برای گربه چی بخریم؟, دانستنی های گربه

راهنمای خرید غذای مرطوب گربه (کنسرو و پوچ)

غذای مرطوب گربه

غذای مرطوب گربه یکی از انواع غذاهای تجاری گربه است که این روزها در انواع و اقسام طعم ها زیرنظر برندهای متنوعی بهره برداری و تولید می شود. در مقاله راهنمای خرید غذای مرطوب گربه (کنسرو و پوچ) به بررسی تاریخچه تولید این غذا می پردازیم و نکات مهمی که پیش از خرید غذای تر گربه باید به آن توجه کنید را نام می بریم و ویژگی های غذای مرطوب گربه و فواید آن را متذکر می شویم. همچنین در پایان چند نمونه از برندهای با کیفیت تولیدکننده غذای مرطوب گربه (سوپ، کنسرو و پوچ) را برای خرید غذای گربه شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

با ما همراه باشید…

تاریخچه تولید غذاهای مرطوب گربه

تولید غذاهای صنعتی سگ و گربه به دوران سلطنت ملکه ویکتوریا در انگلیس و انقلاب صنعتی برمیگردد. در ابتدا بیسکویت هایی نظیر غذای خشک برای سگ ها و متعاقباً برای گربه ها تولید شد و پس از گذشت چند و وقت در سال ۱۹۵۰ غذای کنسروی گربه معرفی شد.

طی دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بسیاری از شرکت ها در سراسر جهان فناوری های کنسرو کردن و اکستروژن مواد را به کار گرفتند و این اتفاق پیشرفت بسیاری در تولید در حوزه تولید غذاهای صنعتی گربه و سگ ایجاد کرد. طبق تحقیقات تام وجری امروزه این صنعت شامل طیف متنوعی از خوراکی ها، مکمل های غذایی، رژیم های غذایی خام و منجمد، غذاهای مرطوب، غذاهای خشک و… می باشد.

تاریخچه تولید غذای گربه در ایران

اولین شرکت تولید کننده غذای گربه در ایران شرکت بهین تاش زیر نظر دکتر دامپزشک نوید نصیریان بوده که در سال ۱۳۷۹ تاسیس شد و توانست مجوز تولید غذای تجاری سگ و گربه را دریافت کند. محصولات این شرکت با نام تجاری نوتری پت_ Nutri Pet شناخته شده و به فروش می رسد. ابتدا کنسرو غذای سگ تولید و در ماه اول ۱۲۰۰ قوطی فروش رفت و پس از آن خط تولید این کارخانه شروع به ساخت محصولات بیشتری برای سگ ها و گربه ها کرد. بعد از ان شرکت های رویال فید، فیدار در سال ۱۳۹۵ و مفید در سال ۱۳۹۷ و… فعالیت خود را در این حوزه آغاز کردند.

امروزه رقابت گسترده میان غذاهای صنعتی ایرانی و خارجی وجود دارد؛ برخی از این برندهای ایرانی با ارائه کیفیت بالا و قیمت بسیار پایین تر از نمونه های خارجی انتخاب برخی صاحبان گربه هستند. شروع این تولیدات میتواند ما را به پیشرفت های بیشتر در این حوزه در آینده امیدوار کند.  

غذای مرطوب گربه

غذای مرطوب گربه چیست؟

نوعی غذای تجاری گربه که حداقل ۵۰ درصد و حداکثر ۸۰ درصد رطوبت دارد غذای مرطوب گربه نامیده می شود. غذاهای مرطوب گربه را می توان در بسته بندی قوطی، کیسه های کوچک یا ظروف وکیوم شده یافت کرد.

غذاهای مرطوب گربه ۲ دسته هستند:

غذاهای کاملا مرطوب (تر)، کاملا آبکی، دارای عصاره گوشت، دارای ۷۰ تا۸۰ درصد رطوبت.

غذاهای نیمه مرطوب، نسبتاً آبکی، دارای قطعه های جامد گوشت، در این غذا حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد رطوبت وجود دارد.

مواد تشکیل دهنده غذای تر گربه

به عنوان یک صاحب دلسوز و دانا این بسیار مهم است که از مناسب بودن محتویات محصولی که می خرید مطمئن شوید؛ از این رو در این قسمت از راهنمای خرید غذای مرطوب گربه (کنسرو و پوچ) نگاهی گذرا به محتویات غذاهای تر گربه انداخته و مواد مغذی این غذاها را مورد بررسی قرار می دهیم.

محصولات گوشتی

پروتئین ها کمک می کنند تا عضلات، استخوان ها، خون، اندام ها، سیستم ایمنی بدن، موها و ناخن ها ساخته و حفظ شوند.

 • مرغ: AAFCO (انجمن غذای دام آمریکا) “مرغ” را ترکیبی تمیز از گوشت و پوست یا بدون استخوان یا همراه استخوان تعریف می کند. به خاطر داشته باشید که مقدار استخوان ویا پوست می تواند در کیفیت پروتئین غذا نقش داشته باشد.
 • کنجاله جانبی طیور: قسمت هایی از لاشه مرغ های ذبح شده، تمیز و تجزیه شده شامل قسمت مانند گردن، پا، جگر و… است.

کنجاله چیست؟

به موادی که طی فرآیند های مختلف چربی خود را از دست داده اند کنجاله میگویند. کنجاله ها معمولاً دارای درصد پروتئین بالایی بوده و به عنوان مکمل استفاده میشوند.

گرچه که گربه ها در طبیعت این قسمت های مرغ را می خورند؛ اما اگر می خواهید سالم ترین انتخاب را برای گربه خود انجام دهید؛ کنجاله های جانبی نباید اولین و بیشترین ماده تشکیل دهنده غذای گربه باشد.

 • چربی گرفته شده از گوشت گاو: گوشت گاو منبع کم چربی برای غذای گربه است این ماده در اصل برای عطر و طعم دادن به غذا اضافه می شود.
 • کنجاله ماهی: تشکیل شده از بافت تمیز و سالم ماهی خشک شده و آسیاب شده میباشد. ممکن است بخشی از روغن ماهی استخراج شود یا در بعضی موارد نشود. اگر کنجاله ماهی حاوی بیش از ۳ درصد نمک باشد؛ مقدار نمک باید بخشی از محتویات محصول نوشته شده باشد. نمکی که در ترکیبات محصول ذکر شده ماده ای است که باید مراقب آن باشید!
 • محصولات تخم مرغ: تخم مرغ ممکن است هیدرولیز شده، مایع (نپخته)، یخ زده و یا پخته باشد و سلامت و تازگی تخم مرغ باید بر اساس مقررات USDA (وزارت کشاورزی آمریکا) تایید شود. همچنین تخم مرغ بهتر است بیشتر (حدود ۹۰%) شامل سفیده بوده و فاقد پوسته تخم مرغ باشد.

سوپ و کنسرو گربهکربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها منبع مهمی از انرژی برای گربه هستند و پس از تجزیه، گلوکز که منبع انرژی سلول است را تأمین می کنند. آن ها همچنین فیبر موجود در رژیم های غذایی حیوانات که برای سلامتی روده بسیار مفید است را فراهم می کنند. غلات انتخابی بهتر است از نوع کامل باشند.

 • برنج آبجو: به برنج باقی مانده از تولید آبجو که خشک شده و استخراج شده برنج آبجو میگویند. برنج آبجو از تولید گیاه مخمر (قسمت مایع دانه مالت) حاصل می شود و ممکن است حاوی رازک پودری و خشک باشد که مقدار آن بیش از ۳ درصد نیست. کاملاً منطقی است که ممکن است این “پس مانده برنج”با برنج سالم و کامل کربوهیدرات برابری نداشته باشد و غلات کامل به حساب نیاید.
 • کنجاله گلوتن ذرت: پس مانده خشک شده ذرت پس از برداشتن قسمت اعظم نشاسته و جوانه و جدا شدن سبوس آن ساخته میشود. این همان چیزی است که پس از ساخت محصولات پایه ذرت، مانند نشاسته ذرت یا شربت و… باقی میماند. این ماده ممکن است باعث بروز آلرژی در گربه ها شود.

اگر قصد استفاده از ذرت را به عنوان منبع غلات دارید آرد ذرت از لحاظ ارزش غذایی انتخاب بسیار مناسبی است.

 • آرد گندم: سازمان AAFCO این ماده را به عنوان آرد گندم با ذرات ریز سبوس گندم، جوانه گندم و… تعریف می کند. این محصول باید در فرآیند آسیاب تجاری به دست آید و نباید بیش از ۱/۲ درصد فیبر خام داشته باشد.

مواد نگهدارنده و مکمل ها

در حالی که ویتامین ها و مواد معدنی به مقدار بسیار کمی به غذاهای مرطوب اضافه می شوند؛ تقریباً نیمی از مواد موجود در غذای حیوانات خانگی را تشکیل می دهند و طولانی ترین قسمت از لیست مواد تشکیل دهنده به آن ها اختصاص میابد.

طبق نظر AAFCO یک غذای گربه سالم ومتعادل باید ۲۵ ویتامین و مواد معدنی ضروری را لیست خود جای دهد.

 • توکوفرول های مخلوط شده: در بیشتر غذاهای سوپر پرمیوم از توکوفرول های مخلوط استفاده می شود که به عنوان منبع ویتامین E شناخته میشوند علاوه براین دارای ویتامین A و همچنین مواد نگهدارنده هستند. تأثیر این نگهدارنده ها به اندازه نگهدارنده های شیمیایی قدیمی همچون BHA و BTA نیست؛ بنابراین همیشه حداکثر تاریخ ماندگاری روی بسته بندی را بررسی کنید.
 • کازئینات سدیم: کازئین یک محصول لبنی شبیه آب پنیر است. سدیم آن را به عنصری نمکی تبدیل می کند که برای طعم دهی و نگهداری استفاده می شود.
 • پتاسیم کلراید: این نمک پتاسیم اسید کلریدریک است. پتاسیم برای عملکرد قلب و اعصاب برای همه جانوران ضروری است. با این حال در غذای گربه، از آن به عنوان یک ماده نمکی استفاده می شود که طعم می بخشد و به عنوان ماده نگهدارنده عمل می کند.
 • اسید فسفریک: مکمل معدنی متشکل از ۳۲ درصد فسفر است که به اسیدی شدن غذا کمک می کند تا گربه بتواند pH مناسب برای ادرار را حفظ کند.
 • مخمر خشک شده آبجو: مخمر خشک آبجو منبع پروتئینی غنی از اسیدهای آمینه و ویتامین های گروه B است. اسیدهای آمینه به حیوان خانگی کمک می کند تا عضلات، استخوان ها، خون، اعضای بدن، سیستم ایمنی بدن و پوشش و ناخن های گربه حفظ شوند و بدن به یک متابولیسم کنترل شده دست یابد. علاوه بر این، ویتامین های گروه B از عملکرد مغز، قدرت عضلانی، تولید گلبول های قرمز و هضم غذا پشتیبانی می کنند. مخمر یک ماده پروبیوتیک به حساب می آید که برای گوارش گربه بسیار توصیه میشود. مخمر خسک شده همچنین می تواند به کاهش استرس و بیماری و همچنین جلوگیری از کک کمک کند.

در حالی که مخمر خشک شده ممکن است برای انسان تلخ مزه باشد؛ سگ ها و گربه ها آن را بسیار خوشمزه می دانند!

 • طعم دهنده های طبیعی: با توجه به تعریف AAFCO یک خوراک یا ماده ای است که صرفاً از منابع گیاهی یا حیوانی استخراج می شود. این ماده ممکن است در حالت پردازش نشده باشد یا تحت پردازش فیزیکی، پردازش گرما، رندر، تصفیه، هیدرولیز و… قرار گرفته باشد. این ماده نمی تواند حاوی مواد افزودنی شیمیایی باشد.

کنسرو و پوچ گربهمواد باقیمانده:

ویتامین ها و مواد معدنی قسمت انتهایی لیست مواد تشکیل دهنده است. آنها تقریباً در تمام غذاهای گربه مشترک هستند. به عنوان مثال:

 • کربنات کلسیم: کمک به انجام اعمال حیاتی بدن نظیر کار صحیح اعصاب و ترشح صحیح آنزیم ها وهورمون ها
 • تترا سدیم پیرو فسفات: به حالت ژلاتینی غذاها کمک میکند.
 • L-Lysine: ال_لیزین به جذب کلسیم،آهن و روی کمک کرده و موجب تشکیل توده ماهیچه ای، سلامت استخوان ها و مقامت بدن در برابر ویروس میشود.
 • نمک: به عنوان یک ماده مغذی ضروری بدن به کار میرود اما مقدار زیاد آن برای گربه خطرناک است.
 • کلرید کولین: همان ویتامین B4 است که برای متابولیسم و عملکرد صحیح سلول ها مفید است.
 • مکمل های ویتامین (E ،A ،B12 ،D3): این ویتامین ها به اندام های مختلف بدن از جمله پوست، موها، چشم و… سود می رسانند. 
 • تورین: تائورین به افزایش توده عضلانی، تقویت سیستم دفاعی، تنظیم تعادل مواد معدنی از جمله کلسیم در سلول، محافظت از کبد، تقویت سیستم بینایی، رفع بیماری های قلبی و دیابت و… کمک میکند.
 • سولفات روی: همان مکمل روی است که به افرایش قدرت دفاعی و بهبود و التیام زخم ها کمک می رساند.
 • سولفات آهن: همان مکمل آهن است و از ایجاد کم خونی جلوگیری میکند و به رشد جنین بسیار کمک می کند.
 • اسکوربیک اسید (ویتامین C): موجب افزایش قدرت بدن و سنتر کلاژن میشود.
 • L-Alanine: نوعی اسید آمینه است که به کاهش کلسترول، ایجاد انرژی عضلات و سیستم عصبی مرکزی، متابولیسم قندها و اسیدهای آلی کمک می کند.
 • مکمل ریبوفلاوین: همان ویتامین B2 است که بر رشد و نمو و متابولیسم سلول و چربی کنترل دارد.
 • نیاسین: همان ویتامین B3 است که کمبود آن ضعف عضلانی، بی‌اشتهایی، سوء هاضمه و بثورات پوستی را به همراه خواهد داشت.
 • کلسیم پانتوتنات: نوعی ویتامین که برای اعمال متابولیک مختلف، مانند متابولیسم کربوهیدات ها و پروتئین ها ضروری است.
 • سولفات منگنز: به عنوان مکمل غذایی و ریز مغذی به کار میرود و به تجزیه آمینواسیدها و تولید انرژی کمک میکند؛ برای رشد طبیعی اسکلت بدن لازم است و روی کارکرد اعصاب و رشد مغز مؤثر است.
 • بیوتین: نام‌های دیگر بیوتین، ویتامین H یا ویتامین B7 است و برای سلامتی و عملکرد مغز، چشم، مو و پوست بسیار مهم بوده و در بهبود عملکرد کبد نیز مؤثر است.
 • تیامین مونونیترات: همان ویتامین B1 است و در عملکرد اعصاب و حواس تاثیر مهمی دارد.
 • اسید فولیک: برای کم خونی، جلوگیری از مشکلات ادراری گربه ها و جلوگیری از ایجاد شکاف پوستی کاربرد دارد.
 • سولفات مس: مس یکی از ریزمغذی های مورد نیاز بدن گربه است که به عملکرد صحیح حافظه کمک میکند.
 • پیریدوکسین هیدروکلراید: این ماده همان ویتامین B6 است که در متابولیسم آمینو اسیدها و انتقال دهنده های عصبی کاربرد دارد.
 • اسید سیتریک: جوهر لیمو است وبرای تنظیم PH کاربرد دارد.
 • منادیون سدیم بی سولفیت: منبع ویتامین K است و در سم زدایی از کبد و کمک به انعقاد خونریزی کاربرد دارد.
 • کلسیم یدات: به عنوان مکمل غذایی کاربرد دارد و به عمکرد صحیح غدّه تیروئید کمک میکند.
 • سدیم سلنیت: سلنیوم یکی از املاح معدنی کمیاب و ضروری برای بدن گربه می باشد که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

غذای تر گربه

ویژگی های غذای مرطوب گربه

 • | ویژگی های مثبت
 • پروتئین بالا در برابر کربوهیدرات پایین
 • رطوبت بالا و جلوگیری از بیماری‌های کلیه و مثانه
 • مناسب گربه هایی که قرار است از شیر گرفته شوند (زمان انتقال از رژیم مایع به جامد)
 • نرم و آبدار
 • استفاده راحت برای گربه های مسن یا دارای مشکلات دندانی
 • خوش عطر و طعم و مناسب برای گربه های بد غذا
 • تولید شده در بسته بندی کوچک که فضای کمی را اشغال می کند و قابل حمل است.

 

 • | ویژگی های منفی
 • قیمت غذای مرطوب گربه بالاست.
 • کالری کمتر نسبت به غذای خشک دارد.
 • ظرف های قوطی مانند ممکن است هنگام استفاده صورت گربه را خراشیده کنند.
 • هنگام استفاده برای طعم خوب تر بهتر است آن را گرم کنید.
 • نگهداری غذای تر گربه مشکل است و پس از باز شدن باید حتما در یخچال نگهداری شود و نهایتاً پس از ۷۲ ساعت مصرف شود.
 • کثیف کاری بیشتری هنگام مصرف توسط گربه دارد.
 •  خاصیت از بین بردن تارهای دندانی را همچون غذای خشک ندارد.  

در مقاله راهنمای خرید غذای گربه (غذای خشک و مرطوب) به بررسی مزیت ها و معایب انواع غذاهای گربه (خانگی، خشک، مرطوب) پرداختیم.

انواع غذاهای مرطوب گربه

به طور کلی انواع غذای مرطوب گربه در دو مدل موجود است که ما در این قسمت از مقاله به آن میپردازیم.

غذای کنسروی گربه

غذاهای کنسروی خود در دو نوع مرطوب و نیمه مرطوب وجود دارد. برخی از کنسرو ها دارای رطوبت بالای ۶۰ درصد بوده و و جزء غذاهای مرطوب به حساب می آیند و برخی کم آب تر هستند.

محتویات کنسرو گربه نظیر گوشت، سبزیجات، آب یا آب گوشت و… پس از قرار گرفتن در قوطی های مخصوص طی فرآیند هایی در شرایط خلأ قرار گرفته و برای جلوگیری از فساد تمام هوای داخل آن ها خالی و سپس با حرارت بالا کنسرو شده تا هیچ میکروبی توانایی رشد و فعالیت نداشته باشد.

*غذای کنسروی گربه را میتوان به شکل کاسه ای در ظرف های وکیوم شده به نام ووم گربه یافت کرد.

مقاله آموزشی راهنمای خرید غذای کنسروی گربه و طریقه مصرف را از دست ندهید.

کنسرو و پوچ گربه

پوچ گربه

ترکیبات استفاده شده در پوچ گربه مشابه غذای کنسروی گربه میباشد با این تفاوت که پوچ ها اکثراً ۵۰ درصد رطوبت دارند؛ محتویات آن در آب ژله گوشت غوطه ور است؛ نمک و قند بالاتری نسبت به کنسرو داشته و برای گربه ها خوشمزه تر می باشند و البته نسبت به حجم قیمت بالاتری دارند.

راهنمای خرید غذای پوچ گربه (سوپ گربه) را بخوانید تا با انواع پوچ های گربه آشنا شوید.

معرفی غذای مرطوب باکیفیت برای گربه

سوپ های رویال کنین

سوپ گربه رویال کنین

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سوپ های رویال کنین (غذای گربه رویال کنین) کلیک کنید.

سوپ ویسکاس

سوپ ویسکاس برای گربه

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سوپ گربه ویسکاس (غذای گربه ویسکاس) کلیک کنید.

سوپ فریسکیز

سوپ گربه فریسکیز

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سوپ گربه فریسکیز (غذای گربه فریسکیز) کلیک کنید.

پوچ دین بستس

پوچ گربه دین بستس

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سوپ های دین بستس کلیک کنید.

سوپ و کنسرو شسیر

سوپ و کنسرو گربه شسیر

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سوپ و کنسرو های شسیر کلیک کنید.

پوچ فلیکس

پوچ گربه فلیکس

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید پوچ های گربه فیلکس کلیک کنید.

کنسرو نوتری پت

کنسرو گربه نوتری پت

کنسرو شایر

کنسرو گربه شایر

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کنسرو گربه شایر کلیک کنید.

کنسرو  سیمبا

کنسرو شیمبا برای گربه

کنسرو استوزی

کنسرو و پوچ گربه استوزی

نکات مهم در خرید و مصرف غذاهای مرطوب گربه

 • به مواد تشکیل دهنده غذای تر گربه توجه کنید

> به دنبال غذای تر با کیفیت با محتوای گوشت بالا (مانند مرغ، گوشت گاو یا گوشت بره) و کربوهیدرات کم (مانند برنج ، گندم یا ذرت) باشید.

> با دامپزشک خود مشورت کنید تا با توجه به سن و نیازهای بدن گربه بهترین انتخاب را بین غذاهای مرطوب برای گربه داشته باشید.

 • بافت غذا می تواند مهم باشد

اگر گربه جویدن غذای خشک یا تشویقی های تُرد را دوست دارد؛ کنسرو گربه انتخاب بهتری برایش خواهد بود اما اگر او در جویدن راحت نیست؛ مثل گربه های مسن یا بچه گربه های کوچک که دندان های تیزی ندارند؛ پوچ و سوپ انتخاب های مناسب تری برای او هستند.

 • مقدار و طریقه مصرف غذای مرطوب گربه

به ازای ۳/۵ کیلوگرم    ۱۱۵-۱۸۵ گرم

به ازای ۴ کیلوگرم       ۱۳۰-۲۰۵ گرم

به ازای ۴/۵کیلوگرم     ۱۴۰-۲۲۵ گرم

به ازای ۵ کیلوگرم       ۱۵۵-۲۵۰ گرم

به ازای ۵/۵ کیلوگرم    ۱۷۰-۲۷۰ گرم

> غذایی که بیش از دو روز باز مانده را حتماً دور بریزید زیرا مصرف این غذا مسمومیت گربه را در پی خواهد داشت.

> بعد از ۳۰ دقیقه ظرف غذا را از جلوی گربه جمع کنید تا گربه بفهمد ممکن است دفعه بعد جیره غذایی خود را از دست بدهد و آن را کامل بخورد.

> برای نگهداری بهتر غذاها از ظرف شیشه ای درب دار در یخچال استفاده کنید نه از ظروف پلاستیکی.

> برای اولین بار طعمی را بخرید که گربه در بین غذاهای خانگی آن را ترجیح می‌دهد و بعد از آن سعی کنید از برند مورد علاقه گربه تان طعم های دیگر را تهیه کرده تا تنوع در غذا را حفظ کنید؛ عدم تنوع در غذا ممکن است باعث بروز آلرژی در گربه ها شود.

> غذاهای مرطوب را در فریزر منجمد نکنید این کار باعث تغییر بافت و طعم غذاهای مرطوب گربه می شود.

 

 

 

غذای کنسروی گربه

در این مقاله پس از آشنایی شما با غذاهای مرطوب و انواع آن به بررسی ویژگی های مثبت و منفی غذاهای تر گربه پرداختیم و در انتها نکاتی که پیش و بعد از خرید آن ممکن است فکرتان را به خود مشغول کند را بررسی کرده و راهنمای خرید غذای مرطوب گربه (کنسرو و پوچ) را ارائه دادیم تا شما غذای مرطوب باکیفیت برای گربه را بدون دردسر انتخاب کنید.

ترجیح شما خرید غذای مرطوب از کدام برند است؟

غذای مرطوب گربه چه ویژگی‌هایی دارد؟

این محصولات حاوی رطوبت بالا، پروتئین بالا، کربوهیدرات پایین بوده و با طعم لذیذ و قابلیت هضم و دفع آسان غذا یک غذای مناسب برای تمام نژادهای گربه و به خصوص گربه‌های بد غذا و مسن محسوب می‌شود.

غذای مرطوب از پروتئین (مرغ، گوشت گوساله و ماهی)، کربوهیدرات ( برنج آبجو، کنجاله گلوتن ذرت، آرد گندم)، مکمل‌های غذایی و مواد نگهدارنده مجاز می‌باشد.

رویال کنین، ویسکاس، فلیکس، فریسکیز، دین بستس و شسیر

author-avatar

درباره نویسنده تام و جری: اسما افخمی

اسما هستم روانشناس انسان ها و رفتارشناس سگ و گربه ها ! از روزی که وارد تیم پت شاپ تام وجری شدم باخودم عهد کردم با علمم سطح فرهنگ نگهداری و تربیت حیوانات خانگی در ایران رو هر روز بهتر از قبل کنم. این روزها با نوشتن مقالات کاربردی و انجام مشاوره به مامان باباهای پت کمک میکنم زندگی شاد و بی دردسری رو با حیوون خونگی شون داشته باشن.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *