دانستنی های گربه, سلامت گربه

علت گریه کردن گربه‌ها و روش‌های جلوگیری از آن

گریه کردن گربه

مشاهده کردن گریه‌ گربه‌ها ممکن است برایتان تعجب آور باشد و شاید از خودتان بپرسید که مگر گربه‌ها هم گریه می‌کنند؟ بله، گربه‌ها نیز همچون انسان‌ها مجرای اشک دارند ولی گریه‌ کردن آن‌ها ناشی از غمگینی یا احساس دلتنگی نیست؛ چون گربه‌ها با علائم دیگری همچون بی‌اشتهایی، پنهان شدن، افزایش سروصدا، تغییر خلق و خو، افزایش خواب، تکان دادن دم و بی‌توجهی به مسائل نظافتی و... ناراحتی‌شان را نشان می‌دهند. پس دلیل اصلی گریه کردن گربه‌ها چیست؟ برای یافتن این سوال تا پایان مقاله با ما همراه باشید و از بروز آن در حیوان خانگی‌تان پیشگیری کنید.

دلایل گریه کردن گربه‌ها

عمده‌ترین دلیل اشک ریختن گربه‌ها ناشی از درد و التهاب بوده و لازم است که شما با مشاهده این علائم فوراً به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید تا با معاینه و انجام آزمایش‌های ضروری علت دردشان مشخص شود. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لیست بیماری های رایج در گربه و راه‌های درمان آن را مطالعه نمایید. گربه‌ها معمولاً به دلایلی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم گریه می‌کنند.

 1. انسداد مجرای اشک

در صورتی که مجاری اشک گربه‌ها مسدود شوند؛ اشک اضافی آن‌ها تخلیه نمی‌شود و از گوشه چشم به بیرون می‌ریزد.

 1. آلرژی

عواملی همچون گرد و غبار، عطر، گرده افشانی گل‌ها، مواد سمی و شیمیایی و دخانیات می‌تواند باعث بروز حساسیت در گربه‌ها شده و علائمی مانند ریزش اشک، عطسه و خارش را به همراه داشته باشد.

اشک ریختن گربه

 1. عفونت چشم

سیستم ایمنی ضعیف مهم‌ترین عامل بروز عفونت‌های چشمی در گربه‌هاست و با علائمی همچون ریزش اشک و ترشحات چرکی همراه است.

 1. آنفولانزا گربه

ابتلا گربه‌ها به آنفولانزا در اثر عفونت‌های ویروسی بسیار شایع است و با علائمی همچون آبریزش بینی و سرازیر شدن اشک از چشم، بی‌حالی و بی‌اشتهایی، تب و عطسه بروز می‌کند.

 1. آب سیاه

گلوکوم (آب سیاه) یک بیماری بسیار دردناک و ناشی از افزایش فشار داخل چشم می‌باشد و در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به کوری چشم گربه‌ها شود. این بیماری با علائمی چون قرمزی چشم، ترشحات آبکی چشم، تاری دید، تورم چشم مشخص می‌گردد.

 1. مشکلات پلک و مژه

قرار گرفتن غیر طبیعی مژه‌ها در گربه‌ها و یا رشد مژه چندتایی داخل پلک می‌تواند در اثر تماس با چشم باعث بروز خارش، قرمزی و سرازیر شدن اشک از چشمان گربه‌ها شود.

 1. وجود اجسام خارجی در چشم

گاهی ممکن است بر اثر فرو رفتن اجسام خارجی مانند تکه چوب، مو، حشرات و... اشک از چشمان حیوان خانگی‌تان جاری شود.

 1. زخم قرنیه

آسیب‌های چشمی همچون زخم قرنیه در گربه‌ها می‌تواند بسیار آزار دهنده است و با علائمی همچون قرمزی چشم، سرازیر شدن بیش از حد اشک، کدری چشم بروز می‌کند.

 1. چشمان درشت و حدقه کوچک

برخی از نژادهای گربه‌ها، همچون نژاد پرشین چشمان درشت و صورت صافی دارند و به دلیل کوچک بودن حدقه چشم اشک به طور کامل تخلیه نمی‌شود.

گریه کردن نژاد پرشین

روش‌های جلوگیری از گریه کردن گربه‌ها

مهم‌ترین نکته در پیشگیری، آشنایی کامل از عوامل بروز مشکل است و رعایت آن‌ها تاثیر بسیاری در مراقبت بهتر از حیوانات خانگی دارد. همانطور که اشاره کردیم گریه کردن در گربه‌ها نشانگر بروز یک بیماری و مشکل می‌باشد که با رعایت موارد زیر تا حد زیادی می‌توان آن را کنترل کرد.

 • تقویت سیستم ایمنی

مسلماً بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن گربه‌ها نقش مهمی در پیشگیری از بروز بیماری‌های ویروسی و باکتریایی دارد. داشتن تغذیه مناسب و استفاده از غذای مخصوص گربه‌ها که در پت شاپ آنلاین تام و جری عرضه شده‌است، نقش مهمی در حفظ سلامت پت‌ها داشته و شادابی آن‌ها را تضمین خواهد کرد.

 • دوری از مواد آلرژی‌زا

شناسایی و حذف مواد ممنوعه و آلرژی‌زا از محیط اطراف گربه‌ها یکی از مهم‌ترین کارهایی است شما در نگهداری از حیوانات خانگی باید انجام دهید تا مانع از بروز مشکلی همچون اشک ریختن پت‌ها شوید.

 • کوتاه کردن موی اطراف چشم

در بسیاری از مواقع عدم توجه به کوتاه کردن موی گربه‌ها و به خصوص موی اطراف چشم در نژادهایی که رشد موی زیادی دارند؛ مشکلات بسیاری را برای پت‌ها به همراه دارد و لازم است که شما به عنوان فردی که از آن‌ها نگهداری می‌کنید توجه ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته‌باشید.

 • استحمام و برس کردن موی گربه

استحمام منظم و برس کردن موی پت‌ها مانع از ریزش مو شده و از فرو رفتن آن به داخل چشم و ایجاد حساسیت جلوگیری می‌کند.

 • چکاپ وضعیت سلامت گربه

چکاپ و معاینه منظم گربه‌ها تحت نظر دامپزشک بهترین روش برای پیشگیری از بروز بیماری و ایجاد مسائلی همچون اشک ریختن گربه‌ها به شمار می‌رود.

آیا گریه کردن گربه‌ها نگران کننده است؟

گریه کردن گربه‌ها در بسیاری از مواقع با شناسایی و رفع علت آن قابل کنترل است اما در برخی مواقع ممکن است ناشی از یک مشکل جدی در وضعیت سلامت آن‌ها باشد که لازم است فورا جهت انجام آزمایشات و معاینه به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید. اما بروز چه علائمی در اشک ریختن گربه‌ها نگران کننده است؟

قرمزی چشم گربه

 • ترشحات چرکی سبز و زرد رنگ
 • التهاب و قرمزی اطراف چشم
 • ترشحات بینی و عطسه
 • پلک زدن مداوم
 • پنجه کشیدن به چشم
 • چپ شدن چشم
 • حساسیت به نور
 • افزایش دمای بدن
 • تاری دید
 • بی‌حالی و بی‌اشتهایی

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد گریه کردن گربه‌ها ناشی از ایجاد درد و بیماری بوده و به مسائل احساسی و عاطفی مربوط نمی‌شود. در این مقاله سعی کردیم تا با ارائه اطلاعات جامع در خصوص علل اشک ریختن گربه‌ها و نحوه جلوگیری از آن را در اختیارتان قرار دهیم تا شما بتوانید به نحو احسن از حیوان خانگی‌تان مراقبت کرده و مانع از بروز مشکل در آن‌ها شوید. پیشنهاد می‌شود برای آگاهی بیشتر در این زمینه مقاله همه چیز درباره نگهداری از گربه را مطالعه بفرمایید.

اشک ریختن گربه‌ها ناشی از وجود مشکل در وضعیت سلامت آن‌ها می‌باشد و لازم است در صورت مشاهده علائم فوراً به دامپزشک مراجعه نمایید.

بله، با رعایت نکات بهداشتی، تقویت سیستم ایمنی، حذف مواد آلرژی زا می‌توان تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

نه‌خیر، گربه‌ها برای بیان ناراحتی و دلتنگی اشک نمی‌ریزند و با  علائمی مانند بی‌اشتهایی، پنهان شدن، افزایش سروصدا، تغییر خلق و خو، افزایش خواب، تکان دادن دم و بی‌توجهی به مسائل نظافتی و… دلتنگی‌شان را نشان می‌دهند.

author-avatar

درباره کارشناس تولید محتوا تام و جری: نگین ملکی

نگین ملکی هستم ،در رشته IT مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کردم و در حال حاضر به عنوان کارشناس سئو و تولید محتوا با پت شاپ تام و جری همکاری دارم و سعی می‌کنم با ارائه اطلاعات کاربردی و به روز شما را با دنیای حیوانات بیشتر آشنا کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *