دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

علت لرزیدن سگ + درمان لرزش سگ

لرزش سگ ها

لرزیدن سگ میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. این دلایل میتوانند بسیار جدی و ناشی از بیماری های عصبی باشند؛ همچنین میتوانند مانند لرزیدن بر اثر سرما بی خطر باشند. گاهی اوقات دلیل لرزیدن سگ کاملا واضح و مشخص است مانند لرزش بدن سگ به دلیل ترس، استرس و یا سرما، اما ممکن است گاهی لرزش سگ ناشی از واکنش طبیعی بدن نسبت به بیماری های جسمی یا عکس العمل های رفتاری باشد. ممکن است سگ بدون حضور در هوای سرد شروع به لرزیدن کند؛ نداشتن اطلاعات دقیق میتواند نگرانی های زیادی برای سرپرست سگ ایجاد کند. از این رو در این مقاله از پت شاپ تام و جری میخواهیم در مورد علل لرزیدن سگ، راه های درمان آن، محصولات و غذای سگ آرامش بخش صحبت کنیم.

علت لرزیدن سگ

لرزیدن سگ ممکن است در ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشد؛ ولی در برخی موارد نشان دهنده مشکلات و بیماری های جدی سگ می باشد. شما به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر بایستی دلیل لرزش و بی حالی حیوان عزیزتان را بدانید تا در صورت نیاز برای درمان و مراجعه به دامپزشک اقدام کنید. در ادامه به شرح تمام علل لرزش سگ میپردازیم.😊

لرزش سگ به علت سرما

سگ هایی که بدن آنها موها و خزهای نازکی دارد یا اندوخته چربی کمی در بدن دارند (مانند نژادهای سگ تازی و دوبرمن)، بسیار سریع سرما میخورند و بدن آنها شروع به لرزش میکند تا در نتیجه افزایش متابولیسم کمک به گرم شدن بدن کند.

لرزیدن بدن سگ به دلیل درد

دردهای زیاد میتوانند به دلیل ضربه به استخوان ها، التهاب، عفونت و یا در موارد جدی تومور در نواحی مختلف بدن باشد. سگ ها در بیشتر مواقع، وقتی درد دارند بدون سروصدا هستند و علائم ظاهری ندارند و تنها از روی لرزش سگ می توان متوجه دردی شد که او تحمل میکند.

لرزش سگ به علت بیماری های عصبی

بیماریهای عصبی، تنش های روحی و استرس در اکثر مواقع، نمود بیرونی پیدا میکنند و لرزش یکی از علائم این بیماری ها است.

تشنج

سگ هایی که مبتلا به این بیماری هستند، میتوانند دچار لرزش خفیف تا تشنج کامل شوند.

تفاوت بین تشنج و لرزیدن سگ

میان لرزیدن بدن سگ و تشنج تفاوت هایی وجود دارد. در هنگام تشنج سگ کنترل بدن خود را از دست میدهد، در این زمان سگ ممکن تند تند راه برود، پاهایش را باز کند یا دچار سکته مغزی شود که در اینصورت متاسفانه حیوان عزیز توان مقابله ندارد و دوام نمی آورد. هنگامی که سگ دچار لرزش شده، میتواند با شما ارتباط چشمی برقرار کند و سگ بطور کامل کنترل بدنش را در دست دارد.

هیپوپلازی مخچه

این یک بیماری مادرزادی در سگ ها است؛ در این بیماری مخچه که مسئول تنظیم حرکات ارادی بدن است بصورت ناقص رشدمیکند؛ و در هنگامی که سگ شروع به راه رفتن میکند، علائمی مانند لرزش بدن و زمین خوردن دارد. این بیماری در سگ با نژادهای زیر بصورت مادرزادی مشاهده میشود:

 • چاو چاو
 • بوستون تریر
 • آیردیل تریر
 • و بول تریر

سندرم عمومی لرزش (GTS)

این بیماری ناشی از التهاب سیستم عصبی مرکزی بدن سگ است؛ که موجب لرزیدن شدید بدن سگ میشود. سندروم عمومی لرزش بطور معمول در سگ های جوان و میانسالی که موهای سفید دارند رایج تر می باشد. مانند سگ های نژاد زیر:

 • وست هایلند وایت تریر 
 • مالتیز

سندرم توله لرزان یا هایپومیلیناسیون

این بیماری در توله سگ ها قابل مشاهده است و علائمی مانند عدم تعادل، عدم توانایی راه رفتن و لرزش سگ را به همراه دارد. سندرم توله لرزان در برخی نژادها رایج تر می باشد، مانند:

 •  اسپرینگر اسپانیل ولزی
 • ساموید
 • چاو چاو
 • وایمارانر
 • سگ کوهستان برن
 • گلدن رتریور
 • دالماسین

بخاط داشته باشید این سه بیماری برای نژادهایی که نام بردیم رایج تر است؛ و ممکن است نژاد های دیگر هم به این بیماری ها مبتلا شوند.

لرزش سگ ها

لرزش سگ به علت بیماری های غیر عصبی

برخی بیماری های غیر عصبی هم میتوانند سگ را دچار لرزیدن بدن و صورت کنند. در ادامه به بررسی این بیماری ها میپردازیم.

هیپوکلسمی (افت کلسیم)

سبب لرزش عضلات بدن سگ و تشنج میشود.

هیپوگلایسمی (افت قند)

امکان دارد باعث انقباض ناگهانی عضلات، لرزش و بیحالی سگ شود.

بیماری آدیسون سگ

بی حالی، اسهال و استفراغ، فشار خون بالا و لرزش سگ میتواند ناشی از مبتلا شدن به بیماری آدیسون سگ (مشکلات هورمونی) باشد.

دیستمپر سگ

یک بیماری ویروسی است که یکی از علائم آن لرزش بدن سگ می باشد.

لرزش سگ به دلیل دارو یا مسمومیت

امکان دارد سگ به برخی دارو ها حساسیت یا آلرژی داشته باشد و در هنگام مصرف این داروها دچار لرزش و تشنج شود. همچنین لرزیدن سگ میتواند به علت مصرف بالای داروهای بیهوشی باشد. مسمومیت غذایی یکی دیگر از علت های لرزیدن سگ است، اگر بعد از خوردن خوراکی یا غذای جدید سگ دچار لرزش شد سریعا برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید.

علت های رفتاری لرزیدن سگ

سگ ها احساسات بسیار قوی دارند؛ لرزیدن بدن سگ میتواند یک واکنش فیزیولوژیکی در پاسخ به احساساتی که از محیط بیرون دریافت می کنند باشد. این احساسات میتواند هیجانات مثبت و ناشی از خوشحالی سگ باشد و یا میتواند به دلیل هیجانات منفی مانند ترس، استرس و اضطراب باشد؛ خوشبختانه اطلاعات کامل و جامعی برای درمان اضطراب سگ موجود است که با استناد به آنها میتوانید نوع استرس سگ را تشخیص و آن را درمان کنید.

لرزش سگ ها

چه زمانی لرزش بدن سگ خطرناک و نگران کننده است؟

داشتن اطلاعات کاملی در مورد علل لرزیدن سگ میتواند تا حد زیادی کمک کننده باشد. شما باید بدانید چه لرزش هایی در بدن سگ خطرناک و هشدار دهنده است؛ تا هرچه زودتر سگ را نزد دامپزشک ببرید و برای درمانش اقدامات لازم رو انجام دهید. لرزش سگ به دلیل اضطراب دارای نشانه هایی مانند گوش های عقب داده شده، نفس نفس زدن به همراه لیس زدن دهان و بینی می باشد؛ که با فراهم کردن محیطی آرام و برطرف کردن علت استرس، لرزیدن سگ کنترل می شود.

در صورت مشاهده موارد زیر باید به دامپزشک مراجعه کنید:

 • هنگامی که لرزیدن سگ همراه با عدم تعادل، اسهال و استفراغ باشد.
 • وقتی شرایط محیطی استرس زا نیست و محیط آرام است؛ اما سگ دچار لرزش در بدن می شود.
 • اگر لرزیدن سگ پس از صرف غذا باشد.
 • لرزش به علت سرماخوردگی در سگ ها بسیار رایج است؛ که با معاینه دامپزشک مشخص می شود.

چگونه از لرزیدن بدن سگ ها پیشگیری کنیم؟

سعی کنید محیط زندگی حیوان عزیزتان را آرام و بدون هیجان های منفی کنید و سگ را از هرگونه استرس و اضطراب دور نگه دارید. گاهی لرزیدن بدن سگ به علت انجام فعالیت های سنگین است؛ و برای جلوگیری از لرزش سگ باید فعالیت هایی مطابق با توانایی سگ انجام شود. رطوبت و سرما هم از رایج ترین علت های لرزیدن سگ ها است که به راحتی می توانید از بروز آن با استفاده از پتو و گرم نگه داشتن محیط پیشگیری کنید. ورزش و فعالیت های سبک مانند پیاده روی نقش مهمی در پیشگیری از لرزش سگ ها و کاهش اضطراب و استرس آنها دارد.

درمان لرزش سگ

بطور کلی لرزیدن بدن سگ ها دلایل مختلفی دارد. گاهی علت لرزش به راحتی قابل تشخیص و درمان است، مانند: گرم کردن محیط یا ایجاد محیطی آرام بخش برای سگ؛ اما اگر علت لرزیدن سگ پیدا نشد و سگ مبتلا به علائم لرزش بود، بهتر است هر چه زودتر به دامپزشک مراجعه کنید تا با تشخیص علت لرزش بدن سگ و شروع درمان، سگ روند بهبودی را طی کند.

امیدوارم مقاله علت لرزیدن سگ + درمان لرزش سگ براتون مفید بوده باشه. اگه سوالی دارین ازمون بپرس و کدوم علت باعث لرزش سگتون میشه؟

 

آتاکسی یک بیماری است که در اثر ضربه به سیستم های عصبی و ناهماهنگی بین عمل آنها اتفاق می افتد. سگ ها میتوانند دچارسه نوع آتاکسی حسی،سندرم دهلیزی و مخچه شوند. این بیماری باعث میشود که برخی قسمت های بدن مانند پاها در کنترل نباشند. آتاکسی مخچه در اثر ضربه به مخچه به اتفاق می افتد. آتاکسی حسی در اثر ضربه و یا فشار به نخاع رخ میدهد. آتاکسی دهلیزی هم در اثر مشکلاتی به ساقه مغز اتفاق می افتد.

برای درمان لرزش سگ بایستی ابتدا بیماری و علت لرزش را تشخیص دهید و سپس به دنبال روش درمان باشید. برای مثال اگر ترس و اضطراب باعث لرزش بدن سگ میشود بهتر است محیط او را آرام کنید؛ و یا اگر به علت بیماری های سیستماتیک دچار لرزش میشود به دامپزشک مراجعه کرده و درمان بیماری را آغاز کنید.

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *