دانستنی های گربه, نژادهای گربه

آشنایی با گربه نژاد سیامی (Siamese)

انواع گربه های نژاد سیامی

نژاد گربه سیامی زیبایی ظاهری خیره‌کننده‌ای دارد و یکی از بهترین و قدیمی‌ترین گربه‌های خانگی به شمار می‌رود. از این نژاد به عنوان گربه بالماسکه نیز یاد می‌شود؛ زیرا همانند گربه‌های سلطنتی بالماسکه اطراف چشمان آن‌ها تیره است و انگار روی صورت خود ماسک دارند. همچنین روی قسمت‌های مختلف بدن آن‌ها لکه‌های تیره‌ای مشاهده می‌شود که این ویژگی نیز آن‌ها را خاص و منحصر به کرده است.
این حیوان از نظر ویژگی‌های رفتاری نیز با انواع گربه ها دیگر کاملاً متفاوت بوده و به همین دلیل نگهداری از گربه نژاد سیامی کار هر کسی نیست. در این مطلب از سایت تام و جری تصمیم داریم به صورت مفصل در رابطه با خصوصیات و ویژگی‌های گربه سیامی صحبت کرده و آن را به طور کامل معرفی کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید در رابطه با این حیوان جذاب و بامزه اطلاعات بیشتری به دست‌آورید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید

نقاشی سیاه و سفید گربه سیامیتاریخچه نژاد گربه سیامی

در نوشته‌هایی که از قرن چهاردهم میلادی بر جای مانده به گربه‌ای با مشخصات و ویژگی‌های مشابه گربه سیامی اشاره شده، اما در رابطه با اینکه گربه سیامی از چه زمانی اهلی و خانگی شده است اطلاعات موثقی وجود ندارد. به همین دلیل بسیاری از محققان فعال در این حوزه معتقد هستند که این حیوان برای اولین بار در کشور‌های آسیای جنوبی مشاهده شده و منطقه بومی آن تایلند است. از اینرو می‌توان گفت که خاستگاه نژاد گربه سیامی به کشور تایلند که در گذشته سیام خوانده می‌شده، برمی گردد.
خانواده‌های سلطنتی انگلیس به گربه‌های بالماسکه علاقه زیادی داشتند. زیرا این دسته از گربه‌ها دارای ظاهری بسیار زیبا و دوست داشتنی بودند. همچنین در قدیم خانواده سلطنتی انگلیس معتقد بودند، روح اعضای خانواده آن‌ها پس از فوت، وارد کالبد گربه خانگی آن فرد می‌شود.
از این رو گربه‌های بالماسکه در نزد آن‌ها جایگاه بالایی داشت و هر فردی که فوت می‌شد گربه او را بسیار مقدس میشمردند. به همین دلیل در همه جای دنیا از این نژاد به عنوان یک گربه سلطنتی و خاص یاد می‌شود. سیامی از نظر ظاهری شباهت زیادی به بالماسکه دارد و همین ویژگی سبب شده است که در لیست گربه‌های محبوب و پرطرفدار قرار بگیرد. حتی بسیاری از آن به عنوان یک گربه سلطنتی یاد می‌کنند.
در سال ۱۸۸۰ از طرف پادشاه سیام دو نژاد گربه سیامی به کنسولگری انگلیس ارائه شد. به این ترتیب برای اولین بار این نژاد به کشور انگلستان نیز راه پیدا کرده و به سرعت در نزد مردم انگلیس بسیار محبوب شد. در سال ۱۸۹۱ گربه سیامی در نمایشگاه گربه‌های سلطنتی لندن در کنار دیگر گربه‌های سلطنتی قرار گرفته و به عنوان یک گربه سلطنتی معرفی شد. در حال حاضر نیز در انجمن علاقمندان به گربه، Siamese یکی از بهترین و محبوب‌ترین نژاد‌های گربه خانگی به شمار می‌رود.
دیگر عوامل مؤثر در افزایش محبوبیت گربه سیامی استفاده از کاراکتر آن در فیلم‌ها و انیمیشن‌های مختلف به عنوان گربه بالماسکه، قرار گرفتن آن در معرض دید عموم از طریق نمایش کریستال پلاس در قرن نوزدهم و نقش آفرینی سیامی‌ها در انیمیشن و فیلم‌های مختلفی نظیر ولگرد، بانو و جاسوس بود.

گربه سفید سیامیبررسی شخصیت گربه نژاد سیامی

در رابطه با ویژگی‌های نژاد گربه سیامی باید گفت که این حیوان بسیار پر انرژی، اجتماعی، خونگرم و مهربان است و به راحتی با انسان و دیگر حیوانات ارتباط برقرار می‌کند. همچنین این گربه باهوش بسیار پر سر و صدا بوده و اصلاً تنهایی را دوست ندارد. به همین دلیل اکثر علاقمندان به این نژاد آن را به صورت جفت نگهداری می‌کنند. همچنین Siamese توقع دارد که سرپرستانش برای او وقت زیادی بگذرانند.
به همین دلیل کسانی که وقت زیادی برای گذراندن با حیوان خانگی خود ندارند، هرگز نباید این نژاد را برای نگهداری انتخاب کنند. زیرا در این صورت آن را در معرض افسردگی قرار خواهند داد. در واقع ویژگی‌های رفتاری سیامی بیشتر شبیه سگ‌ها بوده و همانند سگ‌ها برای جلب نظر و توجه صاحبان‌شان به دنبال آن‌ها راه می‌افتند. نژاد گربه سیامی حیوانی پاکیزه و مرتب بوده و همیشه خود را تمیز می‌کند.
تن صدای گربه سیامی بسیار عجیب و در عین حال بامزه است. به عبارت دیگر صدای این حیوان شباهت زیادی به صدای نوزاد دارد و به دلیل شخصیت برون گرایش، هنگامی که سرپرستش با او صحبت می‌کند، دوست دارد از طریق ایجاد سر و صدا صاحبش را همراهی کند. به طور کلی صحبت کردن با گربه‌های سیامی بسیار جذاب و خنده دار است. این گربه‌های با احساس، دوست دارند در رابطه با هر چیزی اظهار نظر کنند و برخلاف دیگر گونه‌های گربه همانند، سگ‌ها عاشق پیاده روی و بازی فنچ هستند.
دیگر نکته قابل ذکر در رابطه با ویژگی‌های شخصیتی این حیوان هوش بالای آن است و همین ویژگی سبب شده است به به راحتی آموزش‌پذیر باشد. اگر شما دارای گربه سیامی هستید و به دنبال اسم مناسب هستید میتوانید مقاله اسم گربه را مطالعه کنید و اسم مورد نظر رو انتخاب کنید.

رفتار گربه نژاد سیامی با بچه‌ها و دیگر حیوانات خانگی

نژاد گربه سیامی با کودکان رابطه بسیار خوبی دارد و حتی می‌تواند یک همبازی و دوست مهربان برای کودکان باشد. البته برای آنکه گربه وارد فاز دفاعی نشود باید کودکان نیز رفتار درستی با آن داشته باشند. به همین دلیل کسانی که دارای فرزند خردسال بوده و تصمیم دارند سرپرستی یک گربه سیامی را نیز بر عهده بگیرند، باید از قبل رفتار صحیح با حیوانات خانگی را به کودک خود آموزش دهند.
گربه سیامی به راحتی با سگ‌ها و گربه‌های خانگی ارتباط برقرار می‌کند و دوست دارد همیشه در مرکز توجه باشد. این حیوان از داشتن یک همبازی سگ به شدت لذت می‌برد و در کنار این همبازی خود روز‌های خوشی را سپری می‌کند. به عبارت دیگر این گربه اجتماعی و خونگرم با سگ‌ها نیز به راحتی ارتباط برقرار کرده و می‌تواند یک دوست صمیمی برای سگ‌ها باشد. اگر به سگ پامرانین علاقه دراید میتوانید در این مقاله با آن بیشتر آشنا شوید.

خصوصیات گربه نژاد سیامی از نظر ظاهری

نژاد گربه سیامی بدنی روشن دارد و روی قسمت‌های مختلف بدن آن نظیر سر گوش، پا و دور چشمانش لک‌های تیره مشاهده می‌شود. سطح پوست این نژاد دوست داشتنی را مو‌های ابریشمی نرم و کوتاه پوشانده و به خاطر وجود لکه‌های تیره دور چشمانش از آن به عنوان گربه بالماسکه نیز یاد می‌شود.
گربه Siamese گردن دراز، بدن عضلانی و کشیده، چشمانی آبی بزرگ و بادامی، دم باریک و بلند و دست و پا‌های کشیده‌ای دارد. البته ناگفته نماند رنگ سیامی در بدو تولد یک دست سفید است. لکه‌های قهوه‌ای ۳ هفته بعد از تولد روی قسمت‌های مختلف بدن او ظاهر می‌شوند و به طور معمول این پروسه تا یک سال زمان می‌برد.
نژاد گربه سیام در اکثر موارد با رنگ مشکی – قهوه‌ای یا قهوه‌ای تیره و شکلاتی تیره روی زمینه یاسی بنفش مشاهده می‌شود. اما برخی منابع حاکی از آن است که Siamese در رنگ‌های دارچینی، کاراملی، حنایی، کرم و نارنجی قرمز نیز وجود دارد. باید متذکر شد که از این نژاد به عنوان گربه‌های بالماسکه گوشه دار نیز یاد می‌شود. زیرا نوک گوشه‌های بدن آن‌ها نظیر پنجه‌ها، دم و گوش‌ها در مقایسه با دیگر قسمت‌های بدنشان تیره‌تر است.
طول عمر گربه سیامی به عوامل مختلفی نظیر کیفیت تغذیه، محل زندگی، نحوه نگهداری و غیره بستگی دارد و اگر در شرایط خوب و مطلوبی نگهداری شود بین ۲۰ الی ۱۵ سال عمر می‌کند. وزن متوسط سیامی نر حدوداً ۴ کیلو و قد آن بین ۲۹ الی ۳۱ سانتی‌متر است و سیامی ماده بین ۲. ۵ تا ۴. ۵ کیلوگرم وزن و ۲۷ الی ۳۱ سانتی‌متر قد دارد.

غذیه نژاد گربه سیامی

همانطور که در مطالب قبلی نیز به این نکته اشاره شد، گربه سیامی یک موجود بسیار فعال و پر جنب و جوش است. به همین دلیل تغذیه او باید سرشار از پروتئین و ویتأمین‌های مورد نیاز بدنش باشد. پس سرپرست گربه سیامی باید تحت نظر دامپزشک یک برنامه غذایی منظم و کامل را برای آن تهیه کند. بسیاری از دامپزشکان و متخصصان معتقد هستند که غذای خشک گربه برای این نژاد مناسب‌تر بوده و به سلامت دهان و لثه آن کمک می‌کند.
منتهی کیفیت غذا اهمیت زیادی دارد و سرپرست سیامی باید بتواند برای حیوان خانگی خود یک غذای خشک با کیفیت و مناسب او تهیه کند. اگر گربه سیامی غذای خشک خوبی مصرف کند، مدفوع کمی داشته و به راحتی وزنش قابل کنترل خواهد بود و همچنین مو‌های آن براق و زیباتر می‌شود.همچنین میتوانید از انواع غذای مرطوب گربه و همچنین تشویقی و مکمل گربه نیز استفاده کنید.
در حال حاضر پت شاپ‌های مختلفی وجود دارند که به صورت حضوری و آنلاین انواع و اقسام غذای حیوانات خانگی را عرضه می‌کنند. منتهی همه آن‌ها قابل اعتماد نیستند. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین نکات برای تهیه غذای خشک مرغوب، انتخاب پت شاپ معتبر و قابل اعتماد جهت خرید است.
برخی تمایل دارند به گربه خود غذای خانگی بدهند. این افراد جهت حفظ سلامت گربه باید تمامی گروه‌های غذایی را در وعده‌های غذایی او قرار دهند. نباید اجازه دهند که سیامی گوشت را به صورت خام مصرف کند. زیرا در این صورت ممکن است به انگل مبتلا شود.

تغذیه گربه سیامی

بیماری‌های رایج در گربه نژاد سیامی

نژاد گربه سیامی همانند هر موجود زنده دیگری در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلفی قرار دارد که برخی از رایج‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است.

کاجی و انحراف چشم

کاجی و انحراف چشم یکی از بیماری‌های ژنتیکی شایع نژاد سیامی است و عامل اصلی بروز این بیماری همان ژنی است که منجر به ظاهر شدن لکه‌های تیره روی بدن آن می‌شود. متأسفانه این بیماری با تاری دید گربه به همراه است و از این رو گربه‌هایی که به این مشکل مبتلا می‌شوند، مخصوصاً در تاریکی به مراقبت زیادی نیاز دارند.

بیماری تنفسی

نژاد گربه سیامی سر مثلثی شکل دارد و همین ویژگی سبب شده است که نسبت به دیگر گونه‌ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های تنفسی نظیر آسم و برونشیت قرار داشته باشد.

بیماری آمیلوئیدوز

این بیماری از قرار گرفتن یک نوع پروتئین به نام آمیدوئیز در اندام‌های مختلف گربه نظیر کبد شکل می‌گیرد.

بیماری دهلیز گوش

یکی دیگر از بیماری‌های شایع در گربه سیامی، بیماری دهلیز گوش است. این مشکل اعصاب گوش داخلی حیوان را هدف قرار داده و منجر به ایجاد سرگیجه در آن می‌شود. به همین دلیل گربه Siamese مبتلا این بیماری نمی‌تواند تعادل داشته باشد و در هنگام راه رفتن سر خود را کج می‌کند.

بیماری وسواس نظافت

بیماری وسواس نظافت بیشتر در مواردی مشاهده می‌شود که حیوان در موقعیت‌های پر استرس تنها ر‌ها شود. گربه‌هایی که به این مشکل مبتلا می‌شوند در تمیزکاری بدن خود زیاده روی کرده و این وسواس تا جایی ادامه پیدا می‌کند که بدن او کاملاً تاس می‌شود.

درمان بیماری گربه سیامینحوه نگهداری از نژاد گربه سیامی

نگهداری از گربه نژاد سیامی اصول خاص خود را دارد و کسانی که سرپرستی این گربه را قبول می‌کنند باید با نحوه نگهداری آن به طور کامل آشنا باشند. مهمترین نکاتی که سرپرستان سیامی جهت مراقبت درست و اصولی از آن باید مد نظر قرار دهند، شامل موارد زیر است.

  • برای جلوگیری از ایجاد گلوله‌های مویی در سیستم گوارشی گربه باید حداقل هفته‌ای یک بار مو‌های آن‌شانه شود
  • نباید این حیوان در نواحی سرد نگهداری شود، زیرا نگه داشتن سیامی در نواحی سرد موجب می‌شود که در قسمت‌های مختلف بدن آن نظیر سر، پا دم و دست رنگدانه‌های ملاتونین تیره ایجاد شود
  • پنجه‌های این گربه در بازه‌های زمانی ۱۰ الی ۱۴ روزه نیاز به تمیز کردن دارد و باید حداقل هر دو هفته یک بار تمیز شود.
  • نژاد گربه سیامی پنجه‌های تیزی دارد و اگر برای بازی و سرگرمی اسکرچر در اختیار نداشته باشد به وسایل چوبی و چرم منزل آسیب می‌زند و کسانی که در منزل خود از این نژاد مراقبت می‌کنند حتماً باید برای آن اسکرچر تهیه کنند
  • سیامی به شدت مستعد بیماری‌های لثه و دندان است. به همین دلیل برای جلوگیری از مبتلا شدن آن به بیماری‌های رایج لثه و دندان باید برای او خمیر دندان مناسب و مخصوص تهیه کرده و مسواک زدن از سنین پایین را به او آموزش داد. همچنین برای چک آپ، او را در بازه‌های زمانی مشخص نزد دامپزشک برد.
  • تهیه اسباب بازی نظیر درخت گربه‌ای برای این حیوان اهمیت زیادی دارد و حتماً باید برای او وسایل لازم را جهت بازی و سرگرمی تهیه کرد.
  • گربه Siamese نیاز به مراقبت و توجه زیادی دارد و نباید ساعات طولانی آن را تنها ر‌ها کرد. زیرا اگر ساعات زیادی به حال خود تنها ر‌ها شود به شدت آسیب دیده و دچار افسردگی می‌شود.
  • برای حفظ سلامت و افزایش عمر این حیوان باید دائماً او را در خانه نگهداری کرد.

بچه گربه سیامی

قیمت خرید نژاد گربه سیامی چقدر است؟

قیمت این نژاد بر حسب سن، جنسیت و ویژگی‌های ظاهری آن متفاوت است. علاقمندان به این نژاد علاوه بر مراجعه به فروشگاه حیوانات خانگی موجود در محل زندگی خود، می‌توانند به صورت اینترنتی نیز جهت خرید آن اقدام کنند. منتهی مهم‌ترین نکته در هر دو حالت خرید، انتخاب مرجع فروش معتبر و قابل اعتماد است. زیرا در مراکز فروش معتبر گربه سیامی هم با قیمت مناسبی به فروش می‌رسد و هم آنکه فروشنده جهت حفظ اعتبار کسب و کار خود با مشتری خود کاملاً صادق خواهد بود.
یکی دیگر از نکات مهم خرید گربه سیامی بررسی اصیل بودن آن است. کسانی که می‌خواهند از اصالت گربه‌ای که برای خرید انتخاب می‌کنند، مطمئن شوند باید ویژگی‌های ظاهری آن را مورد بررسی قرار داده و مطمئن شوند که خصوصیات ظاهری آن دقیقاً مشابه گربه‌های سیامی است. همچنین در رابطه با پدر و مادر گربه‌ای که برای خرید انتخاب کرده‌اند نیز باید تحقیق کنند.
مهمترین راهکاری که در این رابطه می‌تواند بسیار مؤثر و کارساز باشد دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان با تجربه فعال در این حوزه است. زیرا این دسته از افراد به طور کامل ویژگی‌های نژاد گربه سیامی و دیگر نژاد‌ها را می‌شناسند و مسلماً در این حوزه نکات مهم را عنوان می‌کنند.

خلاصه آنچه عنوان شد

با توجه به توضیحات عنوان شده می‌توان نتیجه گرفت که گربه نژاد سیامی یکی از گربه‌های اصیل و قدیمی است که به دلیل ظاهر زیبا و منحصر به فردش هنوز هم در لیست گربه‌های پرطرفدار قرار دارد. این نژاد از نظر ظاهری مشابه گربه‌های سلطنتی بالماسکه است و حتی بسیاری او را با عنوان بالماسکه می‌خوانند. کسانی که علاقمند به نگهداری از سیامی هستند، باید وقت آزاد زیادی داشته باشند و بتوانند هر روز ساعات زیادی را با گربه خانگی خود سپری کنند‌. زیرا نژاد گربه سیامی اصلاً تحمل تنهایی را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *