دانستنی های گربه, سلامت گربه

بیماری هاری در گربه‌ها (آیا گربه‌ها ممکن است به هاری مبتلا شوند؟)

معاینه گربه توسط پزشک

آیا گربه هاری دارد؟ در کمال تعجب بله،گربه‌ها، سگ‌ها، روباه‌ها و خفاش‌ها از جمله حیواناتی هستند که می‌توانند به هاری مبتلا شوند. گربه‌ها به دلیل تمایل به شکار حیوانات کوچک، در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. هاری گربه، بیماری مهلکی که در صورت عدم درمان به موقع، جان حیوان و انسان را به خطر می‌اندازد. این بیماری ویروسی که از طریق بزاق حیوان آلوده منتقل می‌شود، با علائمی مانند تب، بی‌حوصلگی، فلج و در نهایت مرگ همراه است. هاری بیماری ویروسی و مشترک میان انسان‌ها و پستانداران است؛ که به طور مستقیم بر سیستم اعصاب مرکزی بدن اثر می‎‌گذارد، گربه‌ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در صورت بی‌توجهی می‌توانند باعث بروز مشکلات جدی مانند انتقال به انسان‌ها و سایر حیوانات شده و در نهایت منجر به مرگ آن‌ها شوند.

بر اساس گزارش مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در ایران، در سال ۱۴۰۰، ۲۵ مورد هاری گربه در ایران گزارش شده است. از این تعداد، ۱۰ مورد مربوط به هاری در سگ و ۱۵ مورد مربوط به هاری در گربه بوده است. استان‌های فارس، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان بیشترین موارد هاری را در سال ۱۴۰۰ داشته‌اند.

مسلماً آگاهی از علائم بیماری، روش‌های انتقال و پیشگیری از آن تاثیر بسیاری در کنترل این ویروس خطرناک دارد و می‌تواند که باعث افزایش طول عمر حیوان خانگی شما و سلامت اعضای خانواده‌تان شود که در این مقاله به طور مفصل به آن می‌پردازیم:

علائم هاری در گربه‌ها، علائم شایع این بیماری 

ویروس هاری از طریق بزاق حیوان آلوده و خراش یا جراحت ناشی از دندان‌های او منتقل می‌شود. این ویروس به سیستم عصبی حمله می‌کند و در نهایت به مرگ حیوان و انسان منجر می‌شود. آشنایی از علائم بیماری‌ هاری تاثیر بسیاری در جلوگیری از ابتلای سایر موجودات به این بیماری خطرناک و کشنده دارد و لازم است که شما به عنوان فردی که صاحب پت هستید توجه ویژه‌ای نسبت به این مسئله داشته‌باشید و با مشاهده علائم شایع ویروس هاری در گربه‌ها که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم؛ ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی فوراً حیوان خانگی‌تان را به کلینیک دامپزشکی ببرید. همچنین شما می‌توانید برای آگاهی بیشتر در مورد بیماری‌های رایج گربه اطلاعات کافی را کسب کنید.

  • افزایش دمای بدن

تب و افزایش ناگهانی درجه حرارت بدن گربه‌ها یکی از نشانه‌های جدی بیماری هاری است. به طور نرمال دمای بدن گربه‌ها در محدوده ۳۶ الی ۳۹ است و شما می‌توانید به راحتی و  با استفاده از تب‌سنج دمای بدن حیوان خانگی‌تان را کنترل کرده و در صورت افزایش دما، در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه نمایید. 

  • رفتارهای عصبی و پرخاشگرانه

تغییر رفتار و بروز تحریک‌پذیری و رفتارهای غیرعادی مانند پرخاشگری در گربه یکی از نشانه‌های جدی هاری می‌باشد.که گاهی اوقات این پرخاشگری ممکن است به دلیل استرس باشد. همانطور که در مقاله دلایل و روش های درمان استرس گربه بیان شد میتوانید از این مشکل جلوگیری کنید. 

  • تشنج

بیماری هاری به دلیل تاثیری که بر سیستم عصبی گربه‌ها می‌گذارد ممکن است که باعث بروز تشنج‌های متعدد در آن‌ها شود.

  • افزایش ترشح بزاق

گربه‌هایی که مبتلا به هاری هستند معمولا دچار فلجی فک و دهان می‌شوند و ضمن بروز اختلال در بلع، ترشحات کف مانند بزاق از دهان آن‌ها خارج می‌شود.

  • ترس از آب

معمولا گربه‌ها از آب خوششان نمی‌آید، اما گربه‌ای که مبتلا به هاری است آب گریزی شدیدی داشته و به شدت نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

  • فلجی

ویروس هاری تاثیر مستقیمی بر سیستم اعصاب مرکزی گربه‌ها دارد و باعث عدم هماهنگی عضلات بدنشان می‌شود. این علائم معمولاً در مراحل پایانی بیماری بروز می‌‌‌‌‌کند و عملاً گربه بیشتر از چند روز زنده نخواهد ماند.

راه‌های انتقال بیماری هاری گربه‌ها

انتقال هاری از گربه به انسان از طریق راه های زیادی امکان پذیر است. این بیماری ویروسی از طریق بزاق حیوان آلوده منتقل می‌شود و با علائمی مانند تب، بی‌حوصلگی، فلج و در نهایت مرگ همراه است. گربه‌ها به دلیل تمایل به شکار حیوانات کوچک، در معرض خطر ابتلا به هاری قرار دارند. متاسفانه، در صورت ابتلا به هاری، هیچ راهی برای درمان گربه وجود ندارد. با توجه به اینکه این بیماری خطرناک ویروسی قابل انتقال به انسان و سایر حیوانات می‌باشد؛ لازم که شما ضمن توجه به تقویت سیستم ایمنی و استفاده از غذای گربه‌ خود شناخت کافی در مورد راه‌های انتقال هاری در بین پستانداران داشته‌باشید و بتوانید از گسترش این بیماری جلوگیری نمایید. عمده‌ترین راه انتقال ویروس هاری از طریق بزاق و خون می‌باشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  1. گاز گرفتن

اصلی‌ترین روش انتقال ویروس هاری در گربه ها گاز گرفتن توسط گربه‌های مبتلا به این بیماری است و با توجه به اینکه هاری با علائم پرخاشگری در حیوانات بروز می‌کند می‌تواند به سرعت با چنگ زدن و گاز گرفتن این ویروس را منتقل کنند.

  1. ارتباط خونی

متاسفانه ارتباط خونی نقش مهمی در انتقال هاری دارد و معمولاً بر اثر تماس زخم باز با حیوان آلوده به این بیماری منتقل می‌شود.

  1. تماس با بزاق دهان

با توجه به اینکه گربه‌هایی که مبتلا به هاری هستند دچار فلجی فک شده و بزاق دهانشان بیرون می‌ریزد؛ که این عامل باعث انتقال بیماری به انسان‌ها و سایر حیوانات می‌گردد.  

راه‌های پیشگیری و درمان بیماری هاری گربه‌

هاری گربه، نه تنها جان حیوان را به خطر می‌اندازد، بلکه سلامتی انسان را نیز تهدید می‌کند. با آگاهی از این بیماری و اقدامات پیشگیرانه، می‌توانیم از بروز این فاجعه جلوگیری کنیم. به خاطر داشته باشید که درمان هاری در گربه و انسان، پس از بروز علائم، غیرممکن است. پیشگیری، تنها راه نجات است.

هاری در انسان و حیوان، در صورت بروز علائم، به طور قطعی کشنده است. در صورت مشاهده علائم هاری در حیوان، باید فوراً به دامپزشک مراجعه و حیوان را قرنطینه کرد. بیماری هاری با استفاده از آزمایش مایع مغزی، پوست، بزاق و ادرار در گربه‌ها قابل تشخیص است. مسلماً واکسینه کردن حیوانات خانگی در برابر بیماری هاری یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از آن در سراسر دنیا می‌باشد و افرادی که سرپرستی پت‌ها را بر عهده دارند لازم است که به دلیل عواقب جدی این بیماری توجه ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته‌باشند. متاسفانه گربه‌هایی که در فواصل زمانی معین واکسن هاری را دریافت نکنند در صورت ابتلا به این بیماری شانسی برای زنده‌ماندن نخواهند داشت. با این حال در صورت ابتلای گربه‌هایی که در برابر هاری واکسینه شده‌اند؛ طبق پروتکل‌های بهداشتی به مدت ۱۰ روز قرنطینه شده و تحت نظر دامپزشک درمان می‌شوند.

همچنین از رها کردن گربه در محیط بیرون و آزادانه پرسه زدن او جلوگیری و از تماس گربه با حیوانات ولگرد و وحشی، به ویژه در شب، جلوگیری کنید.

جمع‌بندی

شناخت و راه‌های پیشگیری از ویروس هاری که جزو بیماری‌های مشترک انسان و حیوان می‌باشد از مهم‌ترین الزاماتی است که باید مورد توجه عموم جامعه و به خصوص افرادی که سرپرستی حیوانات خانگی را برعهده دارند؛ قرار گیرد. واکسیناسیون گربه‌ها، بهترین راه برای پیشگیری از هاری است. همچنین، عدم تماس با حیوانات وحشی و رها، و مراقبت از حیوانات خانگی در برابر حیوانات ولگرد، از دیگر اقدامات پیشگیرانه هستند. لازم است که هر سال گربه خانگی خود را در برابر بیماری هاری واکسینه کنید. با آگاهی از این بیماری و اقدامات پیشگیرانه، می‌توانیم از بروز این فاجعه جلوگیری کنیم. با آگاهی از این بیماری و اقدامات پیشگیرانه، می‌توانیم از بروز این فاجعه جلوگیری کنیم.

آیا گربه‌ها دچار بیماری هاری می‌شوند؟

بله، ویروس هاری در تمام پستانداران از جمله گربه‌ها نیز قابل انتقال است.

در صورتی که گربه‌ها واکسن هاری را دریافت کنند تحت نظر دامپزشک و قرنطینه درمان می‌شوند، در غیر اینصورت شانسی برای زنده‌ماندن نخواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *