برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

مواد تشکیل دهنده غذای خشک گربه + ویژگی ها و نکات مهم آن

غذای گربه

(ویژگی های غذای خشک گربه و نکات مهم آن)

غذای خشک گربه به دلیل مزایایی که دارد؛ مورد استقبال صاحبان حیوانات خانگی قرار گرفته است و از آنجایی که تغذیه مهم ترین اصل در نگهداری از حیوان خانگی است؛ باید با درنظر گرفتن سن، ویژگی ها و سبک زندگی گربه مانند بیماری ها، حساسیت ها و… بهترین غذای خشک گربه را انتخاب کرد. در ادامه در مورد خصوصیات غذای خشک گربه، معایب و مزایای آن در این مقاله پت شاپ مان صحبت خواهیم کرد تا بتوانید غذای مناسب گربه تان را به راحتی انتخاب کنید.

با خواندن مقاله (راهنمای خرید غذای خشک گربه و ویژگی های آن) بطور کامل با غذای خشک گربه آشنا می شوید.

غذای خشک به غذایی گفته می شود که بعد از پخته شدن تحت فشار گرم قرار میگیرد (فرایند اکستروژن) و بطور کامل خشک می شود، از رطوبت بسیار پایینی برخوردار است و بصورت بیسکویت های کوچک برای مصرف گربه ها بوجود میاید. محتویات غذای گربه بسته به طعم و خواصی که دارد می تواند تنوع زیادی داشته باشد.

شناخت ویژگی های غذای خشک گربه و ترکیباتی که مورد نیاز بدن گربه ها است به شما می تواند در انتخاب غذای مناسب کمک کند. گربه ها بطور معمول به میزان بالایی پروتئین و چربی نیاز دارند و در درجه بعدی به ترکیباتی مانند غلات، کربوهیدرات، مواد معدنی و… در رژیم غذاییشان نیازمند هستند.

گربه ها ۱۱ تا اسیدآمینه ضروری و موردنیازشان را از رژیم غذاییشان بدست میاورند و در صورت بدست نیاوردن آن، دچار مشکلات مختلفی مانند ضعف و بی حالی می شوند. پروتئین بدن گربه ها می تواند از منابع حیوانی یا گیاهی بدست آید با این حال پروتئین گیاهی دارای هضم راحت و سریعی نیست و ممکن است نیاز بدن گربه را رفع نکند.

در زمان خرید به درصد ترکیبات درج شده روی بسته بندی توجه کنید تا درصد بالایی پروتئین باکیفیت حیوانی داشته باشد. 

غذای خشک حیوانات خانگی

غذای خشک

مواد تشکیل دهنده غذای خشک گربه، محتویات غذای خشک

در ادامه ترکیبات غذای خشک گربه را بررسی میکنیم.

 • پروتئین: عنصر اصلی

پروتئین مهم ترین ماده مغذی در رژیم غذایی گربه ها است. گربه ها به عنوان حیوانات گوشتخوار، به پروتئین با کیفیت بالا برای حفظ سلامت عضلات، استخوان ها و سیستم ایمنی بدن خود نیاز دارند. منابع پروتئین در غذای خشک گربه می تواند شامل مرغ، ماهی، گوشت گاو، بره، بوقلمون و تخم مرغ باشد.

هنگام انتخاب غذای خشک گربه، به دنبال محصولاتی باشید که حداقل ۳۰ درصد پروتئین خام داشته باشند. همچنین، توجه به کیفیت پروتئین مهم است. پروتئین های حیوانی مانند مرغ و ماهی، نسبت به پروتئین های گیاهی مانند سویا، ارزش بیولوژیکی بالاتری دارند و به راحتی توسط بدن گربه جذب می شوند.

 • چربی: منبع انرژی و طعم

چربی ها منبع مهم انرژی برای گربه ها هستند و به جذب ویتامین های محلول در چربی کمک می کنند. چربی ها همچنین به بهبود طعم و مزه غذا کمک می کنند و باعث می شوند گربه شما از غذای خود لذت بیشتری ببرد. منابع چربی در غذای خشک گربه می تواند شامل چربی مرغ، روغن ماهی، روغن آفتابگردان و روغن سویا باشد.

میزان چربی در غذای خشک گربه باید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد باشد. چربی های حیوانی مانند چربی مرغ و روغن ماهی، نسبت به چربی های گیاهی، اسیدهای چرب ضروری بیشتری دارند که برای سلامت پوست و موی گربه ضروری هستند.

 • کربوهیدرات ها: منبع انرژی ثانویه

کربوهیدرات ها منبع انرژی ثانویه برای گربه ها هستند. گربه ها به مقدار کمی کربوهیدرات در رژیم غذایی خود نیاز دارند. منابع کربوهیدرات در غذای خشک گربه می تواند شامل برنج، ذرت، گندم و جو باشد.

میزان کربوهیدرات در غذای خشک گربه باید بین ۵ تا ۱۰ درصد باشد. کربوهیدرات های قابل هضم مانند برنج و ذرت، به راحتی توسط بدن گربه هضم می شوند و منبع خوبی از انرژی هستند.

 • ویتامین ها و مواد معدنی

ویتامین ها و مواد معدنی برای حفظ سلامت کلی گربه ها ضروری هستند. ویتامین ها و مواد معدنی در غذای خشک گربه می تواند شامل ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین K، کلسیم، فسفر، منیزیم و پتاسیم باشد.

 • فیبر

فیبر به هضم غذا کمک می کند و به گربه ها احساس سیری می دهد. منابع فیبر در غذای خشک گربه می تواند شامل سبوس گندم، تفاله چغندر و سلولز باشد.

مزایای غذای خشک گربه

 • ماندگاری بالا

همانطورکه گفتیم غذای خشک طی فرایند اکستروژن رطوبتش را از دست می دهد؛ علاوه براین بسته بندیشان محکم است و از عبور نور، رطوبت و هوا جلوگیری می کند. مصرف و دسترسی راحت از مهم ترین ویژگی های غذای خشک گربه است.

 • کمک به سلامت دندان ها

کروکت های غذای خشک ترد است و زمان جویدن مانند مسواک عمل کرده و دندان ها را جرم گیری می کند در نتیجه از تارتار شدن و ایحاد پلاک های دندانی جلوگیری می شود. طبق تحقیقاتی که روی گربه ها انجام گرفته است؛ غذای خشک ریشه دندان ها را تقویت می کند و در حفظ سلامت دندان ها کمک بسیاری می کند. علاوه بر این غذای خشک به دلیل رطوبت کمتری که دارد میزان باکتری های دهان را کاهش می دهد و این امر از خراب شدن دندان ها جلوگیری می کند.

 • میزان کالری مناسب

از مهم ترین ویژگی های غذای خشک گربه میزان کالری و انرژی آن است که از غذای مرطوب بالاتر می باشد و کربوهیدرات های موجود در غذای خشک انرژی لازم برای فعالیت گربه را تامین می کند.

 • محصولات متنوع

غذاهای خشک متنوع با توجه به نژاد، سن، بیماری ها و… با طعم های مختلف تولید و عرضه می شوند. می توانید باتوجه به سلیقه گربه تان غذای خشک مخصوص او را تهیه کنید. 

با خواندن مقاله (راهنمای خرید انواع مختلف غذای خشک گربه) با غذاهای خشک درمانی گربه آشنا شوید.

 • میزان پروتئین بالا

طبیعت گربه ها گوشت خوار است بنابراین نیاز به پروتئین زیادی دارند. محصولاتی که از منابع حیوانی مرغوب استفاده می کنند به دلیل داشتن تائورین برای گربه ها مناسب تر هستند. کمبود تائورین می تواند باعث نابینایی گربه شود. رژیم غذایی گربه های بالغ باید دارای ۲۶% پروتئین باشد و بچه گربه ها حداقل ۳۰% پروتئین نیاز دارند. گربه های مسن به پروتئین بیشتری نیاز دارند و باید حداقل ۵۰% پروتئین در ترکیبات غذایشان به کار رود.

پروتئین موجود در غذای خشک گربه می تواند از مرغ، گوساله، ماهی و.. باشد که در مقاله (راهنمای خرید غذای خشک گربه با طعم های مختلف) در مورد ویژگی های غذای خشک گربه و خواص هرکدام بطور کامل توضیح داده ایم.

 • کاهش بو و حجم مدفوع

غذای خشک به دلیل رطوبت کمتری که دارد باعث کاهش حجم مدفوع شده و در نتیجه بوی آن کاهش میابد و این ویژگی غذای خشک گربه بسیار برای صاحبان پت اهمیت دارد.

اگر غذای خشک بصورت روزانه در رژیم غذایی گربه است در کنار آن حتما از غذاهای مرطوب استفاده کنید و آب تازه و تمیز در اختیار او قرار دهید.

غذای گربه

غذای گربه

 • مناسب افراد شاغل

اگر ساعاتی از روز را در خانه نیستید و گربه تان تنها می ماند؛ می توانید غذای خشک گربه را در ظرف غذا بریزید و خیالتان از بابت فاسد نشدن آن راحت باشد. 

 • عدم کثیف کاری در هنگام استفاده

از دیگر ویژگی های غذای خشک گربه کثیف کاری نداشتن آن است. غذاهای مرطوب آبکی هستند و صورت و اطراف دهان گربه را کثیف می کنند و اگر اتفاقی روی زمین بریزد خانه تان کثیف میزشود و باید تمیز کنید اما غذای خشک این دردسرها را ندارد و نیاز به کنترل گربه در زمان غذا خوردن نخواهید داشت.

 • قیمت

یکی دیگر از خصوصیات غذای خشک گربه قیمت مناسب آن در مقایسه با سایر محصولات غذایی است. علاوه بر این، گربه ها با مقدار کمی غذای خشک احساس سیری می کنند و از لحاظ اقتصادی نسبت به غذاهای تر به صرفه تر هستند.

معایب غذای خشک گربه 

 • کربوهیدرات بالا

برای اینکه غذای خشک بصورت بیسکویتی درآید و چسبندگی لازم را داشته باشد، مقداری نشاسته به آن اضافه می کنند و این گربه هایی که اضافه وزن دارند؛ مضر است. در مقایسه با غذای مرطوب یا خانگی، غذای خشک دارای کربوهیدرات بیشتری است و ممکن است باعث اضافه وزن، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی شود.

 • جویدن سخت

بچه گربه ها (گربه های زیر یک سال) عادت به خوردن غذای خشک ندارند. علاوه براین دندان هایشان هنوز استقامت لازم را ندارد و نمی توانند غذای خشک را به راحتی بجوند. گربه های مسن دندان هایشان ضعیف می شود به همین دلیل تمایلشان برای خوردن غذای خشک کاهش میابد.

 • رطوبت پایین

یکی از مهم ترین خصوصیات غذای خشک گربه رطوب پایین آن است. غذای گربه ها باید تقریبا ۷۰ تا ۸۰ درصد رطوبت داشته باشد، در حالی که میزان رطوبت غذای خشک بسیار پایین است. برای جلوگیری از مشکلاتی مانند یبوست، خشکی پوست و… گربه باید آب بیشتری بخورد. اگر گربه تان تمایلی بخوردن آب ندارد می توانید از غذاهای مرطوب (کنسرو، سوپ و…) در برنامه غذایی گربه استفاده کنید.

غذای خشک گربه

غذای خشک گربه

تغییر غذای گربه

شاید گربه شما وارد دوره سنی دیگری شده است و یا قصد دارید از برند دیگری غذای خشک بخرید. گربه ها علاقه ای به تغییر غذایشان ندارند و ممکن است غذای جدید را اصلا نخورند، بنابراین باید بصورت تدریجی و در طول هفته غذای جدید را جایگزین غذای قبلی اش کنید.

بهتر است روز اول مقدار کمی از غذای جدید (تقریبا ۱۰ درصد) را به گربه بدهید و به تدریج (روز دوم ۲۰ درصد و به همین ترتیب تاروز هفتم) میزان غذای خشک جدید را بیشتر کنید تا گربه به آن عادت کند. در طول هفته وزن گربه را کنترل کنید و در صورت کاهش وزن گربه به دامپزشک مراجعه کنید.

چطور غذای حشک گربه باکیفیت و مناسب گربه تهیه کنیم؟

> پشت بسته بندی محصولات ترکیبات تشکیل دهنده و مشخصات آن نوشته شده است و می توانید درصد مواد تشکیل دهنده مانند پروتئین، چربی، فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و… ببینید و با آگاهی از مواد تشکیل دهنده و کیفیت غذای خشک گربه خرید کنید.

> غذای گربه ها در هر دوره سنی متفاوت است. بچه گربه ها نیاز به غذایی دارند که پروتئین و کالری دوران رشد آنها را تامین کند. آنها در طول سال اول زندگیشان دو تا سه برابر گربه های بالغ افزایش وزن دارند بنابراین به غذایی مغذی و مقوی نیاز دارند. از ویژگی های غذای خشک گربه بالغ  (یک سال تا ده سال) که باید به آن توجه کرد میزان فعالیت روزانه، محیط زندگی و وزن گربه است. آنها نیازمند غذای متنوع و باکیفیتی هستند.

گربه های بالای ده سال که مسن محسوب می شوند شرایط غذایی متفاوتی دارند. برای سلامت استخوان ها و مفاصلشان نیاز به کلسیم و ویتامین D بیشتری دارند و اگر دچار مشکلات آرتروز و مفاصلی شود، باید غذاهایی که حاوی  گلوکزامین و اسید چرب بیشتری هستند؛ تهیه کنید. ویتامین E و C برای افزایش ایمنی بدن گربه در این دوران ضروریست و غذای خشک باید درصد مناسبی از این ویتامین ها را داشته باشد.

> اگر گربه تان بیماری هایی مانند مشکلات گوارشی، کبدی، بی اشتهایی و یا اضافه وزن دارد، غذای خشک مخصوص این بیماری ها را تهیه کنید تا بتوانید با رژیم غذایی سالم تا حد زیادی این بیماری ها را کنترل کرد.

> در مورد برند غذای خشک گربه تحقیق کنید. محصولات باکیفیتی مانند رویال کنین (Royal Canin)، جوسرا (Josera)، پروپلن (Proplan) و سانابل (Sanabelle)، فریسکیز (friskies)، ویسکاس (wiskas) هپی کت (happy cat) و… غذای خشک گربه متنوع و مناسب ویژگی ها و شرایط گربه ها تولید و عرضه می کنند.

از برندهای ایرانی با قیمت مناسب، برند آروماتیش (arimatish)، سلبن (celebone) و نوتری (Nutri) کیفیت مناسب و قابل قبولی دارند.

به نظر شما کدام برند غذای خشک گربه مناسب است؟ و بهترین ویژگی غذای خشک گربه چیست؟ با ما در قسمت نظرات همراه باشین

ایمدوارم مقاله (ویژگی های غذای خشک گربه) براتون مفید باشه. ممنون از هراهیتون

 

2 نظر در “مواد تشکیل دهنده غذای خشک گربه + ویژگی ها و نکات مهم آن

 1. M گفت:

  من غذای گربه برای گربه های خیابانی خریدم و طرف بهم اشتباه غذای گربه عقیم شده داده حالا من اگه اون رو به گربه های خیابونی بدم مشکلی نداره؟چون معمولا اونا یا شیردهن با باردار و همچینن بچه

  1. Hamide.Bakhshi گفت:

   مصرف غذای گربه عقیم شده، برای گربه ای که عقیم نشده است به میزان کم مشکلی ایجاد نمیکند اما برای گربه های باردار ممکن است باعث اسیب به مادر و بچه ها بشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *