دانستنی های سگ, سلامت سگ

تشخیص نفخ کردن سگ و بهترین روش درمان آن

نفخ کردن سگ

نفخ کردن یک مشکل جدی در سگ‌ها به شمار می‌رود و متاسفانه حیواناتی که در معرض این مشکل قرار دارند ممکن است جانشان را از دست بدهند ولی تشخیص سریع بیماری و اقدامات درمانی به‌موقع تاثیر بسیاری در بهبود سلامتی سگ‌ها خواهد داشت. از این رو لازم است که افرادی که سرپرستی حیوانات را بر عهده دارند شناخت کافی نسبت به علائم، دلایل، روش‌های پیشگیری و درمانی نفخ در سگ‌ها داشته‌باشند و بتوانند با انجام اقداماتی که در این مقاله کاربردی پت شاپ آنلاین تام و جری به آن اشاره می‌شود؛ مانع از به خطر افتادن جان سگ‌ها شوند.

مهم‌ترین علائم نفخ کردن سگ

نفخ سگ

با توجه به خطرناک بودن مشکل نفخ در سگ‌ها و لزوم مراجعه اورژانسی به مراکز درمانی، لازم است که در ابتدا آگاهی کاملی از علائم نفخ کردن سگ‌ها داشته‌باشید و در صورت مشاهده آن به سرعت اقدامات ضروری را در جهت رفع این مشکل انجام دهید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله شایع ترین بیماری‌های سگ و راه‌های درمان آن را مطالعه نمایید. لازم به ذکر است که بروز نفخ در سگ‌ها و توله‌ها به سرعت ظاهر شده و نشانه‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌شود را به همراه خواهد داشت:

 1. ترشح زیاد بزاق دهان
 2. تورم شکم
 3. درد شدید ناحیه شکم
 4. سفت شدن شکم
 5. بی‌قراری و اضطراب
 6. نفس نفس زدن
 7. تلاش برای استفراغ کردن
 8. تغییر رنگ لثه‌ها
 9. افزایش ضربان قلب
 10. دراز کشیدن و کشش بدن

دلایل نفخ کردن سگ

نفخ کردن سگ

بروز نفخ در سگ‌ها (باد معده) در اثر تجمع زیاد گاز و یا غذا در شکم رخ می‌دهد. این مشکل ممکن است برای اکثر نژادهای سگ در سنین مختلف رخ دهد اما سگ‌هایی مانند پودل استاندارد، سنت برنارد، گوردون ستر و وایمارانر‌ که سینه‌های پهن و عمیقی دارند؛ بیشتر از سایر نژادها در معرض تورم معده قرار دارند. نفخ شکم به رگ‌ها و اندام‌های پشتی بدن سگ‌ها فشار مضاعفی وارد می‌کند و عملاً جریان خون را به شدت کاهش می‌دهد که این عامل باعث بروز مشکل در تنفس، راه رفتن و حتی شوک و مرگ ناگهانی را در پی خواهد داشت. مهم‌ترین دلایلی که در بروز نفخ در سگ‌ها و توله‌ها نقش دارند عبارت اند از:

 • بلع زیاد هوا
 • پرخوری کردن غذا
 • مشکل تنفسی
 • تحرک زیاد بعد از غذا خوردن
 • مصرف زیاد سویا، نخود و لوبیا
 • مصرف بالای مواد حاوی فیبر
 • مصرف مواد غذایی فاسد
 • مصرف زیاد شیر و مواد لبنی
 • مصرف غذاهای تند
 • مشکل بیماری التهابی روده
 • سندرم روده تحریک پذیر
 • تومورها
 • انگل‌های روده
 • نارسایی برون ریز لوزالمعده

اقدامات اولیه برای رفع نفخ در سگ‌ها

بعد از شناخت علائم و عوامل بروز نفخ در سگ‌ها لازم است که با اقدامات فوری مانع از به خطر افتادن جان حیوان دوست داشتنی‌تان شوید، همچنین شما می‌توانید برای مراقبت بهتر از این حیوانات دوست داشتنی مقاله همه چیز درباره نگهداری سگ را مطالعه نمایید. اما شاید این سوال را بپرسید که برای رفع نفخ و بهبود وضعیت سگ‌ها چه کاری می‎‌توانم انجام دهم؟ ما در ادامه به این سوال شما پاسخ می‌دهیم:

 • حفظ خونسردی و عدم انجام کارهای خودسرانه
 • تماس فوری با دامپزشک و شرح وضعیت جسمی سگ
 • گرفتن راهنمایی‌های لازم از دامپزشک
 • مراجعه فوری به مراکز درمانی پت

بهترین روش تشخیص و درمان نفخ کردن سگ

درمان نفخ کردن سگ

دامپزشکان بعد از معاینه شکم و بررسی ضربان قلب و نبض، برای تشخیص دقیق وضعیت نفخ شکم سگ از روش‌هایی نظیر سونوگرافی شکم، آزمایش خون، ادرار و مدفوع استفاده کرده و بر اساس نتایج حاصل شده و بررسی وضعیت معده روش‌های درمانی مناسبی را انتخاب می‌کنند که از موثرترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. لوله‌گذاری

در این روش دامپزشکان برای کاهش فشار معده یک لوله را از دهان وارد معده سگ می‌کنند و گاز اضافی موجود در معده به همراه مایعات از طریق لوله تخلیه می‌شود. در صورتی که دامپزشک نتواند لوله را وارد معده کند از روش‌های دیگری که در ادامه به آن اشاره می‌شود استفاده می‌کند.

 1. تروکار زدن

در صورتی که سگ دچار عارضه پیچ خوردگی معده (GDV) شود از روش تروکار زدن استفاده می‌گردد. در این روش درمانی با وارد کردن سر سوزن بزرگ  به معده، گاز اضافی تخلیه می‌گردد.

 1. جراحی

در صورتی که دو روش اشاره شده فوق موثر واقع نشود، دامپزشکان با انجام سونوگرافی و عکس برداری رادیولوژی وضعیت شکم سگ را بررسی می‌کند و تحت بیهوشی عمل جراحی ضمن خارج کردن ترشحات و گاز اضافی موجود در معده، پیچ خوردگی آن را نیز برطرف می‌کنند.

مراحل درمان خانگی نفخ شکم توله سگ

اگر توله سگ شما مبتلا به دو یا چند علائم نفخ بود؛ بایستی فرآیند درمان را شروع کنید. در ادامه به بررسی مراحل درمان نفخ توله سگ در خانه می پردازیم.

۱. حذف عامل احتمالی

اولین قدم برای درمان نفخ شکم، شناسایی و حذف عامل احتمالی است. اگر توله سگ شما به تازگی غذای جدیدی را امتحان کرده است، ممکن است به آن حساسیت داشته باشد. همچنین، اگر توله سگ شما زیاد پارس می‌کند، می‌دود یا بازی می‌کند، ممکن است هوای زیادی را بلعیده باشد.

۲. تنظیم رژیم غذایی

وعده‌های غذایی را به وعده‌های کوچکتر و متعدد تقسیم کنید:به جای دو وعده در روز، وعده‌های غذایی را به ۴ تا ۵ وعده کوچکتر در روز تقسیم کنید تا هضم غذا برای توله سگتان آسان‌تر شود.
از غذای باکیفیت استفاده کنید: از غذای مخصوص توله سگ که حاوی مواد مغذی ضروری برای سلامتی آنها است استفاده کنید.
از دادن غذای انسان به توله سگ خودداری کنید: غذای انسان برای توله سگ‌ها مناسب نیست و می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی و سلامتی شود.
از دادن استخوان و غذاهای چرب به توله سگ خودداری کنید: استخوان می‌تواند باعث خفگی یا انسداد روده شود و غذاهای چرب می‌توانند منجر به مشکلات گوارشی و پانکراتیت شوند.

۳. ماساژ شکم

ماساژ ملایم شکم به هضم غذا و دفع گاز کمک می‌کند. برای ماساژ شکم توله سگتان، دست‌های خود را به آرامی روی شکم او قرار دهید و حرکات دایره‌ای ملایم انجام دهید.

۴. تشویق به فعالیت

فعالیت بدنی به هضم غذا و دفع گاز کمک می‌کند. توله سگ خود را برای پیاده‌روی کوتاه یا بازی ببرید.

۵. استفاده از داروهای گیاهی

برخی از گیاهان مانند نعناع، بابونه و زنجبیل می‌توانند به هضم غذا و تسکین نفخ شکم کمک کنند. می‌توانید با مشورت با دامپزشک، از این گیاهان به صورت دمنوش یا مکمل به توله سگتان بدهید.

۶. استفاده از پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کنند. می‌توانید با مشورت با دامپزشک، از پروبیوتیک‌ها به صورت مکمل به توله سگتان بدهید.

روش جلوگیری از نفخ سگ

جلوگیری از نفخ کردن سگ

همانطور که در این مقاله نیز اشاره شد عوامل متعددی در بروز نفخ سگ‌ها نقش دارند و در برخی موارد ممکن است که سگ‌ها به دلیل مشکل نژادی و ژنتیکی در معرض این مشکل قرار بگیرند و در صورت عدم درمان جانشان را تهدید خواهد کرد.  با این حال می‌توان با به کار گیری روش‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌شود تا حد زیادی از بروز این عارضه جلوگیری کرد.

 • آرام غذا خوردن

سگ‌هایی که به سرعت غذا می‌خورد حجم زیادی از هوا را وارد معده خود می‌کنند و معمولاً با مشکل نفخ رو به رو می‌شوند، به همین جهت بهتر است وعده‌های غذایی سگتان را به قسمت‌های کوچکتر در طول روز تقسیم کرده و مانع از تجمع حجم زیادی از غذا و گاز در معده شوید.

 • عدم مصرف مواد غذایی فاسد

برخی از سگ‌‌ها عادت به گندخواری دارند و ممکن است از سطل زباله تغذیه کنند که شما می‌توانید با نکات ذکر شده در مقاله آمورش نخور به سگ، آن‌ها را از سطل‌های زباله، غذاهای فاسد و مواد سمی دور نگه‌دارید.

 • عدم استفاده از مواد لبنی

به دلیل وجود لاکتوز در مواد لبنی و به خصوص شیر، پنیر، خامه، ماست که ممکن است باعث بروز حساسیت غذایی و افزایش گاز معده در سگ‌ها شود، بهتر است تا حد ممکن از در اختیار قرار دادن لبنیات برای سگ‌تان خودداری کنید.

 • عدم استفاده از غذاهای تند

مصرف غذاهای تند و پر ادویه در سگ‌ها باعث افزایش ضربان قلب، نفس نفس زدن و انبساط معده و نفخ می‌گردد، به همین جهت باید از مصرف مواد غذایی تند برای وعده‌ غذایی حیوان خانگی‌تان به شدت پرهیز کنید.

 • حذف حبوبات

نخود و لوبیا گاز زیادی در معده ایجاد کرده و سگ‌ها را در معرض مشکلات گوارشی و نفخ قرار می‌دهد و لازم است که جهت جلوگیری از بروز این عارضه حبوبات را از رژیم غذایی سگ‌تان حذف کنید.

 • عدم مصرف مواد غذایی انسان

برخی افراد تصور دارند که مواد غذایی مصرفی انسان‌ها برای سگ‌ها نیز قابل هضم است، در صورتی که آن‌ها باور غلطی داشته و تحقیقات نشان داده که مصرف مواد خام یا غیر سازگار با بدن حیوانات می‌تواند عوارض بسیار خطرناکی برای سلامت آن‌ها به دنبال داشته‌باشد، به همین دلیل لازم است که از غذای مخصوص سگ در رژیم غذایی آن‌ها استفاده شود.

 • انجام فعالیت بدنی

تحرک و فعالیت بدنی روزانه مانند پیاده‌روی، ورزش و بازی می‌تواند به هضم بهتر غذا و خروج گاز اضافی معده در سگ‌ها کمک کند.

 • استفاده از مواد غذایی زود هضم

در صورتی که سگ‌تان از مشکلات گوارشی رنج می‌برد؛ بهتر است که از غذای خشک سگ گاسترواینتستینال رویال کنین که قابلیت هضم بالایی دارد در وعده‌هایی غذایی حیوان خانگی‌تان استفاده نمایید.

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله اشاره شد نفخ کردن در سگ‌ها خطرات جبران ناپذیری به همراه دارد و به همین سبب سعی شد تا با ارائه اطلاعات کامل در زمینه علائم، دلایل، نحوه درمان و به کار گیری روش‌های موثر جلوگیری از تورم شکم در حیوان نجیب و دوست داشتنی‌تان، آن‌ها را از این عارضه جدی دور نگه‌دارید.

موثرترین روش‌های درمان نفخ شکم سگ‌ها چیست؟

دامپزشکان برای درمان این مشکل از روش‌های لوله گذاری، تروکار زدن و جراحی در صورت لزوم استفاده می‌کنند.

بله، مواد لبنی به دلیل داشتن لاکتوز باعث بروز حساسیت و افزایش گاز معده در سگ‌ها می‌گردند.

بله، با به کار بردن روش‌های موثر مانند آرام غذا خوردن، حذف حبوبات و مواد لبنی، جلوگیری از مصرف غذای فاسد، عدم استفاده از غذای انسان و مواد تند تاثیر بسیاری در پیشگیری از این مشکل جدی در سگ‌ها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *