نژادهای سگ

۱۰ سگ نژاد بزرگ در جهان

سگ نژاد بزرگ در جهان

در طول تاریخ نژاد های عظیم و الجثه سگ ها، در انجام بسیاری از کارها کمک دست انسان ها بوده اند، بیشترین موارد کمک آن ها شامل حمل سورتمه، نگهبانی از دام ها و محل سکونت انسان ها و همچنین تضمین ایمنی خانواده ها در برابر حمله احتمالی حیوانات و… بوده است. البته گاهی اوقات این سناریو برعکس می شود و سگ های بزرگ میتوانند باعث دردسر هایی برای سلامتی افراد نظیر پارگی رباط صلیبی، مشکلات قلبی و دیسپلازی لگن و… شوند. با این حال، چیزی از جذابیت این حیوان بزرگ کم نمیکند. سگ ها حیوانات وفاداری هستند برای آَشنایی بیشتر  با انواع نژاد های سگ وفادار می‌توانید مقاله معرفی وفادارترین نژادهای سگ را مطالعه کنید.

در این مقاله به بررسی و معرفی ویژگی های بزرگترین نژادهای سگ جهان می پردازیم، سگ هایی که دیدن عکس هایشان هم هر آدمی را به وجد می آورد. این لیست شامل ماستیف، بوئربول، توسا اینو، سنت برنارد، گریت دین، لئونبرگر، ماستیف ناپلی، نیوفاندلند، شپرد آناتولی و ماستیف تبتی است. تعداد زیادی از علاقه مندان به نگهداری از سگ ادعا می کنند که نگهداری از سگ ها با اندازه های مختلف لذت بخش است اما جذابیت غیرقابل انکاری در نگهداری از سگ ها با نژادهای بزرگ وجود دارد. فهرست ۱۰ سگ نژاد بزرگ معرفی شده در این مقاله، بر اساس تحقیقات مجموعه «American kennel club » تهیه و آماده شده است. در این فهرست وزن سگ ها بر اساس میانگین وزن سگ های نر، در نظر گرفته شده است.

ماستیف، غول مهربان

 • قد متوسط: ۳۰+ اینچ (مرد) ۲۷.۵+ اینچ (زن)
 • وزن متوسط: ۷۲-۱۰۵ کیلوگرم (مرد)، ۵۵-۷۷ کیلوگرم (زن)
 • امید به زندگی: ۶-۱۰ سال

ماستیف، نماد یک غول مهربان و دارای تاریخ هزاره‌ای است. این سگ‌ها که به خاطر رفتار مطیع و آرام خود مورد احترام هستند، غریزه محافظتی قوی نسبت به خانواده‌ از خود نشان می‌دهند.
ماستیف ها از نظر محبوبیت در میان نژادهای کلوپ کنل آمریکا در رتبه ۳۷ از ۲۰۰ قرار می گیرند که تا حدی به لطف طبیعت محبت آمیز و توانایی آنها در کنار آمدن با سایر سگ ها و کودکان است. وزن نرها تا ۱۰۵ کیلوگرم و ماده ها تا ۷۸ کیلوگرم می رسد و ارتفاع آن ها نیز به ۳۰ اینچ می رسد. آنها نسبت به برخی از نژادهای دیگر عمر کوتاه تری دارند و به طور متوسط عمر آن ها ​​بین ۶ تا ۱۰ سال است. آنها با هیکل عضلانی و پهن و چهره مچاله شده خود، هم حضوری چشمگیر و هم جذابیتی دلگرم کننده دارند.

بوئربول، ورزیده و قوی

 • قد متوسط: ۲۴-۲۷ اینچ (مرد) ۲۲-۲۵ اینچ (زن)
 • وزن متوسط: ۶۵-۹۰ کیلوگرم
 • امید به زندگی: ۹-۱۱ سال

بوئربول از خاستگاهش در آفریقای جنوبی به عنوان یک سگ قوی معرفی می شود که به خاطر بدن ورزیده و ورزشکاری و همچنین غریزه محافظتی اش مشهور است. نام آن برگرفته از واژه هلندی «بوئر» به معنای کشاورز است و نقش تاریخی آن را به عنوان یک همراه وفادار برای مهاجران هلندی و آلمانی که در اواسط دهه ۱۶۰۰ به آفریقای جنوبی وارد شدند، منعکس می کند. بوئربول از طریق آمیختگی عمدی، ویژگی های نژادهای مختلف سگ های نگهبان ها را به ارث برده است . این سگ‌ها که در ابتدا در شکار و محافظت از خانه‌ها و خانواده‌ها خدمت می‌کردند، همچنان نیز برای صاحبان خود نقش محافظ و مراقب را دارند . هر دو بوئربول نر و ماده می توانند به وزن ۹۰ کیلوگرم برسند. از آنجا که بوئربول ها تمایل به محافظت دارند، اجتماعی کردن آنها به عنوان توله سگ بسیار اهمیت دارد.

توسا اینو، سگ جنگی

 • ارتفاع متوسط: ۲۱.۵-۲۳.۵ اینچ
 • وزن متوسط: ۴۵-۹۰ کیلوگرم
 • امید به زندگی: ۱۰-۱۲ سال

توسا اینو، که به عنوان ماستیف ژاپنی نیز شناخته می‌شود،اصالتا از جزیره شیکوکو ژاپن است و در ایفای نقش به عنوان سگ جنگی، سابقه دارد. این نژاد از طریق یک ابتکار دقیق، از آمیختگی شیکوکو اینو با همتایان مختلف مانند ماستیف ها، بولداگ ها، گریت دین ها و اشاره گرهای آلمانی به وجود آمد. در ژاپن، Tosa Inu دارای موقعیتی ارجمند شبیه به کشتی گیران سومو است که نشان از اهمیت این نژاد دارد. علیرغم رفتار صبورانه و ظاهری با وقار و مهربان با خانواده، رفتار توسا اینو با غریبه ها سرد و خشک است. Tosa Inu با استفاده از غرایز هوشیار خود به عنوان یک نگهبان استوار، می تواند امنیت خانه را تضمین می کند.

سگ نژاد بزرگ در جهان

سگ نژاد بزرگ در جهان

سنت برنارد، غول مهربان آلپ

 • ارتفاع متوسط: ۲۸-۳۰ اینچ (مرد)، ۲۶-۲۸ اینچ (زن)
 • وزن متوسط: ۶۴-۸۲ کیلوگرم (مرد)، ۵۹-۶۴ کیلوگرم (زن)
 • امید به زندگی: ۸-۱۰ سال

سنت برنارد به عنوان یک غول ملایم، مهربان و دوست داشتنی در قلمرو نژاد سگ های بزرگ ایستاده است. اصالت این سگ به کوه های آلپ در سوئیس می رسد.این نژاد دارای سری بزرگ، چشمانی با نفوذ و گردنی آویزان است. سنت برنارد که به خاطر تلاش‌هایش در نجات افسانه‌ای افراد در گذرگاه‌های کوهستانی شناخته می‌شود، قدرت، استقامت خود را به نمایش می‌گذارد. رفتار دوستانه و صبورانه این نژاد می تواند یک دلیل مهم برای انتخاب به عنوان عضو جدید خانواده ها باشد‌.

گریت دین، سگ سلطنتی و آلمانی

 • ارتفاع متوسط: ۳۰-۳۲ اینچ (مرد)، ۲۸-۳۰ اینچ (زن)
 • وزن متوسط: ۶۴-۷۵ کیلوگرم (مرد)، ۵۰-۶۵ کیلوگرم(مونث)
 • امید به زندگی: ۷-۱۰ سال

گریت دین که اغلب "سگ آپولو" نامیده می شود، شکوه و عظمت خاص خود را دارد. این نژاد غول مهربان با دارا بودن اصالت آلمانی، دارای قامتی سلطنتی است و در میان بلندترین نژادهای سگ قرار می گیرد. گریت دین ها با قد تا ۳۲ اینچ در شانه و وزن نزدیک به ۲۰۰ پوند، وقتی روی پاهای عقب خود می ایستند از قد اکثر افراد پیشی می گیرند. ماهیت محبت آمیز و تمایل آنها به همراهی افراد باعث شده تا این سگ به عنوان یک حیوان خانگی محبوب مورد توجه قرار گیرد.

لئونبرگر، آرام با هوش استثنائی

 • ارتفاع متوسط: ۲۸-۳۱.۵ اینچ (مرد)، ۲۵.۵-۲۹.۵ اینچ (زن)
 • وزن متوسط: ۵۰-۷۷ کیلوگرم (مرد)، ۴۰-۶۴ کیلوگرم (زن)
 • امید به زندگی: ۷ سال

لئونبرگر که اصالت آن به آلمان می رسد، یک نژاد معروف است که با ظاهر زیبا و خلق و خوی دوست داشتنی خود شناخته می شود. این سگ با داشتن پوشش خز دوتایی و ضخیم بر روی سطح خارجی بدن خود، ترکیبی از ساختاری قوی، و در عین حال ظریف را به نمایش میگذارد. لئونبرگرها که به خاطر خلق و خوی آرام و صبور خود مشهور هستند، خیلی زود با زندگی های خانوادگی جوش میخورند و هوش استثنایی و اشتیاق آنها برای جلب رضایت صاحبان خود، آنها را بسیار آموزش پذیر و فرمانبردار کرده است. این نژاد برای فعالیت هایی همچون درمانی و غریق نجات بسیار مناسب هستند. لئونبرگر با توانایی‌های بیشمار و همچنین حس طبیعت دوستش، ثابت کرده است که می تواند یک همراه دلسوز و یک عضو ارزشمند برای هر خانواده ای باشد.

ماستیف ناپل، سگ شیرین ایتالیایی

 • قد متوسط: ۲۶-۳۱ اینچ (مرد)، ۲۴-۲۹ اینچ (زن)
 • وزن متوسط: ۷۰ کیلوگرم(مرد)، ۵۰ کیلوگرم (زن)
 • امید به زندگی: ۷-۹ سال

ماستیف ناپلی، یک نژاد سگ متمایز و قوی و است و اصالتی ایتالیایی دارد. ظاهر این سگ درشت هیکل، معمولا پوستی تیره رنگ با صورتی چروکیده است اما برخلاف ظاهرش به طبیعت آرام و نگهبانی محافظ مشهور است. ماستیف های ناپلی با ایجاد پیوندهای عمیق با خانواده خود، خلق و خوی شیرین و دوست داشتنی از خود نشان می دهند و به خاطر سطح انرژی پایینی که دارند معمولا ترجیح می دهند یک سبک زندگی آرام و راحت داشته باشند، تا جایی که بخش قابل توجهی از زمان آنها به استراحت در خانه می گذرد. ماستیف ناپلی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و طبیعت دوست‌داشتنی‌اش، به‌عنوان عضوی مهربان و همراه در خانواده ها شناخته می شود.

سگ نژاد بزرگ در جهان

سگ نژاد بزرگ در جهان

نیوفاندلند کانادایی، صبور اما قوی

 • قد متوسط: ۲۸ اینچ (مرد)، ۲۶ اینچ (مونث)
 • وزن متوسط: ۵۰-۷۰ کیلوگرم (مرد)، ۴۵-۵۵ کیلوگرم (مونث)
 • امید به زندگی: ۹-۱۰ سال

نیوفاندلند نژادی طبیعت دوست و ملایم دارد و از تبار کشور کانادا است این سگ مهربان به دلیل داشتن خز متراکم و مقاوم خود تقریبا ضد آب است و به راحتی می تواند در هوای سرد و یا در داخل آب با پوشش عایق مانند خود، مقاوم بماند. همچنین مهارت نیوفاندلند در شنا نیز باعث شده که بتواند همکار خوبی برای امدادگران و غریق نجات ها باشد. فراتر از توانایی‌های نجات، نیوفاندلند صبر و شکیبایی قابل توجهی از خود نشان می‌دهد و طبیعتی کودک دوست دارد که همین باعث شده بسیاری از خانواده ها با خیال راحت کودکشان را به این سگ ها بسپارند. از ویژگی های منفی در مورد این سگ ها گفته می شود، آب دهان آن ها است که معمولا از نژاد های دیگر بیشتر است، اما برای کسانی که مشکلی ندارند، این سگ ها برای پویایی خانواده نقش شگفت انگیزی را ایفا خواهند کرد.

آناتولی شپرد، مظهر قدرت بالا در نگهبانی

 • قد متوسط: ۲۹ اینچ (مرد)، ۲۷ اینچ (مونث)
 • وزن متوسط: ۵۰-۷۰ کیلوگرم (مرد)، ۳۵-۵۵ کیلوگرم (زن)
 • امید به زندگی: ۱۱-۱۳ سال

آناتولی شپرد که اصالت خود را از سرزمین های ناهموار ترکیه می گیرد، مظهر قدرت و غرایز محافظتی است. این نژاد با بدنه ای قوی و پوششی مقاوم در برابر آب و هوا، قرن ها نگهبان سرسخت دام ها بوده و وفاداری تزلزل ناپذیر و شجاعت بی باک را به نمایش گذاشته است. هوش و استقلال در تصمیم گیری برای این سگ، باعث شده که درک خوبی از محیط اطراف خود داشته باشد و به همین دلیل قرار دادن آن عنوان چوپان گزینه هوشمندانه ای بوده است. در حالی که شخصیت آنها به سمت جدیت گرایش دارد و آنها را از سایر نژادها متمایز می کند، آنها همچنین جنبه ملایم و محبت آمیزی را به ویژه در پیوندهای خانوادگی نشان می دهند. ترکیب پویای قدرت، هوشیاری و حساسیت آناتولی شپرد، آنها را به همراهی همه کاره و قابل اعتماد در جنبه های مختلف زندگی تبدیل کرده است.

ماستیف تبتی، وفاداری، قدرت نگهبانی و رفتار متین

 • قد متوسط: ۲۶ اینچ (مرد)، ۲۴ اینچ (مونث)
 • وزن متوسط: ۴۰-۷۰ کیلوگرم(مرد)، ۳۰-۵۵ کیلوگرم (زن)
 • امید به زندگی: ۱۰-۱۲ سال

ماستیف تبتی که از مناطق کوهستانی تبت می‌آید، سگی قوی و از نظر هیکلی بسیار چشمگیر است. این نژاد دارای پوششی ضخیم و کرکی، سازگاری زیادی در محیط های سرد از خود نشان می دهد. ماستیف های تبتی معمولا صدای پارس بلندی دارند و به همین دلیل گزینه مناسبی برای نگهبانی هستند هرچند که در پیوندهای خانوادگی، این ماستیف ها ملایمت و محبت زیادی را از خود نیز نشان می دهند. با این حال، تمایل آنها نسبت به غریبه ها محتاطانه و گوشه گیر است. این نژاد به وفاداری، قدرت نگهبانی و رفتار متین با نزدیکان خود مشهور هستند. خلق و خوی منحصربه‌فرد ماستیف تبتی آن‌ها را به حضوری قدرتمند و در عین حال دوست‌داشتنی در زندگی خانواده‌شان تبدیل می‌کند.

به طور کلی سگ ها با نژاد بزرگ تر اگرچه ممکن است خشن تر به نظر برسند اما اکثر آنها می توانند رابطه خوبی با اعضای خانواده برقرار کنند. اگر قصد دارید یکی از آن ها را به عنوان عضو جدید به خانه خود بیاورید بسیار مهم است که از قبل، اطلاعاتی در مورد خصوصیات اخلاقی، شرایط نگهداری و رابطه آنها با انسان، بدست بیاورید اگر قصد دارید سگ های بومی و نزآد ایرانی را به خانه بیاورید، پیشنهاد می‌کنم برای  آشنایی با انواع نژاد سگ ایرانی بدین منظور مجموعه تام و جری با داشتن متخصصان با تجربه و کارآمد میتواند به شما کمک کند تا با در نظر گرفتن شرایط زندگی و محیط خانه تان، بهترین همراه را برای خود و اعضای خانواده تان انتخاب کنید. سپاس از همراهی شما 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *