نژادهای سگ

انواع سگ‌ نژاد ژرمن شپرد اصیل | هزینه نگهداری از سگ‌های ژرمن شپرد چقدر است؟

ژرمن شپرد اصیل

نژاد ژرمن شپرد، نماد وفاداری و فداکاری است. این نژاد با جثه متوسط تا بزرگ، هوش بسیار بالا در فرمان پذیری و غرایز محافظتی شناخته میشود. این غرایز محافظتی و هوش بسیار بالا ژرمن‌ها را تبدیل به سگ های تربیت شده برای پلیس و سگ های نجات کرده است. ژرمن شپرد‌ها به طور کلی جثه بزرگ و بدن عضلانی و قوی دارند. از این رو قد نرها بین ۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر و ماده‌ها بین ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر است. وزن نرها بین ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم و ماده‌ها بین ۲۲ تا ۳۲ کیلوگرم است. بدن عضلانی و چابک ژرمن شپرد‌ها تشکیل شده از سری بزرگ با پوزه کشیده و گوش‌های ایستاده. چشمان آنها معمولاً قهوه‌ای تیره یا سیاه است.

ژرمن شپرد‌ها سگ‌های بسیار باهوشی هستند. آنها به راحتی آموزش می‌بینند و می‌توانند کارهای مختلفی را انجام دهند. این سگ‌ها همچنین بسیار وفادار و مطیع هستند.

اگر قصد دارید یک سگ ژرمن شپرد را به سرپرستی بگیرید، باید توجه داشته باشید که این سگ‌ها نیاز به فعالیت بدنی زیادی دارند. آنها باید روزانه حداقل یک ساعت پیاده‌روی یا ورزش داشته باشند. شاید در ابتدا کنار آمدن با خصوصیات اخلاقی و رفتاری این نژاد کمی سخت به نظر برسد اما با گذشت زمان، صبر و عشق زیاد همراه بسیار شگفت انگیزی خواهید داشت.

سگ‌ ژرمن شپرد (German Shepherd) بسیار باهوش و فداکارند و به خوبی می‌توانند در کنار خانواده و جامعه زندگی کنند و یک همراه وفادار برای آنها باشند. ژرمن‌ها از محبوب‌ترین نژادها در سراسر دنیا به شمار می‌روند و با آموزش‌های اصولی می‌توانند به عنوان نگهبان، کمک به پلیس در کشف مواد مخدر و خدمات امداد نجات در زلزله و آتش سوزی نقش موثری را در زندگی انسان‌ها ایفا کنند. قطعا اگر با مزایای داشتن پت در خانه  آشنا باشید میدانید نگه داشتن یک سگ نژاد دار چقدر میتونه به شما کمک کند. اگر شما علاقه‌مند به نگهداری از سگ‌های ژرمن شپرد هستید پس تا پایان این مقاله جذاب با ما همراه باشید.

معرفی انواع سگ‌های نژاد ژرمن شپرد

ژرمن‌ شپردها از اصیل‌ترین نژادهای آلمانی هستند و سر پهن، پوزه‌ها و گوش‌های تیزی دارند. این نژاد سازگاری بالایی نسبت به آب و هوای گرم و سرد داشته و به خوبی می‌توانند در شرایط مختلف آب و هوایی زندگی کنند. ژرمن‌ها با میانگین قدی ۷۰ سانتی متر و وزن ۳۵ کیلوگرم در رنگهای مشکی، خاکستری، سفید، کرم و نقره‌ای به دو دسته اصلی ورک لاین و شولاین تقسیم می‌شوند که ژرمن شپردهای مشکی کمیاب هستند. این نژاد جزو بهترین نژاد سگ است که در ادامه به معرفی انواع ژرمن‌ها می‌پردازیم:

انواع ژرمن شپرد

 • ژرمن ورک لاین چک
 • ژرمن ورک آلمان شرقی و غربی
 • ژرمن شولاین اروپایی
 • ژرمن شولاین آمریکایی کانادایی
 • ژرمن شولاین آلمان غربی

تغذیه مناسب نژاد ژرمن شپرد

توجه به نیازهای تغذیه‌ای سگ‌های German Shepherd تاثیر بسیاری در سلامت و افزایش طول عمر آن‌ها دارد و بهتر است که از غذای خشک سگ رویال کنین ژرمن شپرد در وعده‌های غذایی‌شان مصرف نمایند. توجه به سن، جثه، میزان فعالیت و شرایط زندگی از مهم‌ترین مواردی است که در رژیم غذایی سگ‌های ژرمن شپرد حائز اهمیت بوده و لازم است که توجه ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته‌ و براساس میزان کالری مورد نیازشان، غذای کافی و باکیفیت در اختیار آن‌ها قرار دهید.

شخصیت اخلاقی و رفتاری ژرمن شپرد

باهوشی و وفاداری از بارزترین خصوصیات ژرمن‌ها به شمار می‌رود، آن‌ها به خوبی با اعضای خانواده و به خصوص بچه‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. سگ‌های German Shepherd از بهترین سگ‌های نگهبان در سراسر دنیا شناخته می‌شوند و توانایی زیادی در کشف مواد مخدر، جستجو و نجات انسان‌ها از زیر آوار زلزله دارند. همچنین سازگاری و همکاری آنها با شرایط بیرونی و حین آموزش پذیری بسیار بالا است. متوسط طول عمر ژرمن‌ها میتواند بین ۹ تا ۱۳ سال باشد که به طور متوسط ۱۰ سال از طول عمرشان مفید واقع میشود.

شپردهای آلمانی فعالیت فیزیکی و ذهنی بالایی داشته و برای زندگی در محیط آپارتمانی اصلا مناسب نیستند و بهتر است که در فضای باز از آن‌ها نگهداری کنید. همچنین آنها نیاز دارند که به طور منظم هر روز ورزش و تحریک ذهنی داشته باشند.

ژرمن‌ها اگر برای مدت طولانی تنها بماند افسرده و مضطرب می‌شوند  ممکن است این حس ناخوشایند را با رفتارهایی مانند پارس کردن مکرر، گاز گرفتن قسمتی از بدن و آسیب رساندن به وسایل نشان دهند، به همین جهت لازم است که با در نظر گرفتن وقت کافی با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و فعالیت‌های ورزشی و تفریحی مناسبی را برایشان در نظر داشته‌باشید.

ژرمن شپرد

نحوه آموزش سگ‌های نژاد ژرمن شپرد

با توجه به باهوش بودن و فعالیت ذهنی بالای سگ‌های نژاد ژرمن شپرد آموزش و تربیت آن‌ها نسبت به سایر سگ‌ها آسان‌تر است. بهتر است که برای تربیت‌پذیری بهتر از سنین کم اقدام به آموزش کرده و براساس توانایی‌هایشان تمرینات متنوع و فرامین تربیتی را اجرا کنید. همچنین شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای نگهداری از سگ را مطالعه نمایید. در ادامه به نکاتی که در آموزش سگ‌های German Shepherd لازم است اشاره می‌کنیم:

 • داشتن صبر و پشتکار فراوان
 • آشنایی کامل از ویژگی شخصیتی ژرمن‌ها
 • استفاده از کلمات کوتاه مانند (بشین، پاشو، بیا، برو)
 • استفاده از تشویقی و مکمل غذایی سگ
 • عدم انجام رفتارهای پرخاشگرانه

۷ بیماری‌ رایج سگ‌های ژرمن شپرد

سگ‌های ژرمن به طور میانگین حدود ۹ الی ۱۳ سال عمر می‌کنند ولی شرایط نگهداری غیر اصولی و برخی از بیماری‌های ژنتیکی ممکن است که سلامت آن‌ها را به خطر بیاندازد. شناخت بیماری‌های رایج سگ‌های ژرمن شپرد و درمان به موقع آن‌ها نقش مهمی در حفظ سلامت این نژاد دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم: 

۱) دیسپلازی آرنج

یک بیماری ژنتیکی که در سگ‌های German Shepherd بسیار رایج بوده و باعث سستی مفاصل و رشد غیرطبیعی استخوان‌ها می‌شود که از شایع‌ترین علائم آن می‌توان به لنگیدن و درد آرنج در سگ‌های نژاد بزرگ اشاره کرد.

۲) هیپ دیسپلازی

این بیماری ارثی به دلیل عدم قرار گرفتن صحیح استخوان ران در مفصل لگن رخ می‌دهد و باعث درد شدید و لنگیدن پاهای سگ‌های ژرمن شپرد می‌گردد.

۳) میلوپاتی دژنراتیو

این بیماری به طور مادرزادی بوده و نوعی از آسیب نخاعی می‌باشد و باعث می‌شود که فشار مضاعف به نخاع وارد شود. سگ‌های مبتلا به میلوپاتی درد شدیدی را تجربه کرده و به دلیل پیش رونده بودن بیماری قادر به حرکت نخواهند بود.

۴) نارسایی لوزالمعده

نارسایی ژنتیکی لوزالمعده در سگ‌های German Shepherd باعث عدم هضم و جذب غذا شده و آن‌ها کاهش وزن شدیدی را تجربه خواهند کرد. خوشبختانه این بیماری با انجام آزمایش خون به راحتی تشخیص داده شده و با افزودن آنزیم‌های لوزالمعده به غذای سگ و تجویز داروها قابل درمان است که در این مواقع می توانید از سوپ و کنسرو سگ مناسب استفاده کنید.

۵) نفخ

این مشکل زمانی بروز می‌کند که سگ‌های ژرمن حجم زیادی از غذا را همراه با آب فراوان در یک وعده مصرف کنند و یا با عجله غذا بخورند، افزایش گاز معده برای سگ‌ها بسیار خطرناک بوده و فشار معده در برگشت خون به قلب اختلال ایجاد می‌کند که این عامل ممکن است باعث افت فشار و حتی مرگ شود.

۶) آلرژی

آلرژی در سگ‌های German Shepherd بسیار آزار دهنده بوده و با علائمی همچون خارش، قرمزی، التهاب، آبریزش بینی و چشم همراه است که ممکن است در فصول بهار و پاییز شدت پیدا کند.

۷) عفونت های چشم یا آب مروارید

عفونت‌های چشمی در ژرمن‌ها بسیار رایج است. چشم های ژرمن‌ها بسیار حساس است و اگر به طور منظم شستشو و مراقبت نشود ممکن است آب مروارید و پیری زودرس چشمی میگیرند.

ژرمن سفید

نحوه مراقبت از سگ‌های ژرمن شپرد

بی‌شک مراقبت اصولی از سگ‌های نژاد ژرمن شادابی و سرزندگی را برای آن‌ها به همراه خواهد داشت. همانطور که اشاره کردیم سگ‌هایGerman Shepherd  علاقه زیادی به انجام فعالیت‌های ورزشی و خدماتی دارند و بهتر است در طول روز زمان کافی را برای انجام تمرینات ورزشی و تخلیه انرژی در نظر بگیرید تا دچار افسردگی و پرخاشگری نشوند. با توجه به اجتماعی بودن شپردها نباید آن‌ها را برای مدت طولانی تنها بگذارید و اگر زمان کافی برای اینکار ندارید بهتر است که مسئولیت نگهداریشان را بر عهده نگیرید. ژرمن‌ها بسیار باهوش هستند و تمایل زیادی به فعالیت ذهنی دارند؛ به همین سبب شما می‌توانید از اسباب بازی‌ها و بازی‌های فکری مخصوص سگ‌ها برای سرگرم کردن آن‌ها استفاده کنید.

نظافت سگ‌های نژاد ژرمن شپرد

رسیدگی به نظافت سگ‌ها تاثیر بسیاری در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها داشته و کیفیت زندگی آن‌ها را بهبود می‌بخشد. در این قسمت از مقاله به نکات مهم بهداشتی و نظافتی سگ‌های ژرمن شپرد اشاره می‌کنیم تا با رعایت آن‌ها بتوانید به نحو احسن از آن‌ها مراقبت کنید.

 • استحمام منظم

ممکن است که ژرمن‌ها به دلیل فعالیت زیاد و فرو رفتن در گل و لای کثیف شوند؛ به همین سبب توصیه می‌شود که در مواقع لزوم و یا به طور روتین ماهانه بدنشان را شستشو دهید.

 • برس کردن موها

شپردها جزو نژادهایی هستند که ریزش مو دارند و ممکن است در فصل بهار و پاییز این مسئله شدت پیدا کند؛ به همین سبب لازم است که شما توجه ویژه‌ای به سلامت پوست و موی آن‌ها داشته‌باشید و چند بار در هفته موهایشان را برس بزنید تا سلول‌های مرده از سطح پوست جدا شوند.

 • مسواک زدن

شپردها نیز همچون سایر حیوانات نیاز به رسیدگی و رعایت بهداشت دهان و دندان دارند و لازم است که با تهیه مسواک و خمیر دندان مخصوص به طور روتین روزانه دندان‌هایشان را مسواک بزنید و در صورت لزوم برای جرم گیری و چکاپ دندان به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

 • تمیز کردن گوش‌ها

بهتر است که چند وقت یکبار با گوش پاکن گوش‌های سگتان را تمیز کرده و مانع بروز التهاب و عفونت شوید.

 • کوتاه کردن ناخن‌ها

برای رعایت بهداشت بهتر است که به طور منظم و ماهانه ناخن‌های سگ‌تان را کوتاه کنید.

سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد

هزینه نگهداری و قیمت سگ‌های ژرمن شپرد

قبل از خرید نژاد ژرمن شپرد بهتر است که محل زندگی مناسبی را برایشان در نظر بگیرید و از وضعیت سلامتی، سن و اصالت نژاد اطمینان حاصل نمایید. همچنین شما می‌توانید قبل از خرید سگ با مراجعه کردن به دامپزشک جهت انجام معاینه و دریافت گواهی سلامت اقدام کنید. در حال حاضر قیمت توله و سگ‌های بالغ ژرمن شپرد در حدود ۵ الی ۲۰ میلیون می‌باشد، البته لازم به ذکر است که هزینه نگهداری از این سگ بسیار بالا بوده و لازم است که بودجه کافی برای تغذیه و خرید لوازم مورد نیاز آن‌ها در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

اگر شما یک سگ با نژاد ژرمن دارید و قصد دارید برای سگ خود اسم انتخاب کنید مقاله لیست اسم سگ به شما کمک می کند بهترین اسامی را انتخاب کنید و در این مقاله سعی شد تا با ارائه مطالب کامل از شرایط زندگی، تغذیه، نحوه مراقبت و آموزش سگ‌های ژرمن شپرد (German Shepherd) شما را در سرپرستی این نژاد یاری کنیم. همچنین شما می‌توانید جهت حفظ سلامت آن‌ها و تامین مواد غذایی موردنیازشان به پت شاپ آنلاین تام و جری مراجعه کرده و محصولات اورجینال و باکیفیت را ثبت سفارش کرده و در اسرع وقت تحویل بگیرید.

سپاس از همراهی شما 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *