برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

علف گربه چیست؟

علف گربه

علف گربه یا همان ریشه سنبل الطیب که با نام علمی Valeriana officinalis ، شناخته می شود، گیاه مورد علاقه گربه ها است. این گیاه در مقادیر توصیه شده  نه تنها برای گربه شما بی خطر است، بلکه می تواند بسیار مفید باشد. نام علف گربه برگرفته از ویژگی این گیاه در جذب گربه هاست. علف گربه معمولاً در میان دانه های چاودار، جو، جودوسر و یا گندم رشد می کند. از ریشه گیاه سنبل الطیب جهت تسکین استرس و اضطراب در گربه ها استفاده می شود و اثر آرام بخشی بر سیستم عصبی دارد. استفاده از گیاه علف گربه به خصوص در مواقعی که گربه شما دچار ترس و نگرانی شده است می تواند مؤثر باشد. ریشه سنبل الطیب برای بو کردن و بلعیدن گربه در مقادیر کم کاملاً بی خطر است و حتی مشاهده شده که گربه ها با بو کردن گیاه علف گربه فعالیت فیزیکی بیشتری از خود بروز می دهند و تمایل بسیاری به بازی کردن و غلت خوردن دارند. در کنار تهیه غذای گربه قرار دادن علف گربه نیز برای هضم غذا بسیار توصیه می شود. ریشه گیاه سنبل الطیب بوی تندی دارد که گربه می تواند به راحتی آن را از فاصله دور تشخیص دهد و به سمت آن برود و آن را بو بکشد و یا لیس بزند. در ادامه به بررسی این گیاه پرخاصیت و مورد علاقه گربه ها می پردازیم

سنبل الطیب

علت علف خوردن گربه ها چیست؟

گربه ها به صورت غریزی تمایل زیادی به خوردن علف گربه دارند. با توجه به اینکه علف گربه نوعی فیبر محسوب می شود و به گربه ها کمک می کند تا هضم و دفع راحت تری داشته باشند، علف گربه منبع غنی از مواد معدنی و انواع ویتامین ها شامل D,E و همچنین کلسیم، منیزیم و ملاتونین است که می تواند مصرف به اندازه آن باعث تقویت سیستم ایمنی و ایجاد یک خواب آرامش بخش در گربه شما شود. لازم به ذکر است که مصرف زیاد از حد علف گربه می تواند باعث بروز اسهال و استفراغ شود که در این حالت توصیه می شود گربه خانگی خود را به کلینیک دامپزشکی ببرید تا تحت نظر تیم پزشکی درمان شود.

ریشه سنبل الطیب چه تأثیری بر گربه ها دارد؟

گیاه علف گربه دارای برگ های دندانه دار و گل های سفید با لکه های بنفش است. اکتینیدین موجود در ریشه سنبل الطیب به عنوان یک محرک برای گربه ها عمل می کند و باعث می شود که در اکثر گربه ها رفتارهای هیجانی از جمله غلتیدن و پریدن و ... بروز دهد. همچنین ممکن است باعث ریزش آب دهان گربه ها شود. احساس بازیگوشی که به نظر می رسد توسط سنبل الطیب القا می شود،  باعث تحریک ذهنی و فعالیت ورزشی در گربه ها می شود، زیرا گربه ها دوست دارند پس از قرار گرفتن در معرض ریشه سنبل الطیب بدوند و یا بپرند. در برخی از گربه ها ممکن است رفتارهای تهاجمی تر همراه با علائم پرخاشگری رخ دهد که در این حالت بهتر است گربه خود را از گیاه سنبل الطیب دور نگه دارید. این در حالی است که برخی از ژنتیک و نژاد گربه ها و همچنین بچه گربه هایی که کمتر از ۱۲ هفته از تولدشان می گذرد مشاهده شده  است که هیچ واکنشی نسبت به علف گربه نشان نداده اند.

فواید گیاه سنبل الطیب (علف گربه) برای گربه ها

فواید سنبل الطیب صرفاً به گربه ها محدودنمی شود؛ بلکه در  طب سنتی خواص آرامش بخشی و ضد افسردگی آن در انسان ها نیز به اثبات رسیده است. این گیاه پر خاصیت به دلیل اثر مثبتی که بر روی گربه ها ایجاد می کند، موجب شده است تا بسیاری از افرادی که از گربه خانگی نگه داری می کنند اقدام به تهیه علف گربه (سنبل الطیب) کنند تا با ایجاد شور و نشاط در گربه ها از تنبلی و کسالت آن بکاهند. لازم به ذکر است که اثر گیاه علف گربه بسیار کوتاه و در حد نیم ساعت است و اثر اعتیادآوری برای گربه ها ندارد. اما توصیه می شود از این گیاه در مقادیر کم استفاده شود تا در بدن گربه عوارض جانبی نداشته باشد. در ادامه به مهم ترین فواید گیاه علف گربه اشاره می کنیم:

  • ایجاد حس سرخوشی برای گربه: مهم ترین تاثیری که علف گربه برای گربه ها دارد، بروز احساس سرخوشی و نشاط است و اکثر گربه ها با بو کشیدن و یا خوردن آن حس سرمستی پیدا می کنند.
  • ایجاد احساس آرامش: اثر ضد استرسی و آرام بخشی ریشه سنبل الطیب (علف گربه) برای گربه ها و حتی انسان ها به اثبات رسیده است و در بسیاری از کلینیک های حیوانات خانگی برای کاهش حس ترس و استرس در گربه ها از انواع اسپری ها و وسایل بازی حاوی علف گربه استفاده می کنند.
  • افزایش تحرک و انرژی: از ریشه گیاه علف گربه جهت افزایش جنب و جوش و همچنین جهت کاهش اضافه وزن در گربه ها استفاده می شود. با توجه اینکه بیشتر گربه ها در محیط خانه دچار کسالت، بی تحرکی و در نتیجه اضافه وزن می شوند. دامپزشکان توصیه می کنند به عنوان یک روش درمان خانگی جهت افزایش تحرک از این گیاه استفاده شود.
  • داشتن خواب راحت: به علت وجود اثرات آرام بخشی، بوییدن ریشه سنبل الطیب، موجب یک خواب راحت و آرام شدن گربه ها می شود. شما می توانید قبل از خوابیدن گربه تان با قرار دادن مقداری از علف گربه در محیط خواب او برای داشتن یک خواب آرامش بخش به گربه تان کمک کنید.

مضرات گیاه سنبل الطیب برای گربه ها

گیاه سنبل الطیب (علف گربه) علارغم فواید بسیاری که برای گربه ها دارد، ممکن است در صورتی که گربه به صورت مدام در معرض این گیاه قرار گیرد عوارضی همچون خواب آلودگی، لرزش بدن، افت دمای بدن و پرخاشگری را در پی داشته باشد. همچنین برخی از نژادهای گربه تحریک پذیری بیشتری نسبت به علف گربه دارند که لازم است در صورت مشاهده این علائم گربه تان را از این گیاه دور نگه دارید. در صورتی که گربه شما در مصرف علف گربه زیاده روی کند ممکن است منجر به ناراحتی گوارشی همچون اسهال و استفراغ شود که در این صورت لازم است به کلینیک دامپزشکی جهت درمان مراجعه نمایید.

تاشیرات علف روی گربه

چگونه از علف گربه استفاده کنیم؟

در صورتی که گربه شما با قرار گرفتن در معرض علف گربه حس مثبتی داشت، شما می توانید جهت تشویق گربه تان از آن استفاده کنید. با توجه به اینکه ممکن است گیاه علف گربه ای که در فضای آزاد وجود دارد آلوده به انواع کنه ها و آفت ها باشد و سلامت گربه تان را به خطر بیندازد، توصیه می شود که این گیاه را خودتان در خانه با کاشت دانه علف گربه در گلدان پرورش دهید و یا در صورتی که پرورش علف گربه برایتان مقدور نیست می توانید پودر گیاه خشک شده علف گربه و یا اسپری (علف گربه) سنبل الطیب را از پت شاپ تام و جری تهیه کنید. با توجه به علاقه ای که گربه ها به این گیاه دارند خوراکی ها و اسباب بازی حاوی علف گربه تهیه شده اند که می تواند برای گربه تان بسیار جذاب و هیجان انگیز باشد.

تفاوت کت نیپ گربه و علف گربه

کت نیپ، یک گیاه علفی از خانواده نعناع است و نام علمی آن Nepta cataria است.اکثر گربه ها علاقه بسیاری به بوییدن آن دارند. اغلب برخی افراد به اشتباه گیاه کت نیپ را با گیاه سنبل الطیب (علف گربه) یکی می دانند در حالی که این دو گیاه کاملاً متفاوت از هم هستند و تنها وجه شباهت این دو  در این است که گربه ها علاقه بسیاری به بوییدن و لیس زدن آنها دارند.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد با ارائه خواص گیاه علف گربه (سنبل الطیب) و تأثیر آن در جهت شادابی، تحرک و افزایش روحیه گربه ها و همچنین نحوه استفاده و پرورش دانه این گیاه که برای گربه های خانگی بهتر است از پت شاپ های معتبر خریداری شود. شما می توانید به راحتی و از طریق سفارش آنلاین از پت شاپ تام و جری دانه های گیاه علف گربه را جهت پرورش این گیاه در خانه و یا از انواع اسپری های حاوی سنبل الطیب برای خوشحالی و تشویق گربه خانگی خود سفارش دهید.

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: اسما افخمی

اسما هستم روانشناس انسان ها و رفتارشناس سگ و گربه ها ! از روزی که وارد تیم پت شاپ تام وجری شدم باخودم عهد کردم با علمم سطح فرهنگ نگهداری و تربیت حیوانات خانگی در ایران رو هر روز بهتر از قبل کنم. این روزها با نوشتن مقالات کاربردی و انجام مشاوره به مامان باباهای پت کمک میکنم زندگی شاد و بی دردسری رو با حیوون خونگی شون داشته باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *