دانستنی های گربه, سلامت گربه

تشخیص، علل و درمان لنگیدن و ضرب دیدگی پای گربه

لنگیدن پای گربه

لنگیدن پا برای گربه‌ها بسیار آزار دهنده بوده و باعث می‌شود که آن‌ها نتوانند به راحتی کارهای روزمره‌شان مثل بالا رفتن و پریدن را انجام بدهند، عوامل متعددی مانند ضرب دیدگی، آرتروز، عفونت و آسیب در بروز این مشکل نقش دارند و تشخیص سریع آن می‌تواند از شدت درد آن در پت‌ها بکاهد. لنگیدن و ضرب دیدگی پای گربه می تواند خفیف یا شدید باشد و در صورت عدم درمان مناسب، می تواند منجر به مشکلات جدی تر شود.

ما در این مقاله از پت شاپ تام و جری سعی داریم تا شما را با علائم، دلایل و نحوه درمان، مراقبت و پیشگیری از لنگش پای گربه‌ها آشنا کرده و شما را در نگهداری بهتر از این حیوانات دوست داشتنی یاری کنیم، پس تا پایان این مقاله جذاب با ما همراه باشید.

علائم لنگیدن پای گربه

لنگیدن پای گربه

لنگیدن گربه یا همان لنگان لنگان راه رفتن در گربه یک رفتار غیر عادی و نگران کننده بوده و توصیه می‌شود با بررسی وضعیت پا و سایر علائمی که با آن همراه است نسبت به درمان فوری تحت نظر دامپزشک اقدام کنید، همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله لیست بیماری های رایج در گربه و راه‌های درمان آن را مطالعه نمایید. در صورتی که لنگش پای گربه‌تان با علائم زیر همراه باشد؛ جهت بررسی دقیق‌تر آن‌ها را به مراکز درمانی انتقال دهید.

 1. عدم تمایل به راه رفتن یا دویدن
 2. لیسیدن یا جویدن پای آسیب دیده
 3. لرزیدن
 4. تب
 5. ناله کردن
 6. التهاب و قرمزی محل آسیب دیده
 7. بی‌اشتهایی و کاهش وزن
 8. عدم خواب راحت
 9. حساس شدن به لمس
 10. بالا نگه‌داشتن قسمت آسیب دیده
 11. شنیدن صدای تق تق استخوان
 12. آهسته راه رفتن
 13. نفس نفس زدن
 14. کوتاه شدن ارتفاع پرش

مهم‌ترین علت لنگیدن پای گربه

لنگیدن گربه

لنگیدن پا در گربه‌ها ممکن است به دلایل ژنتیکی و یا بر اثر عواملی مانند بیماری یا تصادف رخ دهد. شناخت علت لنگش تاثیر بسیاری در درمان و تسریع بهبودی این حیوانات دارد و لازم است که شما به عنوان فردی که مسئولیت نگهداری از گربه‌ها را بر عهده دارید اطلاعات کاملی در این زمینه داشته‌باشید، همچنین شما می‌توانید مقاله همه چیز درباره نگهداری از گربه را مطالعه کرده و به طور اصولی از این حیوانات دوست داشتنی مراقبت کنید. در ادامه به مهم‌ترین علل لنگان لنگان راه رفتن گربه‌ها اشاره می‌کنیم:

 • شکستگی و در رفتگی مفاصل

شکستن استخوان و در رفتگی مفاصل از علل شایع لنگیدن پا در گربه‌هاست که با علائمی مانند تورم محل آسیب دیده، ناله زدن و درد شدید نمایان می‌شود. این مشکل معمولاً بر اثر تصادف و یا پرش از ارتفاع بلند رخ می‌دهد و لازم است که در صورت بروز این حادثه فوراً حیوان خانگی‌تان را به مراکز دامپزشکی انتقال دهید.

 • پاره شدن رباط پا

آسیب دیدگی بافت های نرم و یا پاره شدن رباط پا در گربه‌ها باعث لنگش و درد شدید در گربه‌ها شده و معمولاً آن‌ها از راه رفتن امتناع می‌کنند، پارگی رباط اغلب با انجام عمل جراحی قابل درمان بوده و با فیزیوتراپی و استراحت بهبود پیدا می‌کند.

 • فرو رفتن اجسام تیز در کف پا

بر اثر فرو رفتن اشیا نوک تیز مانند تیغ، شیشه، سوزن در کف پای گربه‌ها، آن‌ها دچار لنگش شده و معمولاً از گذاشتن ناحیه آسیب دیده بر روی زمین خودداری می‌کنند که در این حالت بهتر است که شما وضعیت کف پاها را بررسی کرده و در صورت فرو رفتن شیء نوک تیز و خونریزی کف پا برای خارج کردن آن به دامپزشک مراجعه نمایید.

 • استئو آرتریت یا آرتروز

التهاب مفاصل یا آرتریت یک بیماری دژنراتیو مفصلی است که می تواند گربه ها را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما بیشتر در گربه های مسن رایج است. به دلیل ابتلا به این عارضه معمولاً تحرک کمتری نسبت به سایر گربه‌ها دارند و بیشتر وقت خود را دراز می‌کشند. آرتریت یک مشکل جدی برای گربه‌ها به شمار می‌رود و در صورت عدم درمان می‌تواند باعث لنگیدن آن‌ها شود. آرتروز می تواند باعث درد، سفتی و تورم مفاصل شود و می تواند بر توانایی گربه در حرکت و انجام فعالیت های روزمره تأثیر بگذارد.

 • کلسی ویروس

یک ویروس بسیار خطرناک و کشنده که اغلب با علائم مانند لنگیدن و التهاب مفاصل، بی‌اشتهایی، ترشحات چشم و بینی قابل تشخیص است و معمولاً به دلیل سیستم ایمنی ضعیف و تماس با حیوانات مبتلا به این بیماری انتقال پیدا می‌کند.

 • آتروفی

تحلیل و ضعف عضلات از بارزترین علائم بیماری آتروفی در گربه‌هاست که معمولاً در سنین بالا بروز کرده و باعث لنگان لنگان راه رفتن در این حیوانات می‌شود.

 • هیپ دیسپلازی

در این مشکل ژنتیکی استخوان‌های لگن به طور غیر طبیعی رشد کرده و مفاصل به خوبی در کاسه لگن قرار نمی‌گیرند و در نهایت باعث ساییدگی استخوانها و لنگیدن پاها می‌شود. هیپ دیسپلازی اغلب در گربه‌های نژاد پرشین و هیمالیا شایع‌‌تر است. برای آشنایی بهتر می‌توانید مقاله معرفی انواع نژادهای گربه را مطالعه بفرمایید.

 • اختلالات عصبی

اختلال عصبی در گربه‌ها باعث بروز مشکل حرکتی و عدم تعادل در آن‌ها شده و معمولاً در اثر ضربه به مغز و یا بیماری بروز می‌کند.

 • لختگی خون

وجود لخته خون ترومبوز در گربه‎‌ها بسیار خطرناک بوده و موجب عدم اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن می‌شود که در صورت عدم درمان عوارضی مانند فلج پاها و حتی مرگ را در پی خواهد داشت.

 • عفونت

وجود عفونت و آبسه در پای گربه‌ها بسیار دردناک بوده و آن‌ها از شدت درد پاهایشان را به زمین نمی‌گذارند و سعی می‌کنند قسمت آسیب دیده را بالاتر نگه‌دارند.

 • گزش

اغلب در مناطق گرمسیر و یا در فصل تابستان ممکن است که پاهای گربه‌ها در معرض گزش مار، عقرب، کنه و ... قرار گیرند و آن‌ها التهاب و درد شدیدی را تجربه کنند.

روش‌های درمان و تشخیص لنگیدن پای گربه

لنگیدن گربه

دامپزشکان برای تشخیص لنگیدن پای گربه، در وهله اول با معاینه فیزیکی وضعیت پا را بررسی کرده و در صورت وجود اشیا نوک تیز آن را خارج می‌کند، اما در صورتی که التهاب، قرمزی، تورم، عفونت، گزش در گربه‌ها را تشخیص دهند با دارو درمانی نسبت به رفع مشکل اقدام می‌کنند و در مواردی که لنگش گربه حاد باشد با انجام رادیولوژی و MRI علت آن را بررسی می‌کنند و اگر شکستگی استخوان و در رفتگی مفاصل را تشخیص دهند اقدام به گچ‌گیری و آتل بندی می‌کنند و در صورتی که لنگیدن ناشی از بیماری‌هایی چون دیسپلازی باشد با انجام عمل جراحی، فرم قرار گرفتن مفاصل و استخوانها را اصلاح می‌کنند.

مسکن برای درد پای گربه

اگر گربه شما دچار درد پا شده است، دیدن ناراحتی او می تواند طاقت فرسا باشد. خوشبختانه، راه‌هایی برای تسکین درد او وجود دارد. یکی از این راه‌ها استفاده از مسکن است. در ادامه اشاره ای به نکاتی درمورد مصرف مسکن برای گربه میپردازیم.

 • همیشه قبل از دادن هر دارویی به گربه خود با دامپزشک خود مشورت کنید.
 • دارو را دقیقاً طبق دستور دامپزشک خود به گربه خود بدهید.
 • عوارض جانبی احتمالی دارو را به خاطر داشته باشید.
 • به هیچ وجه به گربه خود داروهای انسانی ندهید. برخی از داروهای انسانی مانند استامینوفن می توانند برای گربه ها سمی باشند.
 • اگر گربه شما باردار یا شیرده است، قبل از دادن هر دارویی به او با دامپزشک خود مشورت کنید.

سه نوع مسکن برای درد پای گربه

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs): مانند ملوکسیکام یا فروپروفن. این داروها می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند.
داروهای ضد درد مخدر: مانند کودئین یا ترامادول. این داروها برای دردهای شدیدتر استفاده می شوند.
داروهای غضروف ساز: مانند گلوکزامین یا کندرویتین. این داروها می توانند به ترمیم غضروف مفصلی آسیب دیده کمک کنند.

مراقبت و پیشگیری از لنگش پای گربه

پیشگیری از لنگیدن پای گربه

روش‌های مراقبت اصولی تاثیر بسیاری در بهبود سریع لنگش پای گربه‌ها دارد و معمولاً دامپزشکان بعد از انجام اقدامات درمانی استراحت و فیزیوتراپی را تجویز خواهد کرد، اما لازم است بدانید که انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند تا حد زیادی بروز این مشکل در گربه‌ها را کاهش دهد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

رژیم غذایی اصولی تاثیر بسیاری در تقویت سیستم ایمنی و افزایش طول عمر گربه‌ها دارد و باعث جلوگیری از ابتلا به عفونت و انواع بیماری‌های باکتریایی و ویروسی که یکی از مهم‌ترین عوامل لنگش پای گربه‌ها هستند، می‌گردد.

 • استفاده از مکمل‌های تقویتی گربه

برای رشد بهتر مفاصل و استخوانهای گربه توصیه می‌شود طبق نظر دامپزشک در طول روز از مکمل‌‌های تقویتی گربه استفاده نمایید.

 • واکسیناسیون

واکسیناسیون به موقع و منظم می‌تواند تا حد زیادی از بروز بیماری‌ شایع ویروسی در گربه‌ها جلوگیری نماید.

 • عدم تماس با گربه‌های آلوده

از قرار گرفتن گربه‌تان در کنار گربه‌های آلوده به بیماری‌هایی نظیر کلسی ویروس، هاری، به شدت خودداری کنید؛و در صورت مشاهده علائم هاری در گربه و با توجه به اینکه این بیماری‌های قابل انتقال بوده و می‌تواند سلامت حیوان خانگی شما را با خطر جدی مواجه سازد.

 • حفظ وزن سالم گربه

حفظ وزن سالم برای گربه شما از اهمیت بالایی برخوردار است. چاقی در گربه ها می تواند منجر به مشکلات سلامتی متعددی از جمله دیابت، آرتروز، بیماری های قلبی و تنفسی شود. زیرا چاقی در گربه ها باعث عملکرد نادرست سیستم ایمنی بدن گربه میشود. بنابراین تغذیه مناسب (کاهش کالری دریافتی) و فعالیت های بدنی منظم از مهم ترین کارها برای حفظ وزن بدن گربه است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی علائم و علل بروز لنگیدن پا در گربه‌ها و ارائه راهکارهای درمانی و مراقبتی شما را در مراقبت بهتر از این حیوانات دوست داشتنی یاری دهیم، شایان ذکر است که در صورت مشاهده هر یک از علائم ذکر شده در این مقاله فوراً حیوان خانگی خود را به مراکز درمانی انتقال داده و از شدت یافتن درد و التهاب در آن‌ها بکاهید.

آیا می‌توانیم از لنگیدن پای گربه‌ها جلوگیری کنیم؟

بله، انجام اقداماتی مانند تغذیه سالم، مصرف مکمل‌های تقویتی، واکسیناسیون و عدم تماس با گربه‌های آلوده تا حد زیادی از بروز این عارضه جلوگیری خواهد کرد.

بله، وجود لخته خون ترومبوز در گربه‎‌ها باعث عدم اکسیژن رسانی به بافت‌های بدن شده و در نهایت منجر به فلج شدن پاها می‌گردد.

لنگش پای گربه علل مختلفی دارد و باید دامپزشک آن را معاینه کرده و با انجام MRI علت دقیق آن را تشخیص داده و سپس براساس نتایج حاصل شده اقدامات درمانی را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *