دانستنی های گربه

علائم پریود در گربه ها

گربه ای که به دلیل پریودی بی حال است

اگر صاحب یک گربه ماده هستید باید بدانید که گربه های ماده نیز همانند دیگر پستانداران ماهی یکبار دچار پریود یا همان عادت ماهانه می شوند و چرخه قاعدگی آنها در بازه های زمانی مشخص تکرار می شود. بنابراین یکی از مهمترین پیش نیازهای نگهداری گربه در منزل کسب اطلاعات کافی در رابطه با پریود شدن گربه است. زیرا در چنین شرایطی شما باید بتوانید محیطی آرام و امن را برای گربه خود فراهم کنید تا او بتواند دوران قاعدگی را راحت تر سپری کند.
پریود شدن گربه با رسیدن او به سن بلوغ شروع می شود و پس از آن گربه توانایی لقاح، بارداری و تولید مثل را پیدا می کند. سیکل قاعدگی یا پریودی گربه به عنوان فحل گربه نیز خوانده می شود و با شروع این دوران در بدن این حیوان هورمون های جنسی ترشح می شود و میل آمیزش تولید مثل در گربه بالا می رود. در این مطلب از پت شاپ تام و جری تصمیم داریم در رابطه با علائم پریود شدن گربه ها و مراقبت از گربه در دوران پریود صحبت کنیم. اگر صاحب یک گربه ماده بوده و گربه شما عقیم نشده است تا انتهای این مطالب با ما همراه باشید و نکات مهم مرتبط با این امر را فرا بگیرید.

علائم پریود در گربه ها

زمانی که سرپرستی یک گربه را بر عهده می گیرد باید با ویژگی های این حیوان در شرایط در مختلف به طور کامل آشنا باشید. زیرا فقط در این صورت می توانید از او به طور شایسته مراقبت کنید.
بلوغ و تولید مثل یکی از مهمترین اتفاقاتی است در همه گربه های نر و ماده و رخ می دهد. تکرار سیکل قاعدگی در بازه های زمانی مشخص، ایجاد توانایی بارداری و تولید مثل و ترشح هورمون های جنسی در پریود شدن گربه مشابه انسان است. اما علائم قاعدگی در گربه با علائم قاعدگی در انسان تفاوت زیادی دارد.
به طور کلی قدرت باروری گربه ها بسیار بالا است و در اکثر موارد نزدیکی در دوران قاعدگی منجر به بارداری آنها می شود. به همین دلیل اگر صاحب یک گربه ماده هستید باید با علائم پریود شدن گربه آشنا باشید و در این دوران از حیوان خود به درستی مراقبت کنید. همچنین در صورتی که علاقه ای به بچه دار شدن گربه خود ندارید، لازم است که علائم رفتاری پریود گربه را بشناسید و از نزدیک شدن او به گربه های نر در این دوران جلوگیری کنید.

پریود در گربه

پریود در گربه

تغییرات رفتاری گربه در دوران پریود

پریود شدن گربه سبب بروز تغییراتی در رفتار او می شود و گربه در این دوران رفتار متفاوت تری از خود نشان می دهد.
از جمله علائم رفتاری پریود گربه شامل بی حوصلگی، بی قراری و تمایل بالا به نوازش است. همچنین گربه ها در دوران پریودی تمایل بسیار بالایی به لیست زدن بدن خود مخصوصاً ناحیه تناسلی پیدا می کنند و نسبت به روزهای عادی بسیار کم اشتها می شوند. علاوه بر موارد فوق گربه در چرخه قاعدگی خود علائم دیگری نیز نشان می دهد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است.

  • راه رفتن و نشستن شبیه به موقعیت جفت گیری و نشانه گذاری قلمرو
  • غلتیدن روی زمین
  • لیس زدن اندام جنسی خود (البته گاهی لیس زدن بیش از حد ممکن است ناشی عفونت ادراری حیوان باشد)
  • جیغ زدن و سروصدا کردن
  • دراز کشیدن روی زمین به حالتی که اندام جنسی او در معرض نمایش قرار بگیرد.
  • خاراندن بدنش با چنگال هایش
  • در صورت مشاهده گربه نر به سمت او می رود و بدن خود را به او می مالد.
  • برای بیرون رفتن از منزل از هر فرصتی استفاده می کند.
  • ممکن است روی لوازم و دیوارها ادرار کند.
  • ممکن است برای جذب گربه های نر از بدنش مایعی خارج کرده و آن را به وسایل منزل بمالد.

تغییرات جسمی گربه در دوران پریود

پریود شدن گربه ماده صرفا منجر به تغییر رفتار او می شود و با علامت جسمی خاصی به همراه نیست. بنابراین در این دوره نباید منتظر بروز علائم جسمی پریود گربه نظیر درد و مشکل جسمی خاصی باشید. به همین دلیل نیازی به نگرانی یا انجام اقدام خاصی در این زمینه نیست.
همانطور که عنوان شد گربه ها در این دوره دچار بی قراری شده و زوزه می کشند. اما برخلاف تصور بی قراری و زوزه کشیدن آنها صرفاً به منظور جلب توجه جنس مخالف صورت می گیرد و دلیلی برای درد کشیدن او نیست. به همین دلیل هر زمان که گربه ها در دوران پریودی موفق شوند با گربه نر ارتباط بگیرند رفتار آنها به حالت قبل برمی گردد.
البته بچه گربه هایی که زودتر از موعد مقرر به بلوغ رسیده و پریود می شوند، ممکن است در سیکل های ابتدای اندکی درد داشته باشند که در چنین شرایطی باید جای او را گرم نگه دارید و گربه خود را سرگرم کنید تا زیاد اذیت نشود.

علائم پریود در گربه ها

پریود در گربه ها

آیا پریود شدن گربه با خونریزی به همراه است؟

گربه ها بر خلاف انسان در دوران قاعدگی خونریزی ندارند و در این دوره چنین علامتی را از او مشاهده نخواهید کرد. پس برای شناسایی علائم عادت ماهانه در گربه ها باید بیشتر به رفتار آنها توجه کنید. زیرا علائم عادت ماهانه در گربه ها بیشتر در رفتار آنها مشاهده می شود.

مدت زمان پریود شدن گربه

گربه ماده در سن ۵ الی ۶ ماهگی به بلوغ می رسد و از این سن سیکل قاعدگی او شروع می شود. چرخه قاعدگی گربه در هر ۲۰ الی ۲۱ روز یکبار تکرار می شود و تا زمانی که حیوان عقیم نشود این چرخه ادامه دارد و در هر چرخه حدوداً ۷ روز پریود می شود. در روزهای ابتدایی شدت علائم عادت ماهانه در گربه نسبت به روزهای انتهایی چرخه بیشتر است و به همین دلیل در روزهای ابتدای به توجه بیشتری نیاز دارد. ناگفته نماند که قاعده کلی پریود شدن گربه در نژادها و گونه های مختلف یکسان بوده و مدت زمان پریود شدن و تکرار سیکل قاعدگی در همه آنها تقریبا یکسان است.

مراقبت از گربه در دوران پریود

همانطور ک گفتیم؛ پریود شدن گربه اثر خاصی روی جسم او نمی گذارد و لازم نیست که از این نظر نگران گربه خود باشد. اما سیکل قاعدگی به شدت رفتار حیوان را تحت تاثیر قرار می دهد و برای آنکه گربه شما این چرخه را راحت تر سپری کند، باید بتوانید تغییرات رفتاری او در این دوره را تشخیص دهید.
اگر نمی خواهید حیوان خانگی شما بچه دار شود، بهترین راهکار برای برطرف کردن تغییرات رفتاری گربه در دوران پریود عقیم کردن آن است. گربه های خانگی امکان تولید مثل و جفت گیری ندارند و به همین دلیل بسیاری از دامپزشکان معتقد هستند که باید عقیم سازی شوند. زیرا در این صورت دیگر چرخه پریودی در آنها قطع می شود و حیوان علائم رفتاری ناشی از این چرخه نظیر بی قرار و ناآرامی را از خود بروز نمی دهد.
اما در صورتی که مشکلی با بچه دار شدن گربه خود ندارید باید اجازه دهید در دوران پریودی تحت شرایط کنترل شده او با جنس مخالف خود ارتباط بگیرد. زیرا همانطور که گفتیم رفتار گربه پس از جفت گیری کاملا عادی شده و تغییرات رفتاری به وجود آمده در آن از بین می رود.
اما در صورتی که تمایلی به عقیم سازی او ندارید و همچنین نمی خواهید که بچه دار شود، باید بتوانید او را با استفاده از راهکارهای مختلفی آرام کنید. بازی کردن با گربه مخصوصاً بازی هایی که منجر به تخلیه انرژی او می شود یکی از بهترین راهکارهای مراقبتی در این دوره است. به عنوان مثال برای آنکه که گربه تنش خود را روی لوازم منزل خالی نکند باید یک یا چند اسکرچر در اختیار او قرار دهید. همچنین بهتر است در این دوره غذاهای مورد علاقه او را تهیه کرده و در اختیارش قرار دهید و در دنج ترین گوشه خانه، جایی امن و آرام برای استراحت او فراهم کنید. همچنین میتوانید از غذای درمانی گربه برای تقویت آنها استفاده کنید.
برای آرام کردن گربه خود می تواند تحت نظر دامپزشک مقداری گیاه نعناع به او بدهید. استفاده از داروهای هورمونی و مکمل ها به صورت خودسرانه در دوره پریودی تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود و اگر به سلامت گربه خود اهمیت می دهید نباید بدون نظر پزشک دارو یا مکمل خاصی را به او بدهید. این دوره در تمام گربه ها یک چرخه کاملاً طبیعی بوده و باید اجازه دهید که به صورت طبیعی آن را پشت سر بگذارد.

عادت ماهانه در گربه

عادت ماهانه در گربه

خلاصه آنچه عنوان شد

پریود شدن گربه ماده منجر به ترشح هورمون های جنسی او می شود و به همین دلیل این چرخه در گربه همانند دیگر پستانداران با تغییرات رفتاری مختلفی به همراه است. به عنوان مثال گربه ها در دوره قاعدگی دچار ناآرامی و بی قراری می شوند و به منظور جلب نظر جنس مخالف سر و صدا کرده و زوزه می کشند. این چرخه در بازه های زمانی ۲۰ الی ۲۱ روزه تکرار می شود و ۷ روز ادامه دارد. در صورتی که می خواهید گربه خانگی شما تحت تاثیر علائم ناشی از این چرخه قرار نگیرد، باید پس از بلوغ او را عقیم سازی کنید. در غیر این صورت باید تحت شرایط کنترل شده امکان جفت گیری با گربه نر را برای او فراهم کنید. اما در صورتی که تمایلی به عقیم سازی گربه خود ندارید و همچنین نمی خواهید که بچه دار شود باید در دوره قاعدگی بیشتر به آن توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *