دانستنی های سگ, سلامت سگ, نگهداری از سگ ها

بایدها و نبایدها تغذیه مناسب سگ در بارداری و شیردهی

سگ شیرده
فهرست مطالب

بارداری و شیردهی سگ‌ها از مهم‌ترین و حساس‌ترین دوران در زندگی آن‌ها به شمار می‌رود. سلامت جسمانی و تغذیه مناسب سگ ماده تاثیر به سزایی در وضعیت رشد توله‌ها دارد و طبق توصیه دامپزشکان لازم است که قبل از بارداری سگ‌ها، معاینه و چکاپ کامل انجام شود تا در صورت وجود بیماری یا کمبود مواد مغذی بدن سگ، نسبت به رفع آن اقدام شود زیرا در صورت عدم توجه به این موضوع احتمال تولد توله‌های نارس و ضعیف افزایش پیدا خواهدکرد. نکته‌ی مهمی که در بارداری سگ‌ها اهمیتی زیادی دارد توجه به عدم افزایش وزن زیاد در زمان بارداری می‌باشد و به همین دلیل لازم است که با رعایت نکات اصولی در رژیم غذای سگ‌، ضمن توجه به مصرف کالری و مواد مغذی مورد نیاز بدن از افزایش شدید وزن در دوران بارداری جلوگیری به عمل آید. همچنین ضروری است که با آگاهی از اصول غذای سگ که تازه زایمان کرده و شیردهی اقدامات لازم را برای حفظ سلامت این حیوانات دوست داشتنی و توله‌ها انجام دهید، که در این مقاله به طور مفصل به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

بهترین تغذیه قبل از بارداری سگ‌ها

با توجه به اینکه روند رشد جنین سگ ارتباط مستقیمی با سلامت مادر دارد؛ لازم است که قبل از بارداری، آزمایشات و معاینه کاملی از وضعیت فیزیولوژیکی بدن سگ‌ها انجام شود و در صورت لزوم از مکمل‌های تغذیه‌ای سگ بالغ جهت رفع کمبودهای غذایی استفاده شود که این مکمل‌ها حاوی انواع مواد معدنی، ویتامین‌های B,C، پروتئین‌ها و اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶ هستند و می‌توانند کمک بسیاری به تقویت سیستم ایمنی سگ‌های بالغ، بارداری بی‌خطر و بهبود رشد جنین شوند. متاسفانه بی‌توجهی به رعایت رژیم غذایی مناسب سگ‌های باردار می‌تواند باعث به خطر افتادن جان توله‌ها و حتی مرگ آن‌ها نیز منجر شود و بهتر است غذای سگ بعد از زایمان را انتخاب کنید.غذای سگ بعد زایمان

مواد غذایی ضروری برای سگ باردار (تغذیه سگ باردار)

سگ‌ها در دوران بارداری به دلیل شرایط حساس این دوران نیازهای تغذیه‌ای ویژه‌ای دارند و بهتر است که در دوران آبستنی آب و مایعات کافی مصرف کنند و حداقل در دو وعده غذایی انواع مواد معدنی، پروتئین‌‌ها، فیبر و کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، کلسیم، فسفر، روی، فولیک اسید و… را مورد استفاده قرار دهند. همچنین توصیه می‌شود که از مواد طبیعی و ارگانیگ مانند هویج و سیب‌زمینی پخته‌شده، سبزیجات، آب مرغ و گوشت، ماهی پخته‌شده را حداقل یک بار در هفته مصرف کنند. لازم به ذکر است که فاکتورهای متعددی همچون وزن، نژاد، سن، جثه و وضعیت بارداری در مقدار و نوع مواد مغذی مورد نیاز بدن سگ‌ها نقش دارند و میزان کالری دریافتی در بارداری نژادهایی با وزن و جثه بزرگ‌تر تفاوت چشمگیری با نژادهایی کوچک‌تر دارد و بهتر است که شما به عنوان فردی که از سگ‌ها نگهداری می‌کنید به آن واقف باشید. در ادامه به ارائه لیستی از ضروری‌ترین منابع غذایی برای سگ‌های آبستن می‌پردازیم:

 • پروتئین: شامل گوشت پخته‌شده مرغ، ماهی، بره، گاو، بوقلمون و تخم‌مرغ پخته‌شده
 • فیبر و کربوهیدرات: شامل سبزیجات مانند اسفناج، جعفری، کلم بروکلی و انواع میوه مانند سیب و موز
 • چربی: شامل اسیدهای چرب ضروری بدن امکا۳ و امگا۶ و انواع چربی‌های حیوانی و گیاهی
 • کلسیم: شامل ماست، استخوان، تخم‌مرغ پخته‌شده
 • فسفر: ماهی و تخم‌مرغ پخته‌شده

۲ نیاز تغذیه ای سگ باردار

بارداری سگ شما دورانی حساس و حیاتی است که در آن، تغذیه مناسب نقش کلیدی در سلامت مادر و توله هایش ایفا می کند. با انتخاب غذای سگ بعد زایمان مناسب و رعایت نکات تغذیه ای ، می توانید به سگ خود کمک کنید تا بارداری سالم و پرثمری را تجربه کند.

افزایش کالری: سگ باردار به کالری بیشتری نسبت به قبل از بارداری نیاز دارد. این نیاز به طور تقریبی ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

 ترکیبات رژیم غذایی: وعده‌های غذایی سگ باردار را به دو یا سه وعده در روز افزایش دهید. بخاطر داشته باشید که سه ماده مهم زیر در وعده های غذایی سگ گنجانده شود.

 1. پروتئین: پروتئین برای رشد و تکامل جنین ضروری است. غذای سگ باردار باید حاوی ۲۵ تا ۳۰ درصد پروتئین با کیفیت بالا باشد.
 2. چربی: چربی منبع انرژی مهمی برای سگ باردار است. همچنین به جذب ویتامین‌های محلول در چربی کمک می‌کند.
 3. ویتامین‌ها و مواد معدنی: ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامت مادر و توله‌ها ضروری هستند. غذای سگ باردار باید حاوی تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز باشد.

وزن ایده‌آل سگ باردار

در شرایط ایده‌آل مدت زمان بارداری سگ‌ها حدود ۶۲ الی ۶۵ روز است و وزن سگ در این دوران حدود ۲۵ درصد افزایش خواهد‌داشت. در بسیاری موارد مشاهده شده‌است که عدم توجه به رعایت نکات تغذیه‌ای احتمال دیابت، چاقی و اضافه وزن را افزایش داده است، چنانچه در صورت بروز این مشکل لازم است با مشورت دامپزشک، برای سگ‌تان فعالیت‌های ورزشی سبکی مانند پیاده‌روی را تدارک ببینید. این در حالی است که برخی سگ‌ها از کمبودهای تغذیه‌ای رنج می‌برند و در حین بارداری با خطر سقط جنین و زایمان زودتر از موعد مواجه هستند و توله‌های متولد شده آن‌ها از نظر شرایط جسمانی و سلامتی مشکلات بسیاری از جمله نارسایی‌‎های قلبی و کلیوی و… دارند. توصیه می‌شود که تحت نظر یک دامپزشک متخصص وضعیت رشد جنین و همچنین وزن سگ‌های ماده باردار در فواصل زمانی منظم مورد بررسی قرار گیرند تا از تولد توله سگ‌های بیمار و ضعیف جلوگیری شود.

علت بی‌اشتهایی سگ‌های باردار

معمولا سگ‌های ماده با توجه به ترشح هورمون‌ ریلاکسین در دوران بارداری و همچنین تغییرات متابولیسمی بدنشان دچار حالت تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی می‌شوند و تمایلی به خوردن غذا از خود نشان نمی‌دهند. اما به علت اهمیت تغذیه در این دوران حساس شما می‌توانید با داشتن خلاقیت و حوصله از غذاهای تشویقی سگ که در طعم‌های لذیذ و متنوعی به بازار عرضه شده‌ است؛ غذایی متناسب با ذائقه حیوان خانگی خود تهیه کنید. همچنین شما می‌توانید مواد خوراکی را به حجم کم و تعداد وعده‌های زیاد تقسیم کنید تا سگ‌تان بتواند غذای خود را به راحتی و با اشتیاق فراوان مصرف کند.

عوارض تغذیه نامناسب سگ باردار و شیرده

سگ‌های باردار و شیرده که دچار دیابت، چاقی یا سوء تغذیه هستند؛ علاوه بر به خطر افتادن سلامت خودشان، احتمال بروز زایمان پر خطر و تولد توله‌های نارس را افزایش خواهند‌داد. همچنین پس زایمان نیز با مشکلات متعددی همچون تضعیف سیستم ایمنی، کاهش کیفیت شیر، ضعف و بی حالی مواجه خواهند‌‌شد و به همین جهت غذای سگ تازه زایمان کرده بسیار اهمیت دارد. عدم توجه به نکات تغذیه‌ای در بارداری و شیردهی می‌تواند جان این حیوانات دوست‌داشتنی را تهدید کرده و مرگ و میر را  در بین توله‌های متولد شده افزایش دهد. مهم‌ترین عارضه‌ای که سوء تغذیه و یا اضافه وزن در سگ‌های باردار و شیرده می‌تواند به وجود آورند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • افزایش احتمال سقط جنین
 • افزایش مرگ‌ومیر توله‌هه
 • تولد توله‌های نارس
 • احتمال زایمان زودتر از موعد
 • بروز بیماری‌های مادرزادی در توله‌ها
 • تضعیف سیستم ایمنی سگ باردار
 • کاهش کیفیت شیر آغوز
 • کاهش طول عمر سگ باردار و توله‌ها

مولتی ویتامین‌ تقویتی سگ باردار و شیرده

مصرف مواد غذایی ارگانیک و باکیفیت در دوران بارداری و غذای سگ زمان شیردهی نقش موثری در حفظ سلامت سگ‌ها و توله‌های تازه متولد شده دارد و توصیه می‌‌شود تحت نظر دامپزشک برای تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع کمبودهای تغذیه‌ای از مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ اورجینال موجود در پت‌ شاپ‌ها استفاده شود. پت شاپ آنلاین تام و جری با عرضه مولتی ویتامین مخصوص سگ‌های باردار و شیرده شامل برندهای مطرح رویال کنین، بیفار، انی ویتال و جرهای تلاش کرده تا نقش موثری در راستای بهبود سلامت سگ‌ها ایفا نماید. برندهای مطرح تولیدکننده غذای سگ با شناخت نیازهای تغذیه‌ای سگ‌ها در سنین مختلف به خصوص دوران حساس بارداری و شیردهی و همچنین توجه ویژه  به نژاد و سن سگ‌ها محصولات خود را به بازار عرضه کرده‌اند.

غذاهای ممنوعه برای سگ‌ باردار و شیرده

مصرف برخی از مواد غذایی برای سگ‌ها مضر شناخته شده و می‌تواند باعث بروز حساسیت، تهوع، استفراغ، قرمزی، خارش و التهاب‌های پوستی شود، که شناخت و عدم مصرف آن‌ها در زمان بارداری و شیردهی بسیار حائز اهمیت است؛ چون ممکن است مصرف مواد غذایی ممنوعه، سلامت جنین و مادر را با خطر جدی مواجه سازد. در ادامه به ارائه لیستی از غذاهای ممنوعه برای سگ‌های باردار و شیرده می‌پردازیم:

 • الکل
 • گوجه‌ فرنگی
 • بادمجان
 • شکلات
 • مواد حاوی کافئین
 • چای و قهوه
 • ادویه‌جات
 • گوشت خام
 • پیاز و سیر
 • شیر
 • تخم‌مرغ خام

تغذیه مناسب سگ پس از زایمان

با توجه به اینکه سگ‌ها در حین زایمان، انرژی و خون زیادی را از دست می‌‎دهند؛ لازم است که توجه زیادی به این موضوع داشته‌باشید و ضمن افزایش تعداد وعده‌های غذایی، از مواد پرکالری و مقوی که شامل انواع پروتئین‌ها و اسیدهای چرب ضروری است استفاده کنید تا سگ شما علاوه تامین نیازهای غذایی خود، بتواند به توله‌های متولد شده نیز شیر دهد. کیفیت شیر آغوز سگ ارتباط مستقیمی با مواد خوراکی مصرف شده‌ دارد و شما می‌توانید با مشورت دامپزشک از غذای خشک مادر اند بیبی که برندهای مطرح رویال کنین، رفلکس، جوسرا و بیفار عرضه کرده‌اند؛ برای حیوان خانگی‌تان استفاده کنید.

بهترین مواد غذایی افزایش‌دهنده شیر در سگ‌ها

تغذیه مناسب در دوران شیردهی سگ ماده، نقشی حیاتی در سلامت و رشد توله ها ایفا می کند. طبق توصیه دامپزشکان مصرف آب سالم تاثیر بسیاری در افزایش ترشح شیر در سگ‌های ماده دارد، همچنین استفاده از انواع مواد پروتئینی نظیر گوشت پخته‌شده بره، مرغ، ماهی، گاو، بوقلمون و مواد حاوی کلسیم و چربی‌های گیاهی و حیوانی نقش موثری در بهبود کیفیت شیر آغوز سگ دارند. بهترین تغذیه در دوران شیردهی سگ‌ها، استفاده از غذاهای مرطوب شامل انواع سوپ و کنسرو سگ در وعده‌های غذایی روزانه می‌باشد؛ زیرا ممکن است کمبود آب بدن منجر به کاهش تولید شیر و سیر نشدن توله‌ها شود.

غذاهای مفید برای افزایش شیر در سگ ماده

استفاده از مکمل های غذایی: با مشورت دامپزشک می توانید از مکمل های غذایی برای افزایش شیر سگ ماده استفاده کنید.

گوشت مرغ: مرغ منبع خوبی از پروتئین و چربی است.

گوشت ماهی: ماهی منبع غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای سلامت مادر و توله ها مفید است.

تخم مرغ: تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است.

شیر: شیر منبع خوبی از کلسیم و ویتامین D است.

ماست: ماست منبع خوبی از پروبیوتیک ها است که برای سلامت گوارش سگ ماده مفید است.

کاهش استرس: استرس می تواند بر تولید شیر سگ ماده تاثیر منفی بگذارد.

بهترین زمان از شیر گرفتن توله سگ‌ها

برای از شیر گرفتن توله‌ها بهتر است که بعد از گذشت ۳ هفته از تولد آن‌ها، کم کم با دادن غذاهای مرطوب و رقیق شده آن‌ها را با مواد خوراکی آشنا کنید و پس از گذشت ۸ هفته از تولد توله‌ها به طور کامل آن‌ها را شیر مادر جدا کنید. شما می‌توانید در این دوران با تهیه انواع غذاهای خشک و مرطوب توله سگ از برندهای رویال کنین، غذای رفلکس، بیفار، مونلو، هپی داگ و جوسرا که در پت شاپ آنلاین تام و جری عرضه شده‌است نیازهای غذایی توله سگ‌های متولد شده را تامین کنید. همچنین شایان ذکر است که پس از شیر گرفتن توله‌ها رژیم غذایی مادر کم کم به حالت عادی باز می‌گردد.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد اطلاعات جامعی در خصوص نیازهای تغذیه‌ای سگ‌ها در دوران بارداری،  شیردهی و بعد از زایمان ارائه شود. با توجه به اینکه سلامت سگ‌ها و توله‌های متولد شده ارتباط مستقیمی با تغذیه اصولی آن‌ها دارد لازم است که طبق برنامه غذایی منظم و با میزان کالری مشخص در طول روز، به آن‌ها غذا داده شود تا از بروز اضافه وزن و یا کمبود تغذیه‌ای پیشگیری شود. به دلیل اهمیت شرایط فیزیکی و نژادی سگ‌‌ها در تغذیه لازم است که شما به عنوان فردی که مسئولیت نگهداری از سگ‌ها را بر عهده دارید؛ تحت نظر یک دامپزشک متخصص قبل از بارداری آزمایشات لازم را انجام داده و بعد از اطمینان کامل از وضعیت سلامتی حیوان خانگی خود وارد پروسه بارداری و زایمان شوید.

همونطور که میدونیم سگ ها مثل ما انسان ها نمیتونن حرف بزنن و به آسونی نیاز هاشون رو بهمون بگن. به همین دلیل هم خیلی وقت ها درک اون ها سخت میشه و فقط با دونستن زبان بدن سگ ممکنه. این موجودات دوست داشتنی از طریق زبان بدن شون با ما حرف میزنن و ارتباط میگیرن و جز واق واق کردن صدای دیگه ای برای ابراز خودشون ندارن. از طرفی هم روانشناسی سگ نیاز به علم پیچیده ای نداره و فقط نیازمند دونستن اطلاعات لازم مربوط بهش هست که ما این مقاله رو برای همین نوشتیم. پس خیالتون راحت! جواب همه سوالات تون اینجاست.

درسته که خوندن احساسات سگ ها از روی بدن، گوش‌ها، دهان، زبان، موقعیت سر، چشم‌ها، دم و کل بدن چندان آسون نیست اما وقتی متوجه بشین که چی ازتون میخواد، به راحتی میتونین باهاش ارتباط بگیرین و احساسات منفیش مثل ترس، اضطراب و کمبود اعتماد بنفس رو که تاثیر بدی روی آموزشش دارن، کنترل کنین و بهش اعتماد به نفس بدین. پس تا حالا متوجه اهمیت این موضوع شدین، پس بریم سراغ اصل ماجرا تا همه چیز رو راجع به رفتار سگ در این مقاله پت شاپ ما بفهمیم و به مهم ترین سوالات شما پاسخ بدیم. به علاوه با رفتن به صفحه خرید غذای سگ میتونین به راحتی به یک دنیا از محصولات با تنوع زیاد دست پیدا کنین.

فهمیدن زبان سگ!

خیلی خوب بود اگه حیوانات همیشه به ما نیاز هاشون رو میگفتن. احساسات شون رو بروز میدادن، وقتی درد دارن ابرازش میکردن و اگرم گرسنه شون بود، بلند میگفتن تا دیگه ما هم به زحمت نیوفتیم! ولی خب متاسفانه اینطوری نیست. همونطور که میدونین مهم ترین چیزی که در نگهداری سگ اهمیت داره، بحث آموزش تربیت سگ هست! یعنی اگه حیوان خانگی تون رو خوب تربیتش کنین، تمام مدتی که با هم سپری میکنین خوش و پر از خاطرات خوب خواهد بود و به همین دلیل هم شما باید حرکاتش رو متوجه بشین تا پاسخ مناسبی به رفتارش بدین و خوب آموزشش بدین! پس میرسیم به موضوع شیرین زبان بدن سگ.

چیزی که روانشناسی سگ به ما یاد میده، اینه که این موجودات با حضور شون به ما میگن که به چه چیز هایی احتیاج دارن و ندارن! و از لحاظ زبانی اونقدر توانا نیستن. حالا که دلیل اهمیت یادگیری رفتارشناسی سگ رو فهمیدین؛ ما این مقاله رو براتون نوشتیم تا شما رو توی این زمینه یاری کنیم.

بررسی رفتار سگ: چرا سگم علاقه به جویدن اشیا داره؟

روانشناسی سگ

اول از همه بگم که توی رفتارشناسی سگ جویدن اشیا نشونه بدی به حساب نمیاد و اکثر سگ ها برای تمیز کردن دندان هاشون و ورزش فک این کار رو میکنن؛ با این حال نکته ای که وجود داره اینه که حیوان باید یاد بگیره که اجازه نداره هر چیزی رو گاز بگیره و شما در حین آموزشش باید این نکته رو بهش بفهمونین. البته باید بگم در زبان بدن سگ حالت و احساس خیلی مهمه و اگه با خشم و عصبانیت عملی انجام بشه خیلی فرق میکنه و خبر از یه مشکل رفتاری میده.

دلایل گاز گرفتن اشیا همچنین توی سنین مختلف فرق میکنه. توی توله سگ ها این رفتار خیلی معموله و برای کم کردن درد لثه هاست و به دلیل دندان در آوردنه. اما گاهی هم پیش میاد که سگ برای از بین بردن اضطراب و خستگیش اشیا رو میجوه که همونطور که بالاتر گفتیم ناهنجاری رفتاری به حساب میاد و باید رفع بشه.

زوزه کشیدن سگ به چه معناست؟

یکی از شایع ترین مشکل صاحبان سگ زوزه کشیدن و عوعو کردن هستش. این رفتار سگ فقط چندتا دلیل داره.

 1. زوزه طولانی سگ: این کار برای هشدار به غریبه هاست. انگار که سگ داره به اطرافیانش میگه که خودشون رو نزدیکش نکنن چون بهشون اعتماد نداره.
 2. گرفتن کمک از روی ترس: به طور کلی پارس کردن یه علامت مهم و جدی شناخته میشه و وقتی از روی ترس هستش باید در حین تربیت سگ برطرف بشه که توی مقاله ای که معرفی کردیم به طور کامل توضیحش دادیم.

سگم علاقه داره روی پاهام بشینه!

سگ شما ممکنه بیاد روی پاهاتون بشینه و دراز بکشه. این کار در زبان بدن سگ نشونه ای واسه محدوده گذاری هستش. محدوده سگ هم جاییه که حیوانات دیگه حق نزدیک شدن بهش رو ندارن. همچنین خیلی وقت ها ممکنه احساس کنه که نیاز به حمایت و محافظت شدن از طرف شما رو داره یا میخواد حس مالکیتش رو ابراز کنه، بنابراین میاد و روی پاهاتون میشینه.

معنی انواع نگاه های سگ

 • گشاد شدن چشم های سگ: وقتی چشم های سگ بیش از حد باز شده یعنی سگ آمادگی بازی کردن و شیطنت داره! یعنی وقت خوبیه که حین بازی کردن باهاش بهش آموزش هم بدین.
 • چشمک زدن سگ: این رفتار سگ به ما میگه خیلی از موقعیتش خوشحاله و دلش بازیگوشی میخواد!
 • اجتناب از مستقیم نگاه کردن: شاید باورش سخت باشه؛ اما روانشناسی سگ درباره این حرکت به ما میگه که حیوان رو به رومون خیلی مودبه و قصد مقابله یا حمله به ما رو نداره. این کار نشونه احترام و خجالت سگ هستش.
 • تنگ کردن چشم ها: سگ ها معمولا وقتی که حالت تهاجمی نسبت به شخص مقابل شون دارن، چشم هاشون رو براش تنگ میکنن. این حالت ممکنه بر اثر سلطه جو بودن، خجالتی، ترسو بودن سگ باشه.

وقتی به سگ ها برای اولین بار نگاه میکنین، خیلی مهمه که بهش مستقیم و آروم نگاه کنیم؛ چراکه اون ها همون واکنشی رو نشون میدن که ما انجام میدیم. 

نواحی مورد علاقه سگ ها برای نوازش شدن کجاست؟

رفتار سگ

سگ ها معمولا نواحی خاصی دارن که دوست دارن نازشون کنیم. این علاقه رو میشه از طریق زبان بدن سگ متوجه شد اما جاهایی که معمولا بین سگ ها مشترکه، شامل: دم، پشت گردن و زیر چانه هستش. و جاهایی که معمولا سگ ها از نوازشش استقبال نمیکنن، شامل: گوش ها، سر، پاها و دم میشه.

گاز گرفتن سگ به چه علته؟

اول از همه باید بدونین که ظبق روانشناسی سگ، گاز گرفتن یه عمل طبیعی هستش و ممکن به صورت اتفاقی و ناخواسته هم پیش بیاد. با این حال گاز کرفتن دلایل مختلفی داره که رفتار شناسی سگ به طور کامل بهمون درباره اش میگه:

 • گاز گرفتن توله سگ: خیلی وقت ها پیش میاد که توله ها برای رفع حس کنجکاوی شون نسبت به اشیا یا آروم کردن خارش لثه هاشون موقع دندون در آوردن اقدام به گاز گرفتن های ناگهانی میکنن. ولی نگران نباشین چراکه این دوره رد میشه و با تربیت مناسب سگ این عادت از سرشون میوفته.
 • گاهی اوقات گاز گرفتگی بر اثر لمس کردن یک نقطه هست که درد زیادی داره. وقتی شما به محلی از سگ دست میذارین که ملتهبه یا درد داره، احتمال خیلی زیادی وجود داره که سگ به طور غیر ارادی گاز تون بگیره. توی این موقعیت حتما به دامپزشک مراجعه کنین.
 • گاز گرفتن مادر توله سگ: این حس ناشی از عدم امنیت و ترس سگی هست که به تازگی زایمان کرده. برای رفعش هم باید محیط اطرافش رو آروم و مثبت کنین.
 • عصبانیت و پرخاش: از نظر روانشناسی سگ این عمل ناهنجاری رفتاری هستش و حتما باید رفع بشه! دلیلش هم مشخصه و بخاطر آسیب نرسیدن به خودمون و اطرافیانمونه! گاهی اوقات هم ممکنه به دلیل این باشه که سگ نمیتونه با بقیه آدم ها زندگی کنه و به راحتی با خانواده در رفت و آمد باشه. 

خوشحالی سگ چطوریه؟ 

خوشحالی توی زبان بدن سگ به شکل چشمک زدن، یه مدت زیاد آروم بودن و مستقیم زل زدن به شما تعریف میشه که دیدنش شیرین ترین لحظه برای صاحبان سگ هست.

چرا سگ ها لیس میزنن؟

لیس زدن اطرافیان در زبان بدن سگ برای نشون دادن عشق و علاقه معنی میشه. وقتی سگ خانگی صاحبش رو لیس میزنه یعنی پوست و بدنش رو دوست داره و طعم و مزه نمکی مانندش براش نسبت به سایر مردم متفاوته. 

خر خر کردن سگ یعنی چی؟

معمول ترین صدای سگ برای ابراز خوشحالیش خر خر کردنه!این رفتار سگ ها به معنیه اینه که شما رو دوست دارن و تمایل دارن که مورد عشق و علاقه تون قرار بگیرن پس شروع به خر خر کردن میکنن.

به چه دلیل نفس سگ بدبو میشه؟

شناختن سگ

اول از همه باید بدونین که معمولا نفس سگ ها بوی خوشایندی نداره! پس کاملا طبیعیه که حس کنین در مقایسه با شما بوی عجیبی میده؛ اما خیلی وقت ها هم تنفس بدبو سگ نشونه خوبی نیست و نشونه بعضی از بیماری های جدی سگ ها هست. معمولا این مشکل به دلیل بیماری های دهان و دندان هست؛ اما میتونه بخاطر دلایل زیر هم باشه:

 • اگه حس کردین نفس سگ یه بویی شبیه به ادرار داره، ممکنه به دلیل وجود مشکلات کلیوی حیوان باشه.
 • بوی شیرین و قندی نفس به دلیل بیماری دیابت هست و اگه در کنارش علائمی مثل نوشیدن بیش از اندازه آب و ادرار زیاد رو دیدین؛ لازمه که حتما به دامپزشک برای معاینه مراجعه کنین.
 • خیلی وقت ها تغییر بوی نفس سگ میتونه بابت مشکلات کبد یا روده باشه.

در کل تنفس ربطی به زبان بدن سگ نداره و خیلی وقت ها ممکنه حیوان خونگی تون شاد باشه اما از دهانش بوی بدی ساطع بشه یا خدای نکرده بیمار باشه.

تند تند نفس کشیدن سگ

خیلی طبیعی هست که توی روز های گرم و تابستونی سگ تون تند تند نفس بکشه! این حیوانات  وقتی گرم شون میشه، با تنفس از راه دهان گرمای بدن خودشون رو کم میکنن. پس اگه تند تند نفس میکشه فقط میخواد دمای بدنش رو متعادل کنه. پس روز هایی که هوا گرمه و تصمیم میگیرین با سگ فعالیت های ورزشی انجام بدین حنما دقت کنین که به اندازهه کافی بهش آب بدین تا دمای بدنش متعادل باشه. با اینحال گاهی اوقات تنفس سریع سگ به دلیل وجود درده. اگه سگ مجروح شده اون رو بلافاصله پیش دامپزشک ببرین. اگر هم حس کردین تنفس سریع سگ تون دلایل دیگه ای داره، باید به صورت حضوری و توسط متخصص معاینه بشه تا علتش رو بفهمین.

چرا سگ به دور خودش میچرخه؟

خیلی وقت ها حیوان کار بامزه ای انجام میده و از خوشحالی دمش رو تکون میده یا دور خودش میچرخه که از دید روانشناسی سگ ها اصلا بد نیست و خیلی هم کار خوبیه! مثلا تریر ها خیلی علاقه دارن دم شون رو تکون بدن. ولی سگی که مدام دور خودش میچرخه و حالتش کلافه هست یا قابل تشخیص نیست، قطعا یه مشکلی داره پس برای یافتن دلیل رفتار سگ تون به خوبی بهش دقت کنین.

توصیه اول ما اینه که این رفتار رو نادیده نگیرین و حتما به دامپزشک مراجعه کنین چراکه چرخیدن سگ به دور خودش ممکنه بخاطر شرایط زیر باشه:

 1. تومور مغزی
 2. وجود سم در بدن سگ
 3. سگ های مسن که مبتلا سندرم گوش وستیبولار هستن، همچین رفتاری از خودشون بروز میدن.

پس تنها شخصی که قادر به تشخیص حرکات سگ شما هستش، دامپزشکه.

مدفوع خوردن سگ نشونه چیه؟

آموزش تربیت سگ

این عمل در رفتارشناسی سگ دلایل خیلی زیادی داره و عادیه؛ به همین دلیل دقیق نمیشه گفت یه مشکل رفتاری محسوب میشه یا نه. خیلی وقت ها هم به سادگی رفع میشه، میدونم که از نظر ما خیلی ناخوشاینده؛ اما نگران نباشین. دلایل مدفوع خوردن سگ ها ایناست:

 • حس کنجکاوی! گاهی اوقات پیش میاد که بوی عجیبی از مدفوع خودش حس کنه و کنجکاو باشه که طعمش چطوره.
 • اگه موقع یاد دادن جای دستشویی به سگ، خشن باشین مثلا: بزنینش، مجبورش کنین جای ادارش رو بو کنه و تنبیهش کنین. سگ از شما میترسه؛ بنابراین مدفوعش رو میخوره تا شما متوجهش نشین.
 • یکی دیگه از دلایل مدفوع خوردن، سوء تغذیه هست. حتما غذا های خارجی خوبی از برند های جوسرا، رویال کنین، رفلکس تهیه کنین تا مطمئن بشین این رفتار به دلیل سوء تغذیه نیست.
 • توله سگ ها وقتی مدفوع شون رو میخون، سعی دارن از مادر شون تقلید کنن. مادر توله وقتی قصد داره تمییزش کنه، ممکنه کمی از مدفوعش رو بخوره.

توی مقاله راهنمای خرید غذای سگ ( غذای خشک و مرطوب ) به طور کامل برند های غذای سگ رو بررسی کردیم و انواعش رو براتون معرفی کردیم تا بتونین با توجه به شرایط خودتون و سگ تون یه انتخاب خوب داشته باشین.

سگم سرش رو فشار میده!

اگه متوجه شدین که سگ تون سرش رو به اشیا و دیوار فشار میده، سریعا به دامپزشک مراجعه کنین. این رفتار سگ معمولا به دلیل بیماری های مغزی و مسمویت های خطرناک هستش و باید حتما جدی گرفته بشه.

چرا سگ وسط خونه ادرار میکنه؟

باید بگم که اولین آموزشی که قراره بعد از توله سگ گرفتن بهش بدین، آموزش جای ادرار و مدفوع کردن هست که توی مقاله تربیت سگ که بالا تر بهش لینک دادیم، به طور مفصل درباره اش صحبت کردیم. همچنین اکثر سگ های بالغ که به سرپرستی گرفته میشن، از قبل جای ادرارشون رو بلدن مگر اینکه صاحب قبلی شون در آموزش کاملا اهمال کرده باشه و سگ، شما رو با ادرار کردن وسط خونه غافلگیر کنه! وقتی با این رفتار سگ رو به رو شدین، در اولین قدم باید آموزشش رو شروع کنین تا این عادت رو از سرش بندازین.

اما گاهی اوقات سگ ها یکدفعه دست به انجام همچین کاری میزنن! طرز رفتار این حیوانات بی دلیل تغییر نمیکنه پس در همچین موقعیتی حتما باید بررسی بشن؛ چراکه ممکنه بخاطر مشکلات جدی ای بروز پیدا کرده باشه بخصوص اگه مدام تکرارش میکنه حتی وقتی که نزدیک جای ادرارش باشه. عفونت مثانه، دستگاه مجاری ادراری و کلیه ها هم گاهی علت این موضوع هستن.

ادرار نابجای سگ های مسن میتونه نشانگر زوال عقل شون باشه.

خمیازه کشیدن سگ وقتی که خسته نیست!

خیلی طبیعی هست که تصور کنین خمیازه کشیدن در زبان بدن سگ به معنای خستگی و نیاز فوری به خواب ترجمه بشه! درسته که گاهی اوقات وقتی خمیازه میکشه شاید میخواد که چرت بزنه؛ اما مکان و موقعیت های زیادی هستش که این کار رو از سر خوابالودگی نمیکنه. به طور مثال تا حالا پیش اومده سگ تون در هنگام مواجه شدن با اشخاص جدید مدام خمیازه بکشه؟

باید بگم که در همچین موقعیتی برای آشنا کردن سگ با بقیه آدم ها عجله نکنین؛ چراکه احتمالا حیوان عزیز شما با اون شخص احساس راحتی نداره و ازش میترسه! زیاد سعی نکنین دنبال دلیل این ترس بگردین چون احتمالا خیلی زود رفع میشه و بجای این کار سعی کنین تا وقتی که در سگ اثری از آرامش مشاهده نکردین، اون رو با فرد مقابلش رو به رو نکنین.

چرا سگم زمین رو میکنه؟

زبان سگ

در زبان بدن سگ، کندن زمین و یا پنجه کشیدن به سطح زیرین کاملا تعریف شده و عادیه. گاهی اوقات پیش میاد که اون ها توی خونه دست به این کار بزنن و شما یکدفعه در حالیکه دارن مبل یاجای خواب شون رو میکنن، دستگیرشون کنین. نگران نباشین، با این کار فقط سعی داره جای راحت و دنجی رو برای استراحتش فراهم کنه. همچنین سگ ها در شرایط زیر هم این کار رو میکنن که کاملا نرماله:

 • موقعی که داره از چیزی فرار میکنه.
 • وقتی سعی داره شیء مهمی رو قایم کنه.
 • هنگام تعقیب بقیه حیوانات
 • زمانی که میخواد یه جایی رو برای استراحت کردن حاضر کنه.

اگه این رفتار سگ به شکل آزار دهنده ای رسیده و قابل کنترل نیست، حتما به یک مربی سگ ماهر مراجعه کنین و ازش برای کمتر کردن این عادت که احتمالا ریشه لجبازی داره، کمک بگیرین.

به چه دلیل سگ خودش رو روی زمین میکشه!

شاید تا حالا سگ تون رو در حالیکه به شکل بامزه ای روی زمین نشسته و خودش رو روی زمین میکشه، دیده باشین! اونا موقع همچین کاری خیلی بامزه بنظر میرسن و شاید از نظر بعضی ها حتی ناخوشایند باشن؛ اما سگ ها این حرکت رو معمولا به دلیل بیماری یا وجود یک مشکل مقعدی انجام میدن. پس بریم که یک به یک هر کدومش رو بررسی کنیم:

 1. ممکنه آلرژی باعث این رفتار باشه. بعضی از انواع آلرژی باعث خارش مقعد سگ میشن.
 2. همچنین پر شدن کیسه های مقعد هم یکی دیگه از عللش هست. در همچین حالتی سگ نیاز داره که خودش رو تخلیه کنه!
 3. اگه مواردی که گفته شد علت رفتار سگ تون نبود، بهتره بدونین که بعضی از این حیوانات وقتی که بیرون از خونه هستن، خیلی علاقه دارن علف ها رو بخورن یا همه جا رو مزه کنن و لیس بزنن. موقع همچین کاری هم خیلی طبیعیه گیاه یا گلوله های مویی توی مقعد شون گیر کرده باشه و بخواد با کشیدن باسنش روی زمین اون ها رو دربیاره.

شاید طبیعی بنظر بیاد که انگل هم باعث بوجود اومدن همچین واکنشی بشه؛ اما اینطور نیست! با این حال برای مطمئن شدن از اینکه سگ تون دارو ها و واکسن هاش رو طبق برنامه دریافت میکنه، حتما به دامپزشک مراجعه کنین تا معنی حرکات سگ تون رو بفهمین.

درسته که بعضی از این موارد خطر جدی ای نداشتن اما دونستش بسیار مهمه؛ تا بتونین به سگ تون کمک کنین و ازش مراقبت کنین.

خواندن احساسات از نظر زبان بدن سگ

خب حالا وقتش هست بریم سراغ روانشناسی سگ. توی این بخش میخوایم با هم بررسی کنیم ببینیم که توی موقعیت های مختلف سگ ها چه واکنشی رو نشون میدن و حس شون چطوریه. این بخش از اونجایی خیلی اهمیت داره؛ که شما به طور کلی با احساسات سگ ها ( هر نژادی ) آشنا میشین و به همین طریق هم ارتباط خوبی با حیوان خونگی تون میگیرین.

استرس و اضطراب سگ

زبان بدن توله سگ

سگ ها به طور ذاتی موجودات اجتماعی هستن و از ارتباط با دیگران خیلی لذت میبرن؛ ولی اگه صاحبان روی تربیت سگ هاشون و مستقل بار اومدن شون همت کافی نذارن ممکنه دچار ترس از تنها ماندن بشن. این مشکل نیاز به آموزش های رفتاری داره و الا تحملش هم برای شما و هم برای اطرافیان و حیوان خونگی تون خیلی سخت میشه. تصور کنین رفتین سرکار و یه روز کاری پر مشغله داشتین، بعد میاین خونه و میبین که همه جا بهم ریخته و حتی چندتا از وسیله های تزئینی شکسته!

نکته ای که وجود داره اینه هم شما و هم سگ تون باید یاد بگیرین که محیط خونه رو آروم نگه دارین. همچنین مسئله تخلیه انرژی سگ رو جدی بگیرین. قبل از اینکه از خونه خارج بشین حتما با توجه به نژادش زمانی رو صرف بازی کردن یا پیاده روی بذارین تا خسته بشه و دیگه بی قراری نکنه. یکی دیگه از کارایی که میتونین بکنین خریدن اسباب بازی و وسایل سرگرمی برای سگ تون هست تا وقتی توی خونه تنهاست خودش رو سرگرم کنه. به طور کلی سگ ها رو بیش تر از ۲ تا ۴ ساعت تنها نذارین.

اگه تمام نکات گفته شده رو رعایت کردین و باز هم مشکل اضطراب جدا شدن سگ برطرف نشد، از یک مربی سگ با تجربه کمک بگیرین.

زبان بدن سگ هنگام اضطراب

 • سر و صدا و واق واق کردن زیاد هنگام تنهایی
 • ادرار یا مدفوع کردن توی خونه
 • خراب کردن وسایل و بهم ریختن اسباب منزل
 • بالا گرفتن دم 
 • گاز گرفتن اشیا و اطرافیان
 • آسیب رسوندن به خود
 • و..

اگه سگ هرکدوم از این رفتار ها رو نشون میده از خودش و برطرف نمیشه یا شدتش زیاده، در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنین. چراکه همونطور که گفتیم این موجودات پر شور و شوق و اجتماعی هستن و اگه توی خ.دشون رفتن یا منزوی شدن یعنی احتیاج به یه کمک جدی و تخصصی دارن.

لیسیدن بینی

لیس زدن بینی توی زبان بدن سگ ربطی به تمییز کردن یا گرسنه و تشنه بودن نداره. در واقع معنیش اینه که سگ خسته هست، فشار زیادی رو تحمل میکنه و نیاز به استراحت کردن داره مخصوصا اگه قبلش بازی کرده باشه یا فعالیت بدنی زیادی داشته. 

نیاز به توجه

همونطور که میدونین این موجودات نیاز زیادی به توجه گرفتن از شما و ستایش شدن دارن. اگه این حس ها رو به خوبی دریافت کنن شک نداشته باشین که تبدیل به یه سگ مطیع، آروم و شاد خواهید داشت. در زبان بدن سگ، این تقاضا با حرکات زیر بیان میشن:

 • گوش ها به حالت افتاده و ریلکس قرار دارن
 • بینیش رو به دست ها و صورت شما میماله تا نوازشش کنین.
 • به شکل مستقیم به صورت تون نگاه میکنه انگار  منتظره.
 • سرش رو روی زانو هاتون میذاره.

اینکه به صورت مستقیم به سگ توجه کنین خیلی مهمه و هیچوقت موقعی که دارین نوازشش میکنین همزمان چندتا کار دیگه انجام ندین. این موجودات متوجه فرق توجه مستقیم یا از سر انجام وظیفه رو میفهمن. 

عصبانی بودن

احساسات سگ

احساس عصبانیت سگ وقتی پیش میاد که از یه موقعیت به شدت ناراضی هست و توی روانشناسی سگ به این شکل بیان میشه:

 • دهان باز یا نیمه بازه و دندان های سگ رو میتونین ببینین.
 • دم رو به سمت بالا گرفته.
 • مو های پشت بدنش انگار سیخ مونده و بلند شده.
 • بینی و پیشونی یه حالت چروکیدگی به خودش گرفته.
 • گوش ها به جلو متمایل شدن و باز هستن.

در همچین موقعیتی سگ تون رو وادار به کاری نکنین.

احساس آرامش و راحتی

 • دم شل و راحته و صاف نشده یا تند تند تکون نمیخوره.
 • در این حالت دهان باز مونده ولی دندون ها بیرون نیست، فقط زبان پیداست.
 • گوش ها بالا هستن ولی حالت تدافعی و رو به جلو ندارن.

رفتار سگ بازیگوش

یه سگ بازیگوش و کنجکاو که آماده بازی و فعالیته، همچین حالتی داره:

 • دهان بازه و زبان بیرونه.
 • دم بالاست و تکون میخوره.
 • پاهای عقب سگ خم شدن.

این حرکات در زبان بدن سگ برای چند ثانیه قبل از دویدن یا بالا پریدن هم در نظر گرفته میشه.

داشتن حس اعتماد در سگ

وقتی همچین حالاتی رو در رفتار ش دیدین، طبق روانشناسی سگ فرصت مناسبیه که به افراد جدید معرفیش کنین. 

 • پشتش به شماست و شکمش دیده میشه.
 • شکمش رو به شما میماله.

زبان بدن سگ به ما میگه که این حالات یعنی به بیشترین درجه صمیمیت و اعتماد با سگ تون رسیدین و دوست تون داره. شما بهترین دوستش هستین :”)

روانشناسی سگ مهاجم

توی این موقعیت و با دیدن این رفتار سگ حتما مراقبش باشین تا حمله نکنه؛ چراکه مطیع نیست و خیلی مضطرب و ترسیده هست.

 • موهای بدن و پشتش بلند شده.
 • گوش هاش رو به عقب تیز کرده.
 • گوشه های لبش بالاست و چهره اش حالت خشنی داره. 
 • بذنش رو مثل یه شکارچی خم کرده. 

حس کنجکاوی سگ

رفتار توله سگ

توی این حالت معمولا سگ چیزی پیدا کرده که کنجکاویش تحریک شده و میخواد بره تا کشفش کنه. زبان بدن سگ در این موقعیت با گوش های بالا و رو به جلو و دم بالا گرفته شده، مشاهده میشه.

روانشناسی سگ ترسیده و مطیع

سگی که ترسیده؛ اما مطیع هستش به طور معمول خیلی سرکوب شده و به همین دلیل میخواد هر کاری رو بکنه که دیگه توی موقعیت سرزنش شدن قرار نگیره. اعتماد به نفس این سگ خیلی پایین اومده و حتی در مقابل صاحبش و سایر حیوانات و اطرافیان هم احساس خطر داره. 

نشونه های روانشناسی سگ ترسیده:

 • دم پایین گرفته شده و کمی تکونش میده.
 • پنجه هاش رو شاید بالا بیاره.
 • با هیچکس تماس چشمی برقرار نمیکنه.
 • گوش هاش به سمت عقب گرفته شده و بدنش رو پایین اومده.

سگی که هشدار میده

 • دمی که به سمت افقه و ممکنه هر از چندگاهی حرکت کنه.
 • بدنش کمی به جلو مایل شده.
 • چشم ها باز و هوشیارن و گوش ها رو به جلوان. 

همچین حالاتی در رفتارشناسی سگ به معنای اینه که سگ میخواد بهتون هشدار بده که مراقب باشین. اون داره موقغیت اطرافش رو میسنجه و نگرانه؛ اما در واقع هنوز مطمئن نشده که خطری در کمینه یا نه!

دور بمون!

وقتی سگ تون دهانش رو بسته و به جلو خیره شده، حتما جدیش بگیرین! اون با این کار داره میگه که به نفعتونه ازش دور بمونین!

 • جلو بودن گوش ها، دهان بسته و چشم های خیره.
 • متمایل بودن بدن سگ به جلو
 • دم افقی و بعضی وقت ها حرکت میکنه.

معنی زوزه یا ناله کردن

اضطراب سگ

خب موضوع زوزه کشیدن یا ناله سگ یکی از اون چیزاست که پیدا کردن دلیلش یکمی دشواره! بعضی وقت ها هیجان در واقع باعث میشه که سگ ناله کنه که چیز بدی نیست. ولی گاهی اوقات اضطراب و استرس زیاد هم همین اثر رو روی این موجودات میذاره که اصلا نشونه خوبی نیست و به دلیل ناهنجاری های رفتاری و تربیت ناصحیحش هست.

زوزه کشیدن علل دیگه ای هم داره: مثلا اگه به درخواست های سگ تون توجه نکنین و زیاد نادیده اش بگیرین، شاید عادت زوزه کشیدن برای درخواست غذا یا توجه پیدا کنه.

ناله کردن سگ خیلی وقتا بر اثر درد کشیدن و بیمار بودنش هم اتفاق میافته و اگر دقت کنین حتما نشونه های دیگه ای برای اثبات جراحت یا بیماری پیدا میکنین. با این حال نگران نباشین! درسته روانشناسی سگ چندان آسون نیست؛ اما بر اثر گذشت زمان میفهمین که انواع زیاد و متفاوت ناله کردن وجود داره اما شما کم کم اونا رو تشخیص میدین.

به طور کلی صدای ناله کردن سگ این پیام رو به اطرافیان و صاحبش میده « به من توجه کن! » و پیام مثبتی نداره.

توجه: اگه سگ ناله میکنه و شما هیچ راهی برای رفعش پیدا نمیکنین یا دلیلش رو نمیفهمین، احتمالش وجود داره که سلامتیش در خطره. پس بهتره با دامپزشک تماس بگیرین.

سگ آواز میخونه!

یه لحظه صبر کنین! قطعا منظور از آواز خوندن این نیست که قراره شما بیس بزنین، سگ همراهی کنه و شعر بخونه! چیزی که ما ازش حرف میزنیم، زمانی اتفاق میافته که سگ خیلی خوشحاله یا یه موسیقی ای رو میشنوه که خیلی به وجد میارتش. پس اون شروع میکنه به واق واق کردن البته با لحن متفاوت از پارس کردن معمولیش!

حتما توی شبکه های اجتماعی به ویدیو هایی برخوردین که صاحب سگ وارد خونه میشه و سگش شروع میکنه به ابراز خوشحالی و به طور خوشایندی واق واق کردن.این رفتار سگ کاملا طبیعیه و گاهی با موزیک شاید ریتم هم پیدا کنه.

انواع حرکات سر

خب مطمئنم تا اینجا به طور کامل و جامع روانشناسی سگ رو مطالعه کردیم و کم کم داریم به انتهای این مقاله جالب میرسیم. توی این بخش میخوایم حرکات سر که سگ میتونه انجام بده رو براتون تفسیر کنیم. قطعا مهم ترین حرکات رو در ابتدا گفتیم و این بخش صرفا تکمیل کننده حرف هامون هست و اطلاعات جالبی رو در اختیار تون میذاره.

کج کردن سر

سگ توی ۲ حالت سرش رو کج میکنه؛ که کاملا قابل حدسن!

 1. وقتی که مطمئن نباشه و گیج شده باشه؛ که یه چیزی رو دوست داره یا نه.
 2. همچنین زمانی که در حال تربیت سگ هستین، حتما خیلی این حالت رو ازش میبینین که به معنای اینه اون ازتون انتظار داره تا بیشتر وقت بذارین براش، چون احتمالا کمی گیج شده.
 3. به علاوه زمانی که داره به یه صدا گوش بده و برای تمرکز بیشتر، سرش رو کج میکنه. واقعا این موجودات بامزه و دوست داشتنی نیستن؟

سر تکون دادن

 • معمولا سگ ها وقتی که از یک موقعیت تنش زا خلاص میشن، سر شون رو تکون میدن.
 • توی روانشناسی سگ، خیلی وقت ها این حرکت به معنای مشتاقانه منتظر چیزی بودن، برداشت میشه.
 • همچنین اگه مورد پرخاشگری قرار گرفته باشه هم ممکنه سرش رو تکون بده.

تکون دادن گوش

ارتباط با سگ

اگه دیدین که سگ تون گوشش رو تکون میده، نگران نباشین. مشکلی وجود نداره و فقط سعی داره بهتر به صدا های اطرافش گوش بده. اغلب حیوانات وقتی که صدای ناآشنایی میشنون، گوش هاشون رو تکون میدن.

بوییدن هوا

اگه سگ تون هوا رو بو میکشه، حتما یه خطری رو احساس کرده یا میخواد موقعیت طعمه یا تهدیدی رو دنبال کنه. این رفتار سگ بخصوص وقتی که غر غر نمیکنه، زوزه نمیکشه و هیچ صدایی ازش درنمیاد یعنی داره سعی میکنه به هدفش هشدار نده.

همچنین سگ ها خیلی وقت ها سایر انسان ها و حیوانات رو بو میکنن تا ببینن میتونن با هم دوست بشن یا نه!

لیسیدن اندام تناسلی

همه حیوانات اغلب عادت دارن تا اندام تناسلی شون رو با لیس زدن، تمییز کنن. اگه حس کردین سگ تون بیش از حد این کار رو میکنه، ۲ تا دلیل داره:

 1. حوصله اش سر رفته.
 2. احتمالا عفونت دستگاه ادراری داره.

باید بدونین که بیشتر انواع عفونت‌ های دستگاه ادراری خارش میارن و باعث ترشحات تناسلی میشن و رفتار لیسیدن دستگاه تناسلی شدت این موضوع رو بیشتر میکنه.

جمع کردن دم بین پاها

این رفتار سگ همونطور که بنظر میاد نشونه خوبی نیست. سگی که دمش رو بین پاهاش نگه میداره،عصبی و نگرانه. اگه دمش رو به شدت توی شکمش جمع کرده، باید بگم که به شدت ترسیده. روانشناسی سگ به ما میگه که این رفتار در موقعیت های زیر دیده میشه:

 • وقتی حیواناتی رو میبینن که بنظر شون غالبن و قدرت بیشتری ازشون دارن.
 • همچنین زمانی که تنبیه بدنی میشن و بهشون پرخاش میشه

ممنونم که تا پایان مقاله زبان بدن سگ (رفتار شناسی) همراه مون بودین و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

حتما هر سوالی داری ازمون بپرس و بهمون بگو حالا با خوندن این مقاله متوجه احساسات سگت شدی؟چه رفتاری رو حیوان خونگیت بروز میده که اینجا نگفتیم؟

یادتون نره تیم تام و جری در کنار دامپزشکان مجرب همیشه اینجاست تا به همه سوالاتت پاسخ بده و توی شرایط سخت کنارت باشه. مرسی که ما رو می خونی :*

بهترین مواد غذایی سگ در بارداری چیست؟

 مواد حاوی پروتئین، فیبر، کربوهیدرات، ویتامین‌های B,C، اسیدهای چرب امگا۳ و امگا۶، کلسیم، فسفر، روی، اسید فولیک از ضروری‌ترین مواد غذایی در دوران بارداری سگ‌ها به شمار می‌‌‌‌‌‌روند.

 مواد ممنوعه شامل گوجه‌فرنگی، بادمجان، شکلات، قهوه و چای، الکل، شیر، سیر و پیاز باعث بروز حساسیت‌ در سگ‌ها می‌شوند

 مصرف آب کافی و استفاده از غذاهای مرطوب مانند سوپ و کنسرو تاثیر بسیاری در افزایش ترشح شیر در سگ‌ها دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *