دانستنی های سگ, نگهداری از سگ ها

واکسیناسیون توله سگ – معرفی انواع واکسن های لازم توله سگ

واکسیناسیون توله سگ

اگر به تازگی صاحب یک توله سگ شده اید یا قرار است سرپرستی یک سگ خانگی را به عهده بگیرید، بسیار اهمیت دارد که اطلاعاتی در مورد واکسیناسیون این حیوان دوست داشتنی داشته باشید. اهمیت این قضیه کاملا دو طرفه است، زیرا واکسیناسیون هم برای سلامتی توله سگ، هم شما و افرادی که با سگ در ارتباط هستند، یک مسئله جدی و ضروری است. در این مقاله علاوه بر معرفی واکسن ها و زمان بندی تزریق آنها، نکاتی در مورد مراقبت، موارد منع مصرف و… را با یکدیگر مرور می کنیم. همچنین می توانید برای رفع نیاز غذا و لوازم حیوان خانگی خود به فروشگاه آنلاین تام و جری مراجعه کنید و محصولات اورجینال با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت تهیه کنید.

واکسن، نجات جان میلیون‌ها انسان و حیوان

واکسن یک فرآورده زیستی است که با تحریک سیستم ایمنی بدن، ایمنی فعال در برابر یک بیماری میکروبی مشخص ایجاد می‌کند. واکسن‌ها معمولا از ریزاندامگان(ویروس ها و باکتری ها) کشته یا ضعیف شده یا پروتئین‌های آنتی‌ژنیک به‌دست‌آمده از آن‌ها، تشکیل می‌شوند. واکسن‌ها باعث می‌شوند که بدن پادتن یا آنتی‌بادی تولید کند که می‌تواند عامل بیماری‌زا را شناسایی و نابود کند. واکسن ها از بیماری های عفونی جلوگیری میکنند و میتوانند جان میلیون ها انسان و حیوان را نجات دهند.
پس هدف از واکسیناسیون توله سگ ها، ایجاد مقاومت در بدن در برابر بیماری های عفونی و مسری و همچنین تقویت سیستم ایمنی آن ها می باشد.

واکسیناسیون توله سگ

واکسیناسیون توله سگ

واکسیناسیون توله سگ، معرفی واکسن‌های ضروری برای توله سگ

توله سگ ها پس از تولد اگر در کنار مادر خود بمانند و شیر او تغذیه کنند، بدن آن ها به دلیل آنتی بادی هایی که از شیر مادر منتقل می شود، تا سن هشت هفتگی میتواند در برابر بیماری های عفونی مقاوم‌ کند، اما از آنجایی که در پایان دو ماه از شیر مادر گرفته می شوند، بهتر است در شرایط بهداشتی و به دور از سگ های آلوده و نا مطمئن نگهداری شوند تا مراحل واکسیناسیون آن ها کامل شود.
بسته به نژاد، شرایط سلامتی و نوع واکسن، برنامه واکسیناسیون هر توله سگی ممکن است متفاوت باشد اما
به طور کلی واکسیناسیون از سن ۶ الی ۸ هفتگی آغاز میشود و ۲ الی ۴ هفته یکبار، تا سن ۱۶ هفتگی توله ادامه دارد. از آنجایی که واکسیناسیون سگ ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی و کشنده اهمیت بسیاری دارد، بهتر است سریعتر از یک دامپزشک برای برنامه واکسیناسیون توله سگ، مشورت بگیرید.

واکسن های توله سگ و برنامه زمانی تزریق

قبل از هرچیز باید در نظر داشته باشید که برنامه زیر، یک روند کلی واکسیناسیون برای همه توله سگ ها است، پس قبل از هر اقدامی برای واکسن ابتدا با یک دامپزشک مشورت کنید و برنامه زمانی دقیق مربوط به توله سگ خود را دریافت کنید.

سن ۶-۸ هفتگی، واکسن DHP

از مهم ترین و ضروری ترین واکسن ها است که جهت ایمنی فعال بدن سگ در برابر بیماری های دیستمپر، هپاتیت عفونی، پاروا ویروس و سرفه سگ ناشی از آدنو ویروس ۲، تزریق می شود. این واکسن از سن ۶ هفته آغاز و تا هفته ۱۶ به صورت دوره ای هر ۳ الی ۴ هفته، دوز یادآور آن، تزریق می شود.
عناصر موجود در این واکسن می تواند به مدت سه سال بدن سگ را از ابتلا به بیماری های ویروسی، ایمن کند.
این واکسن به طور متوسط هفت تا ده روز بعد از تزریق، ایجاد ایمنی می کند پس دقت داشته باشید بلافاصله پس از تزریق حیوان در معرض محیط آلوده و یا ارتباط با سگ های دیگر قرار بگیرد.

سن ۸-۹ هفتگی، واکسن DHPPi

این واکسن ابتدا در یک حلال به خوبی حل شده و به صورت زیر جلدی تزریق می شود. واکسن DHPPi برای ایمنی در برابر بیماری های دیستمپر ویروس، پاروو ویروس، آدنو ویروس تایپ ۲ و بیماری های تنفسی ناشی از ویروس کانین پارا آنفولانزا تزریق می شود.

سن ۱۰-۱۲ هفتگی، تزریق دوز یادآور واکسن DHPPi

تزریق دوز دوم این واکسن در هفته ۱۲ ضروری است. زمان تزریق حتما از سالم بودن توله سگ اطمینان حاصل کنید زیرا برای حیوان مریض منع مصرف دارد.

سن ۱۴-۱۶ هفتگی،تزریق واکسن Rabies

واکسن rabies حاوی آنتی ژن ویروس هاری کشت یافته بر روی کشت سلولی است. از این واکسن جهت ایمن سازی سگ ها در برابر بیماری هاری استفاده می شود.
دوز یادآور این واکسن ۴ هفته بعد از اولین دوز، تزریق می شود. همچنین باید به صورت سالیانه نیز تکرار گردد.
این واکسن دارای چند مورد منع مصرف میباشد از جمله:
تزریق نباید بر روی حیوان بیمار یا در دوران نقاهت بیماری، مصرف شود.
این واکسن تحت شرایط استرس زا به عنوان مثال در هنگام حمل و نقل حیوان، نباید تزریق شود.
اگر حیوان هر یک از شرایط زیر را داشت واکسینه ممنوع است:
حیوان تب دار، حیوان درگیر عفونت های پوستی و انگلی و حیوانی که دچار فقر غذایی است همچنین حیوانی که تحت درمان با دارو های کورتیکواستروئیدها قرار دارد.

  • سگ های بالغ بایستی به صورت سالیانه واکسن های DHPPi و Rabies را دریافت کنند.

نکات مراقبتی قبل از واکسیناسیون توله سگ

از جمله مهمترین نکته در خصوص مراقبت های قبل از واکسیناسیون توله سگ، شرایط سلامتی حیوان است. حتما دقت داشته باشید حیوانی که مریض باشد، با تزریق واکسن نه تنها ایمن نمی شود بلکه به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن، ممکن است دچار مشکلات جدی تری پس از تزریق واکسن شود. پس قبل از اقدام به واکسینه کردن شرایط سلامتی حیوان باید توسط دامپزشک به طور کامل بررسی شود. همچنین حیوان قبل از واکسیناسیون نباید در شرایط استرس زا مثل حمل و نقل، مسافرت، فحلی و آبستنی و … قرار داشته باشد.
دقت کنید که چکاپ حیوان باید حتما در مرکز دامپزشکی معتبر انجام شود و واکسیناسیون هم توسط شخص دامپزشک با رعایت اصول واکسیناسیون صورت گیرد.

واکسیناسیون توله سگ

واکسیناسیون توله سگ

نکات مراقبتی بعد از واکسیناسیون توله سگ

تا زمانی که برنامه واکسیناسیون توله سگ کامل نشده، بهتر است قوانین سختگیرانه ای برای مسائل بهداشتی سگ‌ در نظر بگیرید. ارتباط با محیط بیرون،افراد غریبه ، سگ های نا آشنا و نا مطمئن از لحاظ واکسینه بودن در برابر بیماری ها از جمله مهم ترین مواردی است که باید نسبت به آن ها حساسیت نشان دهید. زیرا در در این مدت نیز با وجود واکسیناسیون اولیه، همچنان احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل دیستمپر برای توله سگ وجود دارد.
پس از تزریق واکسن، در نظر بگیرید که ممکن است تا مدتی حیوان در محل تزریق درد را احساس کند پس به هنگام نوازش و یا بغل گرفتن توله سگ، حتما حواستان به محل برخورد با محل تزریق باشد. به هیچ عنوان برای تسکین درد حیوان از استامینوفن استفاده نکنید. استفاده از این دارو پس از واکسیناسیون میتواند باعث تولید سم‌ در بدن حیوان شده و در مواردی مرگ توله سگ را به همراه داشته باشد.
استرس، اضطراب و شرایط ناپایدار می تواند باعث سرکوب شدن سیستم ایمنی بدن توله سگ ها شود و باعث کاهش تاثیر واکسن و جلوگیری از ساخت آنتی بادی در بدن توله سگ شود پس تا حد امکان از ایجاد یا قرار گرفتن حیوان در چنین شرایطی جلوگیری کنید.

عوارض جانبی واکسن

تزریق واکسن در حیوان ها هم مانند انسان ها می تواند با عوارضی جانبی همراه باشد. اسهال استفراغ، علائم خفیف بیماری، تب، بی حالی و بی اشتهایی از جمله مواردی است که پس از واکسیناسیون ممکن است بروز کند. تمام این موارد کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی یا مصرف دارو ندارد.
معمولا از شایع ترین عوارضی که پس از تزریق واکسن ایجاد می شود، قرمزی و تورم در محل تزریق واکسن است، که این مسئله کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد. برای رفع این تورم میتوانید از کمپرس آب گرم استفاده کنید. اگر محل تورم به مرور زمان بزرگتر شد حتما قبل از هر اقدام خودسرانه ای به دامپزشک مراجعه کنید.

گرفتن شناسنامه پس از واکسیناسیون از واجبات است!

اگر واکسیناسیون حیوان در یک کلینیک معتبر صورت گیرد حتما برای حیوان‌ شناسنامه صادر می شود. شناسنامه دارای اطلاعات مهمی از جمله موارد زیر است:
-اسم، جنسیت، تاریخ تولد و نژاد حیوان
-تاریخ های مهم و یادآور مثل زمان واکسیناسیون ، خوردن قرص های مخصوص مثل ضد انگل ها و…
-مشخصات واکسن استفاده شده مثل اسم واکسن، برند، تاریخ‌ تولید و انقضا، میزان دوز مصرفی و…
- شماره میکروچیپ حیوان
شناسنامه برای مواردی مثل واگذاری حیوان، خروج حیوان از کشور و یا استفاده در پرواز های داخلی کاربرد دارد.

نکات مهم در خصوص واکسیناسیون

اگر توله سگ دچار بیماری های عفونی مثل دیستمپر یا پاوور باشد، واکسیناسیون در زمان بیماری نه تنها کمکی به شرایط حیوان‌ نکرده بلکه باعث وخیم تر شدن حال حیوان میشود. برای واکسیناسیون بهتر است تا پایان دوره نقاهت و بهبودی کامل صبر کنید سپس با مشورت دامپزشک اقدام به واکسیناسیون کنید.

اگر حیوان را بدون شناسنامه به سرپرستی گرفتید و از سن و واکسینه بودن سگ اطمینان ندارید، با مشورت دامپزشک، اگر سن‌ سگ کم بود واکسیناسیون را سه نوبت در یک‌ ماه انجام دهید و در صورتی که سگ بالغ بود، واکسن DHPPi و radies ‌را سالانه یک بار تزریق‌ کنید.

  • در صورت فراموشی واکسن، هر زمان که متوجه شدید بلافاصله به دامپزشک مراجعه کرده و واکسیناسیون را انجام دهید.
واکسیناسیون توله سگ

واکسیناسیون توله سگ

جدول جمع بندی واکسن‌های توله سگ

سن سگنام واکسندوز یادآور
۶-۸ هفتهDHP یا DHPPi۳ الی ۴ هفته
۱۰-۱۲ هفتهDHPPi۳ الی ۴ هفته
۱۴-۱۶ هفتهDHPPi و Rabiesتکرار به صورت سالانه
سگ های بالغDHPPi و Rabiesتکرار به صورت سالانه

جان کلام

در این مقاله تلاش کردیم با در نظر گرفتن سن سگ از زمان به دنیا آمدن تا سن بلوغ، واکسیناسیون را در مراحل مختلف توضیح دهیم. برای سلامت حیوان و افرادی که با او در ارتباط هستند، حتما عمل واکسیناسیون و مراقبت های قبل و بعد آن را جدی بگیرید. پت شاپ تام و جری، مرکز فروش آنلاین غذا و لوازم با کیفیت برای حیوانات خانگی، با بیش از پنج سال سابقه فروش اینترنتی، مفتخر است که نیاز های شما و حیوان خانگی دلبندتان را با محصولات کاملا اورجینال و با کیفیت برطرف سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *