌خطر هستند و نسبت به قیچی ایمن‌تر هستند.

جمع‌بندی

با توجه به سرعت رشد موی گربه‌ها لازم است که شما، به عنوان فردی که از آن‌ها نگهداری می‌کنید نسبت به بهداشت و اصلاح موی حیوان خانگی‌تان اهتمام داشته‌باشید تا از بروز مشکلات پوستی، ریزش مو و گره‌خوردگی آن پیشگیری کنید. ما در این مقاله سعی کردیم در خصوص لزوم و نحوه شانه زدن و کوتاه کردن موی گربه‌ها اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم.

نه‌خیر، قیچی‌های معمولی نوک تیزی دارند و باعث آسیب و ایجاد زخم روی پوست گربه‎‌ها می‌شوند از این رو لازم است که از قیچی‌های مخصوص اصلاح موی گربه که سرگردی دارند استفاده کنید.

باعث تنظیم دمای بدن، پیشگیری از ریزش مو و مشکلات پوستی می‌شود.

گره‌خوردگی (نمدی شدن) ناشی از عدم رسیدگی به بهداشت و بی‌توجهی نسبت به اصلاح به موقع مو می‌باشد.

author-avatar

درباره کارشناس تولید محتوا تام و جری: نگین ملکی

نگین ملکی هستم ،در رشته IT مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کردم و در حال حاضر به عنوان کارشناس سئو و تولید محتوا با پت شاپ تام و جری همکاری دارم و سعی می‌کنم با ارائه اطلاعات کاربردی و به روز شما را با دنیای حیوانات بیشتر آشنا کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *