دانستنی های سگ

کدام یک از نژادهای سگ ریزش مو کمتری دارند؟

نژاد کاکاپو

کدام نژاد سگ ریزش مو ندارد؟ آیا نژاد سگی وجود دارد که که بدون ریزش مو یاشد؟ ریزش مو در سگ‌ها و تجمع آن بر روی سطوح بسیار ناخوشاینده بوده و باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در افراد خانواده می‌گردد که در صورت نگهداری از این سگ‌ها در محیط آپارتمانی شما با چالش‌‎های زیادی مواجه خواهید بود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه زیادی به نگهداری از حیوانات دارید اما در خصوص ریزش مو و بروز آلرژی در میان اعضای خانواده‌تان نگران هستید؛ باید اشاره کنیم که نژادهای بسیاری هستند که به ندرت دچار ریزش مو می‌شوند،  به همین جهت سعی داریم در این مقاله لیستی از سگ‌هایی که به طور نژادی ریزش موی خیلی کمی دارند و آلرژی‌زا نیستند را به شما معرفی کنیم؛همچنین نکته ای که باید بدانید این است که در صورت تهیه غذای نامناسب ممکن است سگ ریزش مو بگیرید بنابراین اگر سگ شما جزو نژاد های زیر است اما بازهم ریزش مو داشته باشند که با خرید غذای سگ مرغوب می تواند از ریزش بیش از حد جلوگیری کند. پس با ما همراه باشید تا به معرفی کم ریزش ترین مو سگ و نژاد سگ بدون ریزش مو بپردازیم.

نژاد مالتیز

نژاد مالتیز

مالتیزها سگ‌های مهربان و با جثه کوچکی هستند که موهای بسیار نرمی داشته و به ندرت دچار ریزش مو می‌شوند و شما می‌توانید با خیال راحت از آن‌ها در محیط آپارتمانی مراقبت کنید. از مهم‌ترین ویژگی مالتیزها می‌توان به بی‌سر و صدا بودن و وفاداری زیاد  آن‌ها به صاحبان خود اشاره کرد. در صورتی که شما نسبت به ریزش موی حیوانات حساسیت دارید؛ سرپرستی نژاد مالتیز می‌تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد. همچنین شما می‌توانید در خصوص شرایط نگهداری و ویژگی‌های نژاد مالتیز اطلاعات لازم را کسب کنید.

نژاد پامرانین

نژاد پامرانین

پامرانین، سگ‌های کوچک و پرانرژی با موهای پشمالو و زیبا هستند. آنها دو لایه مو دارند: لایه زیرین ضخیم و پشمالو و لایه بیرونی بلند و زبر. حقیقت این است که پامرانین‌ها ریزش مو بسیار کمی در حالت عادی دارند. همچنین میزان ریزش موی آنها میتواند با توجه به فصل، هورمون، استرس و تغذیه متغیر باشد.

نژاد پودل

سگ پودل

پودل‌ها در سه نوع استاندارد، عروسکی و مینیاتوری  با موی‌های فرفری هستند که آلرژی‌زایی و ریزش موی بسیار کمی دارند. با توجه به شخصیت آرام و مهربان سگ‌های پودل برای زندگی در کنار خانواده بسیار مناسب هستند و نگهداری از آن‌ها بسیار راحت و بی دردسر است. البته نمی‌توان از نقش مهم تغذیه و رعایت نکات بهداشتی در کاهش ریزش مو غافل شد، به همین جهت طبق توصیه دامپزشکان بهتر است که از غذای خشک سگ ایکس اسمال ادالت رویال کنین در وعده‌های غذایی حیوان خانگی‌تان استفاده نمایید.

نژاد کاکاپو

نژاد کاکاپو

کاکاپوها بسیار بامزه هستند و جثه کوچکی دارند که به راحتی می‌توانند در فضای کوچک خانه زندگی کنند. سگ‌های کاکاپو ریزش موی بسیار ناچیزی داشته و دچار شوره سر نمی‌شوند که به همین جهت باعث بروز آلرژی و یا احساس ناخوشایند در میان اعضای خانواده نخواهند شد. توصیه می‌شود برای مراقبت بهتر و توجه به سلامت پوست و مو هر چند وقت یکبار موهایشان کوتاه کرده و با برس مخصوص موهایشان را شانه بزنید.

اگر به دنیال انتخاب اسم سگ هستید، بهترین اسم سگ ماده و اسامی سگ نر را مطالعه کنید.

نژاد لابرادودل

سگ‌های لابرادودل ترکیبی از نژادهای پودل و لابرادور رتریور هستند که ریزش مو ندارند و به طور ویژه برای افرادی که نسبت به کرک و موی حیوانات آلرژی دارند؛ پرورش داده شده‌اند که بهتر است دو بار در طول هفته موهایشان را شانه بزنید. لابرادودل‌ها شخصیت باهوش و مهربانی دارند و به خوبی می‌تواند با محیط خانه و افراد وفق پیدا کنند و این ویژگی‌ها باعث شده تا لابرادودل‌ها از بهترین انتخاب‌ها برای زندگی در میان اعضای خانواده و محیط آپارتمانی شناخته شوند.

سگ نژاد لابرادودل

نژاد شیتزو

سگ‌های نژاد شیتزو بسیار خونگرم و بازیگوش هستند و به ندرت دچار ریزش مو می‌شوند، اگرچه ممکن است در برخی فصول سال به صورت جزئی ریزش مو داشته‌باشند اما میزان آن به اندازه‌ای نیست که باعث نگرانی و ناخوشنودی شما شود.

نژآد شیتزو

نژاد پاگ داگ

سگ‌های بامزه نژاد پاگ به دلیل ریزش موی بسیار کم، محبوبیت بسیاری در میان علاقه‌مندان به نگهداری از حیوانات دارند و به خوبی می‌توانند با اعضای خانواده وفق پیدا کنند. پاگ داگ‌ها نسبت به شرایط آب و هوایی حساس هستند و سازگاری کمتری در هوای گرم دارند به همین جهت بهتر است که از آن‌ها در آب و هوای معتدل نگهداری کنید تا دچار مشکل نشوند.

نژاد پاگ داگ

نژاد یورکشایر تریر

یورکشایر تریرها جزو نژادهایی هستند که سازگاری بالایی برای زندگی با انسان‌ها دارند و به راحتی در مسافرت و شرایط مختلف می‌توانند همراه شما باشند. ریزش موی سگ‌های یورکشایر خیلی کم و در حد ناچیز است و از این بابت باعث نگرانی شما نخواهند بود.

نژاد یورکشایر تریر

نژاد بولداگ

بولداگ‌ها بسیار کم تحرک و تنبل هستند و اگر شما علاقه‌ای به بازی کردن و بیرون رفتن با حیوانات خانگی ندارید؛ سگ‌های بولداگ یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. بولداگ‌ها به ندرت دچار ریزش مو می‌شوند ولی به دلیل پوست چروکیده‌شان بهتر است که به طور مداوم آن‌ها را تمیز کرده و مانع تجمع میکروب و انگل در بین چین‌های پوست بولداگ‌ها شوید.

نژاد بولداگ

نژاد شیواوا

سگ‌های شیواوا با جثه کوچکی که دارند؛ بسیار باهوش و اجتماعی هستند و می‌توانند رابطه خوبی با اعضای خانواده و به خصوص بچه‌ها داشته‌باشند. نژاد شیواوا ریزش موی خیلی کمی دارند و به همین جهت محبوبیت بسیاری در میان علاقه‌مندان به نگهداری از حیوانات دارند.

نژاد تازی (سالوکی)

سگ‌های نژاد تازی بسیار کم مو و بی سر و صدا هستند و خاستگاه اصلی آن در منطقه خاورمیانه می‌باشد. تازی‌ها قد بلندی دارند و معمولاً در طول روز تمایل بیشتری به استراحت کردن دارند. نژاد تازی (سلوکی) موهای نرم و ابریشمی دارند که به ندرت دچار ریزش مو می‌شوند و این باعث شده که ایرانی‌ها علاقه زیادی به نگهداری از آن داشته‌باشند.

نژاد تازی

نژاد باسنجی

سگ‌های باسنجی شخصیت آرامی دارند و از ویژگی‌های بارز این نژاد می‌توان به ریزش موی خیلی کم آن‌ها اشاره کرد. سطح بدن باسنجی‌ها پوشش موی کوتاه و ظریفی داشته و در صورتی که به ندرت دچار ریزش مو شوند؛ به آسانی قابل مشاهده نخواهد بود.

باسنجی

نژاد بیچون فرایز

پوشش بدنی سگ‌های نژاد بیچون فرایز نرم و مخملی است و به طور ویژه برای افرادی که دچار آلرژی و حساسیت هستند؛ بسیار مناسب است چون به ندرت دچار ریزش مو می‌شوند، اما بهتر است که جهت رعایت مسائل بهداشتی هر چند وقت یکبار موهایشان را کوتاه کنید. بیچون فرایز‌ها به دلیل شخصیت مهربان و بازیگوش طرفداران بسیاری در میان اعضای خانواده و به خصوص بچه‌ها دارند.

دلایل ریزش موی سگ

 • ژنتیک: برخی از نژادها، مانند پودل و یورکشایر تریر، به طور طبیعی ریزش موی کمی دارند، در حالی که نژادهای دیگر، مانند هاسکی و لابرادور رتریور، موهای خود را بیشتر از دست می دهند.
 • فصل: بسیاری از سگ ها در بهار و پاییز به طور طبیعی موهای دچار ریزش مو میشوند تا با دمای هوا سازگار شوند.
 • هورمون ها: هورمون ها می توانند بر ریزش موی سگ ها، به خصوص در سگ های باردار یا شیرده، تأثیر بگذارند.
 • بیماری: مشکلات سلامتی مانند عفونت های پوستی یا انگل ها می توانند باعث ریزش موی بیش از حد شوند.
 • استرس: استرس می تواند باعث ریزش موی شدید در سگ ها شود.
 • تغذیه: رژیم غذایی نامناسب می تواند بر سلامت پوست و موی سگ ها تأثیر بگذارد.
 • آلرژی: آلرژی به غذا، محیط زیست یا داروها می تواند باعث ریزش موی سگ ها شود.
 • داروها: برخی از داروها، مانند داروهای ضد سرطان، می توانند باعث ریزش موی سگ ها شوند.
 • مشکلات رفتاری: برخی از سگ ها به دلیل اضطراب یا خستگی موهای خود را می لیسند یا میجوند.
 • جراحت یا ضربه: جراحت یا ضربه به پوست می تواند باعث ریزش مو در آن ناحیه شود.

۸ راه برای کاهش ریزش موی سگ

ریزش موی سگ ها یک امر طبیعی است، اما گاهی اوقات می تواند بیش از حد و آزاردهنده باشد. اما خوشبختانه راه های زیادی برای کاهش ریزش موی سگ وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره میکنیم.

 1. برس کشی منظم: برس کشی روزانه یا دو بار در روز به جدا کردن موهای مرده و جلوگیری از گره خوردن موها کمک می کند.
 2. حمام کردن: حمام کردن منظم با شامپوی مناسب به حفظ سلامت پوست و موی سگ تان کمک می کند.
 3. تغذیه مناسب: تغذیه سگ تان با غذای باکیفیت و مغذی به حفظ سلامت پوست و موی او کمک می کند.
 4. کنترل استرس: فراهم کردن محیطی آرام و شاد برای سگ تان به کاهش استرس و جلوگیری از ریزش موی او کمک می کند.
 5. مراجعه به دامپزشک: اگر ریزش موی سگ تان بیش از حد است، به دامپزشک مراجعه کنید تا علت آن را بررسی و درمان مناسب را تجویز کند.
 6. مکمل های غذایی: از مکمل های غذایی برای سلامت پوست و مو استفاده کنید.
  محیط زندگی سگ تان را تمیز نگه دارید.
 7. داروی ضد ریزش: از داروهای ضد ریزش مو طبق تجویز دامپزشک استفاده کنید.
 8. نور خورشید: از قرار دادن سگ تان در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای زیاد خودداری کنید.

با رعایت این نکات می توانید از همزیستی شاد و بدون موی سگ تان لذت ببرید.

جمع‌بندی

بدون شک ریزش موی حیوانات برای افرادی که نسبت به کرک و مو حساسیت دارند بسیار آزار دهنده است. اما این مشکل دلیلی بر عدم نگهداری از آن‌ها نیست. زیرا همانگونه که در این مقاله اشاره کردیم سگ‌های بسیاری هستند که در صورت رعایت مسائل بهداشتی همچون کوتاه کردن مو، استحمام و شانه کردن، ریزش مو نخواهند‌داشت و شما می‌توانید براساس علاقه‌تان سرپرستی آن‌ها را برعهده بگیرید. همچنین شما می‌توانید جهت تغذیه اصولی حیوان خانگی‌تان به پت شاپ آنلاین تام و جری مراجعه کرده و محصول موردنظرتان را سفارش دهید.

کدام نژاد سگ‌های آپارتمانی ریزش موی کمتری دارند؟

سگ‌های نژاد مالتیز، شیتزو، لابرادودل، پودل، یورکشایر تریر، شیواوا و بیچون فرایز ریزش موی کمتری داشته و برای زندگی در محیط آپارتمانی بسیار مناسب هستند.

نگهداری از سگ‌های نژاد بیچون فرایز، لابرادودل، کاکاپو و پودل برای افرادی که آلرژی دارند مناسب است.

شیتزوها به ندرت دچار ریزش مو می‌شوند، اما در برخی از فصول سال به صورت جزئی ممکن است دچار ریزش مو شوند.

Subtitle text example

Title text example

Text after title text example

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *