دانستنی های گربه, سلامت گربه

علائم افسردگی گربه و راهکارهای درمانی آن

افسردگی در گربه‌ها، با توجه به بازیگوشی و پرانرژی بودن آن‌ها شاید عجیب به نظر برسد؛ اما در واقع گربه‎‌ها هم همانند انسان‌ها دچار افسردگی و گوشه‌گیری می‌شوند و شما با زیر نظر گرفتن حرکات و رفتارهای غیرمعمول آن‌ها می‌توانید به وجود این مشکل در آن‌‌ها پی ببرید. اگرچه گربه‌ها سعی می‌کنند علائم افسردگی را از صاحبان خود مخفی نگه‌دارند؛ اما می‌توان با دقت به حالت‌های رفتاری پت‌ها و توجه به نیازهای روانی آن‌ها از بروز این مشکل جلوگیری کرد. در این مقاله به بررسی کامل علائم و علل افسردگی در گربه‌ها و راه‌های درمان و پیشگیری از آن می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

نشانه‌های افسردگی در گربه‌ها

افسردگی در گربه علائم شناخته‌شده‌ای دارد و این موضوع با داشتن آگاهی بیشتر در خصوص خلق و خوی نژادهای مختلف گربه، قابل شناسایی خواهد بود برای مثال برخی نژادها تحرک کم‌تری دارند و برخی دیگر به شدت بازیگوش و معاشرتی هستند از این رو برای شناسایی نشانه‌های افسردگی در گربه‌ها، باید قبل از هر چیز با ویژگی رفتاری آن‌ها آشنا باشیم. معمولا گربه‌ها دوست دارند که هر آنچه که در اطراف خود می‌بینند را تحت کنترل داشته‌باشند و بروز تغییرات باعث برهم زدن آرامش آن‌ها خواهد شد که در ادامه به ذکر مهم‌ترین نشانه‌های افسردگی در گربه‌ها می‌پردازیم: 

 • بی‌توجهی به نظافت بدن

با توجه به اینکه گربه‌ها تمایل زیادی به لیس‌زدن و تمیزکردن بدن خود دارند؛ بی‌اهمیتی نسبت به این موضوع از علائم مهم افسردگی در گربه‌ها به شمار می‌رود. در زمان استفاده از تشویقی و مکمل غذایی گربه یکی را انتخاب کنید.

 • بروز رفتارهای عصبی و پرخاشگرانه

گربه‌ای که از افسردگی رنج می‌برد معمولا رفتارهای خشونت‌‌آمیزی از خود نشان می‌دهد و حتی ممکن است وقتی که او را نوازش می‌کنید دستتان را چنگ زده و یا حتی شما را گاز بگیرد.

 • گوشه‌گیری

گربه‌های افسرده تمایلی به بازی‌کردن و معاشرت ندارند و سعی می‌کنند در محلی بی سر و صدا و به دور از جمع ساعت‌ها بدون حرکت دراز بکشند و به گوشه‌ای خیره شوند.

 • بی‌اشتهایی

عدم تمایل به غذا خوردن در گربه‌ها یکی از نشانه‌های رایج افسردگی است، حتی ممکن است که دیگر غذاهای مورد علاقه خودشان را نخورند و این باعث می‌شود به مرور زمان لاغر و ضعیف شده و در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار گیرند.بنابراین تهیه غذای گربه با کیفیت بهترین روش برای

 • میومیو کردن مکرر

معمولا گربه‌ها در صورت داشتن بیماری و درد به صورت مداوم میومیو می‌کنند و از این طریق احساس ناخوشایند خود را بروز می‌دهند. در صورتی که گربه‌تان بی‌وقفه شروع به میومیو کردن می‌کند می‌تواند ناشی از مشکلات روحی و یا جسمی باشد که برای بررسی بیشتر لازم است که به دامپزشک مراجعه نمایید.

 • دستشویی‌کردن در جای غیرمشخص

گربه‌ها معمولا بر روی خاک و در ظرف مشخصی به دستشویی می‌روند، اما در صورتی که دچار افسردگی باشند در مکان‌های غیرمشخص مانند باغچه اقدام به دفع ادرار و مدفوع خود می‌کنند.

 • حالت جمع‌ ‌کردن دم

گربه‌ها نرمال به آرامی و با ملایمت دم خود را تکان می‌دهند، این در حالی است که گربه‌های افسرده به سرعت و به حالت ضربه‌ای دمشان را تکان می‌دهند.

 • تمایل به آغوش ناگهانی

گربه‌ها موجودات دمدمی مزاج هستند و گاهی بازیگوش و معاشرتی و گاهی هم منزوی و گوشه‌گیر می‌شوند، زمانی که تغییرات رفتاری حیوان خانگی‌تان بسیار متضاد باشد، باید به دقت رفتارهای او را زیرنظر بگیرید و در صورت مشاهده سایر علائم افسردگی به دامپزشک مراجعه نمایید.

 • دور شدن از صاحب خود

گربه‌هایی که دچار افسردگی می‌شوند معمولا علاقه‌ای  به صاحب خود نشان نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند به دور از انسان‌ها زندگی کنند.

 • پنجه‌کشیدن مداوم بر روی وسایل خانه

گربه‌ها در حالت عادی عادت دارند که پنجه خود را بر روی وسایل منزل مانند پرده، فرش و مبلمان بکشند، اما در صورتی که دچار افسردگی باشد این کار را با سرعت بیشتر و به طور مداوم انجام می‌دهند و اکثر وسایل خانه را خراب می‌کنند.

 • ناله و گریه ‌ناگهانی

در صورتی که گربه شما با صدای حزن‌انگیز ناله می‌کند، می‌تواند ناشی از بروز یک مشکل جدی در وضعیت سلامت جسمانی و روانی او باشد که لازم به طور جدی علائم و رفتارهایش را زیر نظر قرار دهید.

 • خواب بیش از حد

گربه‌های غمگین معمولا ترجیح می‌دهند که بیشتر طول روز را بخوابند و حتی ترجیح می‌دهند که در جایی به جز جای خواب همیشگی خودشان به استراحت بپردازند.

علت افسردگی گربه‌ها

بروز افسردگی در گربه‌ها می‌تواند علل متفاوتی داشته‌باشه و آگاهی شما به عنوان فردی که از گربه‌ها نگهداری می‌کنید تاثیر بسیاری در مراقبت بهتر از این حیوان‌های دوست‌داشتنی خواهد‌داشت و باعث می‌شود که با مشاهده علائم رایج افسردگی سریعتر اقدامات درمانی برای بهبودی گربه‌تان تحت‌ نظر دامپزشک انجام دهید. در ادامه به بررسی رایج‌ترین علل بروز افسردگی در گربه‌ها می‌پردازیم:

 1. افسردگی بعد از زایمان

گربه‌ها موجودات حساسی هستند و برخی از آن‌ها بعد زایمان به دلیل تغییرات هورمونی دچار افسردگی و گوشه‌گیری می‌شوند. که می‌توان با توجه و محبت بیشتر این علائم را از آن‌ها دور کرد.

 • جدایی از فرزندان

گربه‌ها معمولا زمانی که فرزندان تازه متولد شده خود دور می‌شوند با میومیوکردن و ناله‌های مداوم احساس ناخوشایند خود را بروز می‌دهند.

 • مشکلات جسمی

گربه‌هایی که از بیماری‌های جسمی مانند دیابت، اضافه وزن، تروئید و مشکلات دهان و دندان و… رنج می‎‌برند و یا اخیراً عمل جراحی انجام داده‌اند، به خاطر احساس ناشی از درد کم‌حوصله و افسرده می‌شوند و کم کم با بهبود بیماری علائم افسردگی رفع می‌شود.

 • جابه‌جایی محل زندگی

با توجه به اینکه گربه‌ها دوست دارند بر محیط اطراف خود تسلط داشته‌باشند و به مرور زمان به محل زندگی خود عادت می‌کنند به همین علت جابه‌جایی محل زندگی و یا تغییر دادن دکوراسیون خانه می‌تواند برای گربه شما ناخوشایند بوده و او را دچار ناراحتی و افسردگی کند.

 • وجود یک موجود زنده دیگر

گربه‌ها حیوانات احساسی هستند و به خوبی محبت و توجه را درک می‌کنند و ممکن است با ورود یک حیوان خانگی دیگر و یا حتی نوزاد تازه متولد شده احساس حسادت و افسردگی در آن‌ها بروز کند.

 • دور شدن از صاحبان خود

اگر به هر دلیلی مجبور شوید که سرپرستی گربه‌تان را به شخص دیگری واگذار کنید، ممکن است که با این کار باعث افسرده‌شدن و ناراحتی گربه‌تان شوید به همین سبب در صورتی که قصد این کار را دارید بهتر است که آرام آرام او را با شرایط وقف دهید.

 • افسردگی بعد از عقیم شدن

در برخی از گربه‌ها ممکن است عقیم‌شدن تاثیر منفی در احساسات و رفتارهای شخصی او به جای بگذارد و حالت‌هایی از کم‌تحرکی، ترس و گوشه‌گیری در آن‌ها بروز دهد. که می‌توان تحت نظر دامپزشک و با انجام راهکارهای درمانی این علائم را رفع کرد.

اگر گربه شما پس از عقیم شدن علائم افسردگی را نشان می دهد، مهم است که با دامپزشک خود مشورت کنید. دامپزشک شما می تواند به شما در تشخیص علت افسردگی گربه شما کمک کند و یک برنامه درمانی مناسب را برای او تجویز کند.

برخی از گزینه های درمانی برای افسردگی بعد از عقیم شدن در گربه ها عبارتند از:

داروهای ضد افسردگی: داروهای ضد افسردگی می توانند به تنظیم سطح سروتونین در مغز کمک کنند که می تواند به بهبود خلق و خوی گربه شما کمک کند.
رفتار درمانی: رفتار درمانی می تواند به گربه شما کمک کند تا با تغییرات ناشی از عقیم شدن سازگار شود و رفتارهای سالم را بیاموزد.
غنی سازی محیط: غنی سازی محیط به گربه شما کمک می کند تا از نظر ذهنی و جسمی تحریک شود که می تواند به بهبود خلق و خوی او کمک کند.
تغذیه مناسب: تغذیه مناسب می تواند به حفظ سلامت جسمی و روانی گربه شما کمک کند که می تواند به بهبود خلق و خوی او کمک کند.

روش‌های درمان خانگی افسردگی گربه‌ها

گربه‌ها همانند سایر موجودات نیاز به عاطفه و دوست داشتن دارند و علاقه بسیاری به بازی‌کردن با صاحب خود دارند و در صورت عدم توجه و صرف وقت کافی ممکن است که دچار ناراحتی و افسردگی شوند. لازم است که شما زمانی که تصمیم به نگهداری از گربه خانگی می‌گیرید آگاهی کاملی نسبت به خصوصیات اخلاقی آن‌ها داشته‌باشید و با مراقبت و علاقه بیشتری از آن‌ها نگهداری کنید. در صورت بروز علائم افسردگی شما می‌توانید برای رفع این مشکل از راهکارهایی که در ادامه ذکر می‌شود استفاده کنید.

 • اهمیت و توجه بیشتر به گربه

بهتر است به طور روزانه ساعت مشخصی را برای بازی کردن و وقت گذراندن با گربه‌تان در نظر بگیرید و او را در آغوش بگیرید. نوازش و مهربانی تاثیر بسیاری در بهبود حالت روحی و روانی حیوان خانگی‌‎تان خواهد‌داشت.

 • خرید اسباب‌بازی جدید

با توجه به اینکه گربه‌ها بسیار بازیگوش و پرانرژی هستند، خرید اسباب بازی می‌تواند آن‌ها را سرگرم بازی کنند، حتی بهتر است که شما هم در بازی کردن با او همگام شوید.

 • استفاده از غذاهای تشویقی

خوردن غذاهای تشویقی گربه می‌تواند برای حیوان خانگی‌تان بسیار لذت بخش باشد و باعث کاهش استرس و حتی بهبودی علائم افسردگی در آن‌ها شود. توصیه می‌شود که غذای تشویقی گربه‌تان را از نمایندگی‌ها و پت شاپ‌های معتبر تهیه کنید.

 • بردن گربه به پارک

مسلماً اگر گربه شما به طور مداوم در محیط بسته خانه باشد دچار افسردگی می‌شود و دامپزشکان توصیه می‌کنند هرچند وقت یکبار گربه‌تان را به پارک برده و سعی کنید اوقات خوشی را برای او ایجاد کنید.

 • پیدا کردن دوست و همبازی برای گربه

گربه‌ها عموما معاشرتی هستند و پیداکردن یک همبازی بازیگوش برایشان بسیار لذت بخش خواهد بود، شما می‌توانید چندبار در هفته دوست گربه‌تان را به خانه بیاورید.

 • استفاده از علف گربه

علف گربه به دلیل داشتن خاصیت آرام‌بخشی و ایجاد شادی و نشاط از بهترین راهکارهای خانگی درمان افسردگی در گربه‌ها به شمار می‌رود.

درمان دارویی افسردگی گربه

اگر افسردگی گربه‌تان با انجام روش‌های درمانی خانگی برطرف نشد بهتر است که با مراجعه به دامپزشک متخصص و بیان علائم رفتاری مشاهده شده از حیوان خانگی خود، به تشخیص سریع علت افسردگی و درمان آن کمک کنید. دامپزشکان با انجام آزمایشات و معاینات، داروهای آرام‌بخش نظیر آلپرازولام، میدازولام و یا مکمل تقویتی مانند زیلکین که باعث کاهش استرس و علائم افسردگی می‌شود را تجویز می‌کنند.

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs): SSRIs رایج ترین نوع داروهای ضد افسردگی هستند که برای گربه ها تجویز می شوند. SSRIs عبارتند از فلوکستین (Prozac)، سرترالین (Zoloft) و پاروکستین (Paxil).
مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRIs): SNRIs نوع دیگری از داروهای ضد افسردگی هستند که می توانند برای گربه ها تجویز شوند. SNRIs عبارتند از ونلافاکسین (Effexor) و دولوکستین (Cymbalta).
تری سیکلیک ها: تری سیکلیک ها نوع قدیمی تری از داروهای ضد افسردگی هستند که گاهی اوقات برای گربه ها تجویز می شوند. تری سیکلیک ها عبارتند از آمی تریپتیلین (Elavil) و کلومیپرامین (Anafranil).

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد گربه‌ها نیز همچون سایر موجودات زنده افسردگی را در شرایط خاص تجربه می‌کنند، اما مهم‌ترین نکته داشتن آگاهی کامل از نشانه‌ها و علل بروز افسردگی در گربه‌هاست که کمک می‌کند تا زودتر مشکل روحی آن‌ها تشخیص داده شود و با انجام راهکارهای مراقبتی و دارویی هرچه زودتر درمان شوند.برای خرید غذای با کیفیت از پت شاپ تام و جری می توانید گربه خود را از افسردگی نجات دهید.

آیا احتمال افسردگی بعد از زایمان در گربه‌ها وجود دارد؟

بله، برخی گربه‌ها نیز همچون انسان‌ها ممکن است بعد از زایمان به دلیل تغییرات هورمونی دچار مشکلات روحی و روانی شوند و علائمی از افسردگی را تجربه کنند.

بله، راهکارهای  متعددی از جمله توجه و مراقبت بیشتر، نوازش کردن، بازی کردن، خرید اسباب بازی، استفاده از غذاهای تشویقی، به پارک رفتن و پیدا کردن همبازی تاثیر بسیاری در بهبود افسردگی و استرس دارد.

دامپزشکان داروهایی از قبیل آلپرازولام، میدازولام و مکمل‌های تقویتی مانند زیلکین را برای بهبود افسردگی در گربه‌ها تجویز می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *