دانستنی های سگ, سلامت سگ

حساسیت به لاکتوز در سگ‌ها و راه‌های درمان آن

حساسیت به لاکتوز در سگ

عدم تحمل لاکتوز در سگ‌ها بسیار ناخوشایند بوده و مشکلات گوارشی متعددی را به دنبال خواهد داشت. این عارضه بر اثر مصرف مواد لبنی در اغلب حیوانات بروز کرده و سیستم گوارش آن‌ها توانایی هضم قندی به نام لاکتوز را ندارد. اما چگونه بفهمیم که سگ‌مان به لاکتوز حساسیت دارد؟ و در صورت وجود این مشکل چگونه از آن‌ها مراقبت کرده و از چه رژیم غذایی برای سگ‌ خانگی استفاده کنیم؟ پیشنهاد می‌کنیم برای یافتن پاسخ این سوالات تا پایان مقاله پت شاپ تام و جری با ما همراه باشید.

مهم‌ترین علائم حساسیت به لاکتوز در سگ‌ها

حساسیت به لاکتوز در سگها

با توجه به واکنش بدن اکثر سگ‌ها نسبت به مصرف لبنیات، لازم است که شما آگاهی کاملی در مورد علائم آن داشته و در صورت بروز عارضه جدی به دامپزشک مراجعه نمایید. همچنین می‌توانید برای مراقبت بهتر از این حیوانات دوست داشتنی مقاله همه چیز درباره نگهداری سگ را مطالعه نمایید. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما به علائم بالینی عدم تحمل لاکتوز در سگ‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. اسهال
 2. استفراغ
 3. نفخ
 4. درد شکم
 5. بی حالی و ضعف
 6. شل شدن مدفوع
 7. بی‌اشتهایی
 8. کم آبی بدن
 9. کاهش وزن

دلایل عدم تحمل لاکتوز در سگ‌ها

حساسیت به پنیر در سگ

علت اصلی حساسیت به لاکتوز کاهش تولید آنزیم لاکتاز در بدن سگ‌ها بوده و معمولاً با افزایش سن میزان این آنزیم کاهش پیدا می‌کند. آنزیم لاکتاز باعث هضم بهتر لاکتوز موجود در مواد لبنی مانند شیر، پنیر و ماست شده و قند مواد لبنی را به گلوکز تبدیل می‌کند که کمبود آن در بدن مشکلات متعددی را در دستگاه گوارش و روده سگ‌ها ایجاد خواهد کرد و ممکن است باعث درد و نفخ معده شود. معمولاً بروز این عارضه در توله سگ‌هایی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند؛ کمتر مشاهده شده و سگ‌های بالغ و مسن به دلیل کاهش تولید آنزیم لاکتاز بیشتر در معرض این مشکل گوارشی قرار دارند. در ادامه به بررسی مواد غذایی که باعث بروز حساسیت به لاکتوز در سگ‌ها می‌شوند؛ اشاره می‌کنیم:

 • شیر گاو

شیر گاو بیشترین مقدار لاکتوز را در بین مواد لبنی دارد و مصرف آن برای سگ‌ها و سایر حیواناتی که نسبت به آن حساسیت دارند؛ توصیه نمی‌شود.

 • پنیر

پنیر و آب پنیر حاوی مقادیر بالایی از لاکتوز بوده و مصرف آن در سگ‌ها ممکن است با مشکلات گوارشی همراه باشد.

 • غذاهای فرآوری‌شده

جالب است بدانید که برای فرآوری غذاهایی نظیر سوسیس، کالباس، چیپس از لاکتوز استفاده می‌شود.

 • غذای انسان

غذاهایی نظیر کیک، بیسکویت، کلوچه،  نان، غلات صبحانه، انواع سس‌ها و... حاوی لاکتوز بوده و مصرف آن برای سگ‌ها توصیه نمی‌شود.

در مقاله تشخیص نفخ کردن سگ و بهترین روش درمان آن را مطالعه کنید.

روش‌های تشخیص عدم تحمل لاکتوز در سگ‌ها 

برای تشخیص بهتر است مقدار کمی شیر به سگتان بدهید و در طول روز علائم و حرکات آن‌ها را زیر نظر بگیرید اگر علائمی مثل اسهال، استفراغ، درد شکم را در آن‌ها مشاهده کردید؛ به هیچ وجه نباید مواد حاوی لاکتوز را در اختیارشان قرار دهید و در صورتی که هیچ گونه علائم خاصی مشاهده نشود؛ حیوان خانگی شما به لاکتوز موجود در مواد لبنی حساسیت ندارد (در حالت کلی بهتر است از گنجاندن مواد لبنی در رژیم غذایی سگ‌تان خودداری کنید و از غذاهای مخصوص سگ استفاده نمایید.)

روش‌های درمان حساسیت به لاکتوز در سگ‌ها 

حساسیت به لاکتوز در سگها

در صورت مشاهده علائم ذکر شده در سگ‌تان بهتر است جهت انجام معاینه و اقدامات درمانی فوراً به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید و با ارائه اطلاعات دقیق در خصوص مواد غذایی مصرف شده توسط حیوان خانگی‌تان آن‌ها را در درمان بهتر یاری کنید. اغلب دامپزشکان برای درمان عدم تحمل لاکتوز در سگ‌ها به روش‌هایی که در ادامه به آن اشاره می‌شود؛ توصیه می‌کنند:

 1. حذف مواد غذایی حاوی لاکتوز

اولین گام در درمان این مشکل، حذف رژیم غذایی حاوی لاکتوز بوده و بهتر است که قبل از خرید به ترکیبات موجود در مواد غذایی توجه ویژه‌ای داشته‌باشید.

 1. مصرف شیر خشک توله سگ

اگر سگ‌تان تازه متولد شده و به شیر مادر دسترسی ندارد؛ بهتر است که از شیر خشک مخصوص توله سگ که بدون لاکتوز هستند؛ برای رشد بهتر و حفظ سلامت آن‌ها استفاده نمایید.

 1. مصرف مواد حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها باعث افزایش باکتری‌های مفید روده شده و نقش مهمی در هضم و دفع بهتر دستگاه گوارش دارند؛ در صورتی که سگ‌تان دچار حساسیت غذایی باشد؛ بهتر است که از مکمل‌های پروبیوتیک در کنار وعده‌های غذایی‌شان استفاده نمایید.

 1. مصرف مکمل‌های تقویتی

استفاده از مکمل‌های آنزیمی و مکمل‌های تقویتی تاثیر بسیاری در هضم بهتر لاکتوز در بدن داشته و تا حد زیادی از بروز این عارضه در سگ‌ها جلوگیری خواهد کرد.

روش‌های جایگزین برای پیشگیری از حساسیت به لاکتوز در توله‌سگ‌ها

حساسیت به شیر در توله سگ

اگر شما سرپرستی توله سگی را بر عهده دارید که مادرش را از دست داده و به لاکتوز نیز حساسیت دارد و در حال حاضر شما مسئول نگهداری از این حیوان دوست داشتنی هستید؛ شاید در نگاه اول تغذیه حیوان خانگی‌ تازه متولد شده برایتان چالش برانگیز باشد اما شما می‌توانید از انواع شیرهای بدون لاکتوز و یا شیرهایی که درصد بسیار کمی از لاکتوز را دارند؛ برای تغذیه آن‌ها استفاده کنید که از مغذی‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیر بز:

شیر بز بسیار مغذی بوده و لاکتوز بسیار کمی دارد و شما می‌توانید با مشورت دامپزشک و براساس وزن، نژاد و میزان نیاز غذایی توله سگ‌تان از آن استفاده کنید.

 • شیر بادام:

شیر بادام بدون لاکتوز و حاوی مواد مغذی جهت رشد و نمو توله سگ‌هاست و به عنوان یک جایگزین مناسب برای پیشگیری از بروز حساسیت غذایی در توله سگ‌ها می‌باشد.

 • شیر سویا:

شیر سویا بدون لاکتوز و حاوی پروتئین بسیار غنی برای رشد بهتر توله سگ‌هاست.

جمع‌بندی

مصرف مواد لبنی در کنار فواید بسیار آن برای رشد و استحکام استخوانها، می‌تواند مشکلات گوارشی بسیاری را برای برخی از سگ‌ها به دنبال داشته‌باشد، از این رو ما در این مقاله سعی کردیم تا با بررسی علل و علائم حساسیت به مواد قندی لاکتوز که در اغلب مواد لبنی و مواد غذایی فرآورده شده وجود دارد؛ شما را در نگهداری بهتر از وفادارترین سگ‌ها یاری کنیم.

مواد غذایی محرک حساسیت به لاکتوز در سگ‌ها کدامند؟

شیر، پنیر، مواد غذایی فرآوری شده و غذاهای مصرفی انسان‌ها حاوی لاکتوز بوده و برای تغذیه سگ‌ها مناسب نیست.

حذف مواد حاوی لاکتوز از رژیم غذایی، مصرف شیر خشک بدون لاکتوز، مصرف مواد حاوی پروبیوتیک، مکمل‌های آنزیمی و تقویتی

بله، شیر سویا و شیر بادام بدون لاکتوز بوده و سرشار از مواد مغذی جهت رشد بهتر توله‌ها می‌باشند.

author-avatar

درباره کارشناس تولید محتوا تام و جری: نگین ملکی

نگین ملکی هستم ،در رشته IT مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کردم و در حال حاضر به عنوان کارشناس سئو و تولید محتوا با پت شاپ تام و جری همکاری دارم و سعی می‌کنم با ارائه اطلاعات کاربردی و به روز شما را با دنیای حیوانات بیشتر آشنا کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *