دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

علت لرزیدن سگ + درمان لرزش سگ

لرزش سگ ها

لرزیدن سگ دلایل مختلفی داره؛ از دلایل مهم و جدی گرفته مانند بیماری های عصبی تا چیز های بی خطر مانند لرزش سگ بخاطر سرما! گاهی اوقات دلیل لرزیدن سگ کاملا واضح و مشخصه مانند لرزش بدن سگ به دلیل ترس، استرس و یا سرما، اما بعضی وقت ها لرزش سگ ناشی از بیماری های جسمی یا عکس العمل های رفتاری میتونه باشه.

ممکنه سگ بدون حضور در هوای سرد شروع به لرزیدن کنه؛ ونداستن دلیل لرزیدن بدن سگ نگرانی های زیادی را برای صاحب او ایجاد میکنه؛ به همین دلیل در این مقاله پت شاپ تام و جری میخوایم در مورد علت لرزیدن سگ، راه های درمان آن، محصولات و غذای سگ آرامش بخش صحبت کنیم.

علت لرزیدن سگ

لرزیدن سگ ممکنه در ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشه؛ ولی در برخی موارد نشون دهنده مشکلات و بیماری های جدی سگ می باشد. و شما به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر باید دلیل لرزش سگتون رو بدونین تا در صورت نیاز برای درمانش اقدام کنین. در ادامه تمام علت های لرزش سگ رو براتون گفتیم.😊

لرزش سگ به علت سرما

سگ هایی که موهای نازک یا چربی کمی در بدن دارن (مانند سگ تازی و دوبرمن)، خیلی زود سردشون میشه و میلرزن؛ چون لرزش به تنظیم دمای بدن سگ کمک میکنه.

لرزیدن بدن سگ به دلیل درد

درد میتونه به دلیل ضربه به استخوان ها، التهاب، عفونت و یا در موارد جدی تومور باشه. سگ ها در بیشتر مواقع، وقتی درد دارند صداشون در نمیاد و علائم ظاهری ندارند و تنها از روی لرزش سگ می توان متوجه دردی شد که او تحمل میکند.  

لرزش سگ به علت بیماری های عصبی

تشنج

سگ هایی که مبتلا به این بیماری هستند، میتونن دچار لرزش خفیف تا تشنج کامل بشن.

تفاوت بین تشنج و لرزیدن سگ

بین لرزیدن بدن سگ و تشنج تفاوت هایی هست که ممکنه برای یکی به نظر برسند. وقتی سگ تشنج میکنه کنترل بدنشو از دست میده، در این زمان سگ ممکنه تند تند راه بره، پاهاشو باز کنه یا سکته مغزی کنه که در اینصورت متاسفانه سگ چند دقیقه بیشتر نمیتونه دوام بیاره. هنگامی که سگ دچار لرزش شده، میتونه با شما ارتباط چشمی برقرار کنه، سگ بطور کامل میتونه بدنشو کنترل کنه و فقط میلرزد!

هیپوپلازی مخچه

این یک بیماری مادر زادی در سگ ها هست؛ در این بیماری مخچه که مسئول تنظیم حرکات ارادی بدن هست بصورت ناقص رشد میکنه؛ و هنگامی که توله سگ میخواد شروع به راه رفتن کنه، علائمی مانند لرزش بدن و زمین خوردن دارند. این بیماری در سگ های نژادهای زیر بصورت مادرزادی دیده میشه:

 • چاو چاو
 • بوستون تریر
 • آیردیل تریر
 • و بول تریر

سندرم عمومی لرزش (GTS)

این بیماری ناشی از التهاب سیستم عصبی مرکزی بدن سگ هست؛ که موجب لرزیدن بدن سگ میشه. سندروم عمومی لرزش بطور معمول در سگ های جوان و میانسالی که موهای سفید دارند رایج تر می باشد. مانند سگ های نژاد زیر:

 • وست هایلند وایت تریر 
 • مالتیز

سندرم توله لرزان یا هایپومیلیناسیون

این بیماری در توله سگ ها قابل مشاهده هست و علائمی مانند عدم تعادل، عدم توانایی راه رفتن و لرزش سگ را دارد. سندرم توله لرزان در برخی نژادها رایج تر می باشد، مانند:

 •  اسپرینگر اسپانیل ولزی
 • ساموید
 • چاو چاو
 • وایمارانر
 • سگ کوهستان برن
 • گلدن رتریور
 • دالماسین

این سه بیماری سگ برای نژادهایی که نام بردیم رایج تر هست؛ و ممکنه نژاد های دیگه هم به این بیماری ها مبتلا شوند.

لرزش سگ ها

لرزش سگ به علت بیماری های غیر عصبی

هیپوکلسمی (افت کلسیم)

سبب لرزش عضلات بدن سگ و تشنج او میشه.

هیپوگلایسمی (افت قند)

ممکنه باعث انقباض ناگهانی عضلات و لرزش سگ بشه.

بیماری آدیسون سگ

بی حالی، اسهال و اسفراغ، فشار خون بالا و لرزش سگ میتونه به دلیل بیماری آدیسون سگ (مشکلات هورمونی) باشه.

دیستمپر سگ

یک بیماری ویروسی هست که یکی از علائم آن لرزش بدن سگ می باشد.

لرزش سگ به دلیل دارو یا مسمومیت

ممکنه سگتون به برخی دارو ها حسساسیت داشته و هنگام خوردن این دارو ها دچار لرزش و تشنج بشه. همچنین لرزیدن سگ میتونه به علت داروهای بیهوشی هم باشه. مسمومیت غذایی یکی دیگر از علت های لرزیدن سگ هست، اگر بعد از خوردن خوراکی یا غذای جدید سگتون لرزش داشت او را برای درمان پیش دامپزشک ببرین. 

علت های رفتاری لرزیدن سگ

سگ ها احساسات قوی دارن و لرزیدن بدن سگ، یک واکنش فیزیولوژیکی در پاسخ به احساساتشونه. این احساسات میتونه هیجانات مثبت و ناشی از خوشحالی سگ باشه یا میتونه بدلیل هیجانات منفی مانند ترس، استرس و اضظراب باشه؛ که با افزایش اطلاعاتتون در مورد علت های استرس و اضطراب در سگ ها به راحتی میتونین اضطاب سگتون رو از بین ببرین و آرومش کنین.

لرزش سگ ها

چه زمانی لرزش بدن سگ خطرناکه؟

دانستن علت های لرزش سگ اهمیت زیادی داره. شما باید بدونین چه لرزش هایی در بدن سگ خطرناک و هشدار دهنده هست؛ تا زودتر سگ رو نزد دامپزشک ببرین و برای درمانش اقدامات لازم رو انجام بدین. لرزش سگ به دلیل اضطراب دارای نشانه هایی مانند گوش های عقب داده شده، نفس نفس زدن به همراه لیس زدن دهان و بینی می باشد؛ که با فراهم کردن محیطی آرام و برطرف کردن علت استرس، لرزیدن سگ کنترل می شود.

در صورت مشاهده موارد زیر باید به دامپزشک مراجعه کنین:

 • هنگامی که لرزیدن سگ همراه با عدم تعادل، اسهال و استفراغ باشد.
 • وقتی شرایط محیطی استرس زا نیست و محیط آرام هست؛ اما سگ دچار لرزش در بدن می شود.
 • اگر لرزیدن سگ بعد از خوردن غذا باشد.
 • لرزش به علت سرماخوردگی در سگ ها بسیار رایج هست؛ که با معاینه دامپزشک مشخص می شود.

چگونه از لرزیدن بدن سگ ها پیشگیری کنیم؟

سعی کنین محیط زندگی او آرام باشد و سگ رو از هرگونه استرس و اضطراب دور کنین. گاهی لرزیدن بدن سگ به علت انجام فعالیت های سنگین هست؛ و برای جلوگیری از لرزش سگ باید فعالیت هایی مطابق با توانایی سگ انجام شود. رطوبت و سرما هم از رایج ترین علت های لرزیدن سگ ها هست که به راحتی می توانید از بروز آن با استفاده از پتو و گرم نگه داشتن محیط پیشگیری کنین. ورزش و فعالیت های سبک مانند پیاده روی نقش مهمی در پیشگیری از لرزش سگ ها و کاهش اضطراب و استرس آنها دارد.

درمان لرزش سگ

بطور کلی لرزیدن بدن سگ ها دلایل مخنلفی داره. گاهی علت لرزش به راحتی قابل برطرف کردن هست، مثل: گرم کردن محیط یا ایجاد محیطی ارامبخش برای سگ؛ اما اگر علت لرزیدن سگ رو پیدا نکردین و سگتون علائمی که در بالا بهش اشاره کردیم رو داشت، او را پیش دامپزشک ببرین تا با تشخیص علت لرزش بدن سگ و شروع درمان، سگتون زودتر بهبود پیدا کنه.

امیدوارم مقاله علت لرزیدن سگ + درمان لرزش سگ براتون مفید بوده باشه. اگه سوالی دارین ازمون بپرس و کدوم علت باعث لرزش سگتون میشه؟

 

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: زهرا مژگانی

سلام، زهرا هستم یکی از اعضای تیم تام و جری. من دانشجوی کارشناسی شیمی دارویی هستم و تخصص خوبی در شناخت مواد تشکیل دهنده و ترکیبات شیمیایی غذاها دارم و هر غذایی بعد از موجود شدن توسط من چک میشه تا از باکیفیت بودنش مطمئن بشم و بعد از اون روی سایت برای ارائه به شما بارگذاری میکنم. از طرفی یکی از علایقم رفتن به طبیعت و جاهای زیبای مختلفه و اهمیت زیادی برای حفظ زیست بوم و سلامت گونه های مختلف گیاهی و جانوری قائلم؛ به همیت دلیل علاقه و تخصصم رو با هم ترکیب کردم؛ یعنی: شناخت ترکیبات غذاها برای حفظ زندگی سالم حیوانات و حالا اون رو با نوشتن مقالات علمی مختلف در اختیار شما میذارم تا بتونین یک زندگی عالی برای پتتون فراهم کنین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *