دانستنی های سگ

بیماری‌های پوستی در گربه، علائم و درمان انواع بیماری پوستی در گربه‌ها

بیماری پوستی

پوست یا پوشش بدن گربه‌ها عملکرد بسیار زیادی دارد که مهمترین آن محافظت از حیوان در برابر عوامل آسیب زننده خارجی است. در واقع پوست گریه اولین لایه دفاعی بدن او در برابر بیماری ها است. همچنین از دیگر موارد کاربرد پوشش بدن گربه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محافظت از بدن حیوان در برابر آفتاب و اشعه فرابنفش
 • تنظیم دمای بدن گربه در هوای سرد و گرم
 • خاصیت ضد آب بودن که باعث جلوگیری از عفونت های قارچی و.. میشود.
 • حساسیت نسبت به محیط اطراف که باعث میشود گربه از محیط اطراف خود آگاه باشد.

حال که به اهمیت سلامت پوست گربه پی بردید، خوب است که با نشانه های بیماری در پوست آن ها نیز آشنا شوید. پس اگر گربه خانگی دارید یا به نحوی با آن ها در ارتباط هستید با ما تا انتهای این مقاله از پت شاپ آنلاین تام و جری همراه باشید.
بیماری های پوستی در گربه ها می تواند به شکل های مختلف حیوان را درگیر کند. همچنین این اختلال های پوستی در گربه ها میتوانند موقت یا دائم باشند و یا میتوانند دردناک یا بدون درد باشند. به رفتار گربه خود توجه کنید، اگر به صورت افراطی بدن خود را می خاراند، می لیسد، می جود و یا می مالد، احتمالا به یکی از بیماری های پوستی مبتلا شده است و نیازمند توجه ویژه شما، خرید غذای گربه با کیفیت و مراجعه به دامپزشک است.

علائم رایج بیماری‌های پوستی در گربه ها (۷ نشانه بیماری پوستی در گربه)

مشاهده چه علائمی در گربه‌ها نگران کننده و خبری از بیماری های پوستی است؟ در ادامه به معرفی مهم ترین عواملی که در صورت مشاهده بر روی پوست گربه، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید می پردازیم. هر کدام از این علائم می تواند نشانه ای از یک بیماری خاص در گربه باشد که نیاز به توجه و درمان دارد. همچنین خوب است بدانید که بیماری های پوستی در گربه ها میتواند یک یا چند از علائم گفته شده را داشته باشد.

خاراندن، لیسیدن و جویدن افراطی گربه: اگر گربه شما مدتی است که به صورت غیر عادی به خاراندن بدن خود مشغول است و یا از روی عصبانیت بدن خود را میلیسد؛ بهتر است او را برای معاینه اولیه به پیش دامپرشک ببرید.
زائده های پوستی: اگر پوست گربه زائده های پوستی کوچک و بزرگ و یا زائده های خال مانند داشت خوب است بدانید که خبر از یک بیماری پوستی است.
تورم و قرمزی روی پوست: بهتر است هر چند روز یکبار پوسته گربه عزیزتان را معاینه کنید و اگر قرمزی یا التهاب در روی پوست گربه دیدید و این قرمزی و تورم حاصل ضربات فیزیکی نبود بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید. در ادامه دیگرعلائم رایج را نام بردیم که میتوانند ناشی از یک بیماری پوستی باشند.
ترشحات زرد یا سیاه رنگ از گوش،ترشحات از روی پوست
ریزش غیر معمول موها: گربه ها به صورت طبیعی ریزش مو دارند اما اگر این ریزش در گربه بسیار زیاد بود میتواند ناشی از یک بیماری جسمی و پوستی باشد.
مشاهده شوره بین موها

بیماری پوستی

بیماری پوستی

انواع بیماری‌های پوستی در گربه ها

بیماری های پوستی در گربه ها می توانند دارای طیف گسترده ای هستند. در ادامه به معرفی رایج ترین بیماری های پوستی در گربه ها می پردازیم.

همچنین جهت اطلاع از انواع بیماری های رایج در گربه ها پیشنهاد میکنیم که مقاله دیگر بلاگ تام و جری به نام لیست بیماری های رایج در گربه + راه درمان را مطالعه کنید.

 1. عفونت های پوستی
 2. پوست خشک
 3. توده های روی پوست
 4. واکنش های آلرژیک
 5. کنه گوش
 6. کرم حلقوی
 7. آکنه گربه
 8. کک و مک

عفونت های پوستی

پوست گربه به عنوان یکی از بزرگترین عضوهای بدن گربه است که یک چهارم وزن گربه را تشکیل میدهد. عفونت های پوستی می توانند علل زیادی داشته باشند که به صورت کلی میتوان به مواردی مانند انگل، آلرژی و زخم اشاره کرد. به دلیل ضخیم بودن خزهای پوست گربه در بیشتر موارد عفونت های پوستی گربه قابل تشخیص نبوده و سرپرستان گربه از آن بی خبر بوده اند. عفونت های پوستی می توانند در هر قسمت از بدن گربه رخ بدهند اما به طور معمول بیشتر در نواحی شکم، پشت و پایه دم دیده می شوند. عفونت های پوستی در گربه ها میتواند دو منشا به نام های قارچی و باکتریایی داشته باشد. همچنین عفونت های پوستی میتوانند انواع مختلفی داشته باشند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 • عفونت های پوستی باکتریایی
 • عفونت های پوستی قارچی
 • عفونت های آلرژیک
 • انگل های پوستی، عمدتاً کک، جرب و کنه

حال که انواع عفونت های پوستی در گربه را درک کردید میتوانیم توضیحات بیشتری برای هرکدام از جمله علل، منشا و راه درمان بگوییم. با ما همراه باشید.

عفونت قارچی

عفونت قارچی یا مخمری توسط قارچ ها ایجاد میشود. این نوع از عفونت معمولا در گربه هایی که بیماری های زمینه ای مثل هپاتیت دارند شایع تر است. مهم ترین قارچی باعث عفونت در گربه ها می شود درماتوفیت نام دارد. خبر خوب این که عفونت قارچی به درمان با داروی خوراکی و یا موضعی ضد قارچ پاسخ مثبت میدهد.
بیشترین نقطه درگیری با این نوع عفونت معمولا گوش گربه است و از علائم آن میتوان به ترشحات زرد و سیاه رنگ اشاره کرد. همچنین خارش شدید، قرمزی و یا تورم گوش گربه، میتواند از بروز این بیماری خبر دهد. همچنین این قارچ میتواند ناخن ها و پوست بدن گربه را نیز درگیر کند.
معمولا اگر گربه سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد یا بالغ نباشد، بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت قرار میگیرد. عفونت های قارچی انواع مختلفی دارد که بسته به نوع قارچ، میتواند به انسان نیز سرایت کند.
برای بهبود عفونت با دارو حتما با دکتر دامپزشک مشورت کنید سپس درمان را شروع کنید.

بیماری پوستی

بیماری پوستی

عفونت باکتریایی

این نوع از عفونت نیز میتواند در نتیجه بیماری دیگری برای حیوان ایجاد شود. برای درمان عفونت باکتریایی از قرص های آنتی بیوتیک و خشک کننده که توسط دکتر تجویز شده، استفاده می شود.

پوست خشک در گربه

پوست خشک در گربه بسیار زود تشخیص داده میشود زیرا شما میتوانید پوسته پوسته شدن یا شوره را سریعا مشاهده کنید. البته این بیماری به اندازه دیگر بیماری ها جدی نیست اما نیاز به توجه دارد چون علت به وجود آمدن آن می تواند نظافت بد اطراف حیوان یا تغذیه نامناسب او باشد. معمولا برای درمان شوره پوست از شامپو های مخصوص یا مکمل های امگا۳ استفاده می شود. با این حال اگر ادامه دار شد حتما با یک دامپزشک در مورد شرایط سلامتی پوست گربه خود مشورت کنید.

توده های پوستی

توده ها معمولا یادآور بیماری های جدی و خطرناکی نظیر سرطان هستند با این حال تا زمانی که به دکتر دامپزشک مراجعه نکرده و آزمایشات مربوطه را از گربه خود نگرفتید، زود قضاوت نکنید، در بسیاری از مواقع این توده ها می توانند کیست باشند که درمان راحت تری هم دارند.
همچنین قارچ اسپوروتریکوزیس نیز می تواند دلیل ضایعات پوستی قرمز رنگ و یا ترشح باشد. این قارچ، از بیماری های مشترک انسان و حیوان است و سلامت عمومی حیوان را معمولا به خطر می اندازد، پس در صورت مشاهده سریعا به یک دکتر دامپزشک مراجعه کنید.

واکنش های آلرژیک

مشکلات پوستی ناشی از آلرژی گربه به مواد مختلفی همچون مواد آرایشی، غذاها‌ به خصوص غذاهای ادویه دار، گردوغبار،دود سیگار، نیش کک ها و … ایجاد شود. اگر رفتار گربه در خاراندن بدن و دم خود و جویدن پنجه ها به طور افراطی تکرار شد احتمالا یک جای کار میلنگد و بهتر است محیط و غذای گربه را مورد بررسی قرار دهید یا در مورد عوامل حساسیت زا با دکتر مشورت کنید. معمولا برای رفع آلرژی گربه میتوان از آنتی هیستامین که داروی ضد حساسیت است استفاده کرد اما دقت داشته باشید استفاده از داری های انسانی گاهی باعث ایجاد مسمومیت در گربه ها می شود که برای اطمینان خاطر از استفاده آن ها بهتر است حتما با دکتر دامپزشک صحبت کنید.

کنه گوش

کنه گوش یک بیماری مسری در بین حیوانات است که باعث ایجاد خارش و برجستگی هایی در گوش گربه می شود. خارش این کنه ها به قدری زیاد است که گاهی گربه بر اثر خاراندن زیاد، گوش خود را زخم میکند. کنه گوش در دسته بیماری های انگلی قرار میگیرد و درمان آن معمولا از یک هفته تا ده روز طول میکشد. معمولا دکتر دامپزشک برای درمان کنه گوش از قطره های مخصوصی را تجویز میکند. اگر بیشتر از یک حیوان خانگی دارید، بلافاصله پس از مبتلا شدن یکی از آن ها به بیماری های انگلی سریعا او را قرنطینه کرده سپس علائم را در دیگر حیوانات خود نیز بررسی کنید.

کرم حلقوی

از دیگر ییماری های انگلی در گربه ها، کرم حلقوی است. ابتلا به انگل کرم حلقوی باعث ایجاد ضایعات پوستی به صورت دایره ای شکل روی قسمت های مختلف بدن گربه شود. کرم حلقوی مانند کنه گوش، مسری بوده و میتواند حیوانات دیگر را مبتلا کند. همچنین کرم حلقوی یک بیماری انگلی مشترک‌ بین انسان و حیوان است و احتمال مبتلا شدن شما پس تماس با حیوانات آلوده بسیار بالاست.
زمان درمان این بیماری با توجه به میزان پیشرفت بیماری در بدن گربه، متفاوت است و دکتر با توجه به شدت درگیری، دارو تجویز میکند.

بیماری پوستی

بیماری پوستی

آکنه گربه

آکنه گربه به صورت نقاط سر سیاهی روی پوست گربه معمولا قسمت جلوی سر و زیر چانه ظاهر میشود. این بیماری معمولا بر اثر اصلاح‌ موی گربه با وسایل غیر بهداشتی، در اثر مصرف برخی دارو ها و یا حتی استرس پدید می آید. آکنه بیماری خطرناکی تلقی نمی شود و معمولا درمان آن با استفاده از آنتی بیوتیک و پماد های موضعی که دامپزشک تجویز میکند، انجام‌ می پذیرد؛ اما معمولا این بیماری گربه را بسیار اذیت میکند چون باعث ایجاد خارش شدید میشود. اگر گربه سر و صورت خود به خصوص چانه خود را مدام روی سطوح زبری همچون فرش می کشید حتما پوست زیر سر و اطراف را بررسی کنید و در صورت مشاهده خال های سیاه رنگ، به دامپزشک مراجعه کنید.

کک در گربه ها

کک ها موجودات زنده ریزی هستند که از خون بدن میزبان برای تغذیه استفاده می کنند. هم سگ ها و هم گربه ها به دلیل نوع پوشش بدنی و داشتن نقاط گرمی همچون زیر گوش ها، بسیار مستعد ابتلا به کک هستند. کک ها قابلیت انتقال از حیوانی به حیوان دیگر را دارند. از مهمترین علائم وجود کک ها میتوان به خارش پوست حیوان اشاره کرد. همچنین اگر خیلی خوب داخل مو های آن ها را بررسی می توانید این موجودات ریز را مشاهده کنید.
برای از بین بردن کک ها، همزمان‌ با روند درمان، باید مبل ها، ملافه ها، رو بالشتی ها،لباس های خودتان و تمام مناطقی که گربه به آن جا رفت و آمد داشته را، ضد عفونی و تمیز کنید.

آلوپسی یا ریزش مو

معمولا ریزش موی گربه از طبیعی ترین اتفاقاتی است که در هنگام نگهداری او، با آن مواجه هستید اما گاهی اوقات این ریزش مو به قدری زیاد می شود که میتواند شک شما را به سمت ابتلا یکی بیماری پوستی ببرد. اگر متوجه ریزش بیش از حد مو گربه‌تان شدید یا بر روی بدنش ریزش های سکه ای مشاهده کردید به این معنی است که گربه دچار بیماری پوستی شده و برای درمان نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد. ریزش موی شدید همچنین می تواند ناشی از آلوپسی،استرس، تغذیه نامناسب و کک باشد.

پیشگیری بهتر از درمان است!

سبک زندگی سالم همانقدر که برای انسان ها اهمیت دارد، برای حیوانات خانگی نیز مهم و ضروری است. با رعایت کردن نکات بسیار ساده، می توانید زندگی سالم تری هم برای گربه خانگی خود و هم افراد در تماس با او، فراهم کنید، از جمله این موارد:

 • رعایت تغذیه مناسب
 • بهداشت محیط اطراف گربه
 • دور نگهداشتن گربه از استرس و تنش
 • استفاده از مکمل های پوستی
 • استفاده از لوسیون و شامپو های مخصوص
 • مصرف دوره ای ضد کک و آکنه
 • دور نگهداشتن گربه از حیواناتی که از سلامتی آن ها مطمئن نیستید.

کلام آخر تا این جای مقاله به معرفی انواع علائم و نشانه های بیماری و اختلالات پوستی در گربه پرداختیم. همچنین با روش های مقابله با بیماری آشنا شدید، بیشتر اوقات این بیماری ها توسط خود افراد قابل شناسایی نیست پس حتما از چکاپ های دوره ای گربه خود سر باز نزنید‌.

پت شاپ آنلاین تام و جری به عنوان یکی از بزرگترین پت شاپ های آنلاین به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما و پاسخگوی سوالات شما در بخش کامنت ها میباشد. سپاس از همراهی شما:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *